О брат в пленарната зала. Парламентът реши само членове на Висшия съдебен съвет с неизтекъл мандат да могат да избират главен прокурор и председатели на Върховния касационен съд (ВКС) и на Върховния административен съд (ВАС).
Текстът, предложен от Петър Петров и Цвета Рангелова от „Възраждане“ в Закона за съдебната власт, беше приет на второ четене с 208 гласа „за“ и 29 „против“(от "ДПС-Ново начало").
Правната комисия гласува да бъде спряна процедурата за избор на главен прокурор
Пленумът на Висшия съдебен съвет (ВСС) може да прави предложение до президента на Република България за назначаване и освобождаване на председателя на Върховния касационен съд, председателя на Върховния административен съд и на главния прокурор, като в гласуването могат да участват само изборни членове, чийто мандат не е изтекъл към датата на предложението или вземане на решението, записаха в закона депутатите.
Отхвърлена беше идеята за въвеждане на двойно мнозинство за избор на председатели на ВКС и ВАС.
Предложението на Александър Рашев и Николета Кузманова от „Има такъв народ“ за отпадане на този текст от измененията беше подкрепено от 174 депутати в пленарната зала, 54 бяха „против“ и един се въздържа.
Мария Павлова: Не искам и се надявам да не съм на мястото на Сарафов
По време на дебатите Петър Петров („Възраждане“) отбеляза, че
промените в Закона за съдебната власт целят не само да прекратят процедурата по избор на главен прокурор, за която има само един кандидат в лицето на Сарафов, но и да обезпечат възможността единствено членове с неизтекъл мандат да могат да провеждат такива процедури. По думите му това е първото знаково предложение в този законопроект. Макар вчера да не беше приет този параграф (за мандатността) в правната комисия, все още парламентарните групи, които подкрепят тази реформа във ВСС, имат математически превес, коментира той.
Петров добави, че вчера в правната комисия ГЕРБ, „ДПС-Ново начало“ и БСП са се наложили с един глас в повече, но в пленарна зала разпределението е различно. Той призова всички парламентарни групи, които подкрепят реформата, да бъдат в залата за гласуването, конкретно ДПС-ДПС, и да спрат ГЕРБ, „ДПС-Ново начало“ и БСП да „опраскат“ тази съдебна реформа.
"Важно е процедурата за избор на главен прокурор да бъде спряна, но също така сме длъжни да осигурим допълнителни гаранции, които няма да позволят комфорта на г-н Сарафов да продължи да изпълнява длъжността главен прокурор и да гарантираме, че процедури, подобни на текущата в момента, няма да се повторят отново", коментира Лена Бориславова („Продължаваме промяната-Демократична България“).
"Спирането на Сарафов е важно, защото конкретно това лице продължи дългогодишната традиция в българската прокуратура тя да е политически инструмент, а не част от съдебната власт. Г-н Сарафов, както и неговите предшественици, активно участват в политически акции и сами организира такива, вместо да извършват обективно и всестранно разследване на лица, които са извършили престъпление", коментира тя.
В последните години това бе непрекъсваема традиция и, за съжаление, политическо мнозинство за нейната промяна не се очертава, добави Бориславова.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!