К омисията по икономическа политика и иновации прие на второ четене промените в Законопроекта за контрол по прилагането на ограничителните мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна.
Депутатите решиха да бъде назначен особен търговски управител в „Лукойл“, който да е отговорен пред Народното събрание и контролиран от него, но освен това и да се отложи премахването на дерогацията за руски петрол с една година, предаде БГНЕС.
„Лукойл“ обеща да премине към преработка на неруски петрол
Според законопроекта в срок до 30.09.2024 година, когато окончателно се отменя дерогацията, „Лукойл Нефтохим Бургас“ АД трябва поетапно да премине към преработка на петрол с неруски произход, като до 31.12.2023 година има право да преработва не повече от 80 процента петрол с руски произход; до 31.03.2024 г. не повече от 75 процента петрол с руски произход; до 30.06.2024 г. не повече от 50 процента петрол с руски произход; до 30.09.2024 г. не повече от 25 процента петрол с руски произход, като същевременно оборотът от произведените горива не е по-нисък от средния за последните пет приключили финансови години. А от 01.10.2024 година, „Лукойл Нефтохим Бургас“ АД трябва изцяло да преработва петрол с неруски произход.
Другият важен момент в този законопроект е назначаването на особен търговски управител в дружеството.
Особеният търговски управител ще се назначава от Министерския съвет по предложение на Министъра на икономиката и иновациите, след становище на Съвета по сигурността към Министерския съвет, не по-късно от 2 седмици от предложението.
Какво става след спиране на дерогацията за „Лукойл”
Особеният търговски управител ще се назначава за срок от 6 месеца като този срок може да бъде удължен еднократно за същия срок. Особеният търговски управител ще бъде стриктно контролиран от Комисията по икономическа политика и иновации, както и от Народното събрание в цялост. Той ще бъде задължен да представя подробни шестмесечни планове за действие, които ще са неразделна част от договора за управление и ще бъдат приемани от Комисията по икономическа политика и иновации.
Председателят на Съвета на младите специалисти на „Лукойл Нефтохим Бургас“ и ръководител на планирането в рафинерията Делян Лазаров посочи, че синдикатът е притеснен.
“Имаме нужда от време, в което да поработим технологично и логистично, което да гарантира безаварийна работа на предприятието с алтернативни мощности. Решението вземате не за дерогация, а за бъдещето на една индустрия в България”, заяви Лазаров пред депутатите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!