П арламентът върна стария праг на преференциите. 7% ще бъде прагът на преференциите за местни и парламентарни избори и 5% на евроизборите.
Текстовете бяха заложени в Изборния кодекс, внесен от ПГ на ГЕРБ. Връщането на стария праг на преференциите беше обещано от ГЕРБ след заседание на Изпълнителна комисия, свикано от лидера на партията Бойко Борисов.
Решението дойде, след като вече бяха приети изменения в изборното законодателство на 14 февруари 2019 г. и след общественото недоволство. Според тогава гласуваните текстове избраният преференциално кандидат за евроизборите трябваше да получи действителни гласове не по-малко от националната избирателна квота, а на парламентарните - не по-малко от регионалната. Същото се отнасяше и за местните избори, когато избраният кандидат трябваше да получи не по-малко от общинската избирателна квота.
Депутатите отхвърлиха предложението между двете четения на промените в изборното законодателство на Христиан Митев от НФСБ за праг на преференцията на местен вот от 20%. Народното събрание отхвърли предложенията на ДПС да отпадне принципът за уседналост.
Остава без промяна и машинното гласуване
– в 3000 секции на европейските избори и 6000 на местните.
От догодина пък страната ни поема път към цялостно въвеждане на машинния вот.
Дебат предизвика поредното предложение на ДПС да се въведе възможност за водене на предизборна агитация на майчин език в случай, че има осигурен превод на български. "Да отменим тази мракобесна забрана, която освен, че дискриминира нашите европейски приятели, дискриминира и голяма част от българските граждани“, призова Хамид Хамид от парламентарната трибуна. Според движението използването на майчин е език е право, гарантирано от Конституцията.
На обратното мнение бяха от "Обединени патриоти“. "Предложението на ДПС за използване на чужд език по време на предизборна кампания е противоконституционно“, посочи Павел Шопов от трибуната. "Не мога да разбера каква е тази политическа демагогия. Какви са тези приказки за този майчин език, за още няколко такива символични понятия. Става въпрос за турски и никакъв друг език“, смята той.
В дебата се включи и народният представител Юлиан Ангелов. Според него кампаниите трябва да бъдат водене единствено и само на български, защото той е официалният език на страната ни.
От ДПС настояваха още Избирателни секции извън страната да се образуват навсякъде, където има дипломатическо и консулско представителство и над 20 избиратели, както и там, където минимум 40 избиратели са подали заявление, че искат да упражнят правото си на глас. От движението за пореден поискаха да отпадне и принципът на уседналост. В крайна сметка нито едно от предложенията им не срещна одобрението на мнозинството.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!