„Всички арбитражни дела, които са заведени към момента или ще бъдат заведени през следващите дни, са недопустими и трябва да бъдат прекратени”. Това съобщи на брифинг омбудсманът Мая Манолова
Днес Народното събрание прие на второ четене поправки в закона, които се отнасят до решаването на потребителски спорове от арбитражни съдилища.
Мая Манолова: Първият ми противник е „Топлофикация- София”
Мая Манолова срещу събирачите на дългове
„Гражданите отбелязаха една много важна победа срещу монополите, колекторите и частните арбитражни съдилища. Искам да благодаря на депутатите, че защитиха гражданите, защитиха правото им да решават споровете в легитимен нормален държавен съд, а не да бъдат рекетирани от частни съдилища”, заяви Манолова.
Досега имаше редица случаи, при които неплатена сметка набъбва в пъти, а длъжникът дори е осъден в арбитражен съд без да знае.
След промените в закона потребителят може да бъде съден от арбитраж само ако изрично се е съгласил и е подписал, след като е възникнал спор между него и търговеца.
Затова, съветват от Сдружението за правна помощ на потребителите в Пловдив, не подписвайте каквито и да било допълнителни споразумения към сключени вече договори, ако в тях се допуска произнасяне от арбитражен съд.
Манолова обясни, че депутатите са освободили гражданите от бремето на огромни юрисконсултски възнаграждения.
„Това са допълнителните разноски, с които монополните дружества товарят клиентите си, когато ги изпращат на съд. Дела се завеждат и само заради тях, за да може монополистът да прибере още и още от клиента си. Тези юрисконсултски възнаграждения бяха намалени шест пъти. Сега „Топлофикация-София”, която масово съдеше свои клиенти, искаше 300 лв. пред Софийски районен съд, 300 лв. при възражение на длъжника и 350 лв. пред частен съдебен изпълнител. Сега таванът, който ще може да поиска, е не 3 по 300 лв., а 3 по 50 лв., тоест 150 лв.”, посочи омбудсманът.
„От следващата седмица, след обнародването на промените, всички български граждани, които получат съобщения за това, че са съдени от арбитражен съд, спокойно могат да ги хвърлят в кофата. Текстовете, които бяха приети, повеляват по всички висящи производства да има незабавно прекратяване, тъй като разглеждане от частни арбитражни съдилища е недопустимо”, допълни Манолова.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!