Д епутатите направиха ротация в ръководството на Комисията по правни въпроси на Народното събрание (НС).
Заместник-председателят на правната комисия Анна Александрова (ГЕРБ-СДС) беше избрана за неин председател, а сегашният председател Стою Стоев („Продължаваме промяната - Демократична България“) беше освободен от поста и избран за заместник-председател на комисията.
Решението беше взето със 116 гласа „за“, двама бяха против, а 51 се въздържаха. В подкрепа на ротацията гласуваха 57 депутати от ГЕРБ-СДС, 38 от „Продължаваме промяната - Демократична България“ и 21 от ДПС. Против бяха един от ПП-ДБ и един от „Възраждане“. При гласуването се въздържаха един народен представител от ПП-ДБ, 30 от „Възраждане“ и 20 от „БСП за България“.
Проекторешението за промяна в ръководството на правната комисия е внесено от Десислава Атанасова - председател на ПГ на ГЕРБ-СДС.
В началото на дебата Георги Свиленски („БСП за България“) коментира, че се дължи обяснение на българските граждани и на народните представители какво се случва в управляващата коалиция. "Когато сменяме председателя на правна комисия, значи ли, че ще сменим и председателя на парламента", добави той. Свиленски попита дали имат някакви други договорки, както и какво се е случило в Самоковския манастир. Депутатът отбеляза, че не са минали шест месеца с мандата, с който беше избран председателя на правната комисия, не са минали и девет месеца. Според Свиленски „дължат обяснение на българските граждани защо на третия месец се сменя председателят на правна комисия“ – заради несвършена работа, заради някакви други мотиви или някакви задкулисни договорки.
Тошко Йорданов („Има такъв народ“) каза, че „уговорката им беше публично обявена пред българското общество, че те на три месеца ще се сменят, не на шест“. Той коментира, че не знае "в девичия манастир какво са се разбирали". Йорданов добави, че не знае „кабинетът на Алексей Петров“ какви решения взима, но определено бърка сроковете, които сами си поставят.
Атанас Атанасов (ПП-ДБ) каза, че тогава, когато е било договорено да бъде избран Росен Желязков за председател на НС, е имало такава договорка между мнозинството, което се формира, да има замяна между председателя на парламента и председателя на правната комисия. "Впоследствие, когато се формира мнозинството, което подкрепи правителството "Денков", се получи нова договорка да се прави ротация при председателя на парламента и при министър-председателя, но тъй като ние сме поели ангажимент за това да бъде сменен председателят на правна комисия, днес ще подкрепим това предложение за решение, защото си изпълняваме ангажиментите", обясни Атанасов.
Атанас Атанасов коментира, че не може да разбере от БСП какво искат - да има редовно избрано правителство и парламентът да работи, или искат да продължи служебната власт на Радев. "Да ви кажа кога беше фактор Алексей Петров - той беше фактор, когато беше правителството на Сергей Станишев, когато създадохте ДАНС и го назначихте за съветник на Петко Сертов и управляваше ДАНС", каза още Атанасов.
Корнелия Нинова се обърна към Атанасов, като каза, че освен дилемата "редовно правителство Борисов - Петков или служебното правителство на Румен Радев" има и трети път. "БСП ще се бори срещу модела на управление, който винаги се мести там, където е властта", каза Нинова. Тя посочи, че БСП са за прозрачност, институции, правова държава, разговори тук, на открито, а БСП се бори с паралелната държава. "Да ви приличам на Сергей Станишев - не го виждам Станишев тук, а вие сте тук. Тук няма хора от това обкръжение, защото БСП направи промяната вътре в себе си", коментира Нинова относно споменаването на Сергей Станишев.
Депутатите следва да гласуват и освобождаване на член на Надзорния съвет на Агенцията за публичните предприятия и контрол. Това се дължи на подадена оставка от Димитър Бъчваров - член на Надзорния съвет на АППК.
Народните представители ще проведат и първо гласуване на Законопроекти за изменение и допълнение на Закона за движението по пътищата. Те са внесени от Александър Ненков и група народни представители; Божидар Божанов и група народни представители, Настимир Ананиев и група народни представители, както и от Димитър Найденов.
Депутатите ще гласуват и Годишен доклад за дейността на Държавна агенция „Национална сигурност“ за 2022 г. (секретен), Годишен доклад за дейността на Държавна агенция „Разузнаване“ за 2022 г. (секретен), Годишен доклад за дейността на Служба „Военно разузнаване“ за 2022 г. (секретен), както и Доклад на Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства за извършената дейност през 2022 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!