Д епутатите подновиха заседанието си днес и избраха Росен Желязков за председател на 49-ото Народно събрание (НС).
Желязков бе предложен от ГЕРБ-СДС.
Другото предложение за председател на НС - Петър Петров, дойде от парламентарната група на "Възраждане".
Желязков бе избран за председател със 136 гласа „за“, 0 - против и 94 - въздържали се.
Другата номинация за председател на парламента – Петър Петров, бе отхвърлена с 36 гласа "за", 59 бяха против и 139 се въздържаха.
Парламентарната традиция в такива моменти изисква да се кажат думи с тържествен характер, аз обаче мисля,
че не е моментът за патос, не е моментът и за тържество, заяви от трибуната председателят на 49-ото Народно събрание (НС) Росен Желязков след избора му начело на институцията, предаде БТА.
Всички ние осъзнаваме отговорността и тази отговорност са очакванията на обществото за сигурност,
справедливост, за стабилност, посочи той. Тези очаквания предпоставят ние да знаем и да водим процесите в посока, която отговаря на девиза на тази сграда, да създаваме съдържание и то с изразни средства, които отговарят на честта и достойнството на тази институция, отбеляза Желязков.
Той благодари за подкрепата и специално на Никола Минчев и Вежди Рашидов, че са водили 47-ото и 48-ото Народно събрание
с достойнство и мъдрост. Искам да благодаря на всеки един от вас като на мои колеги, каза Желязков. Специално искам да благодаря на председателя Минчев и на председателя Рашидов за това, че водиха 47-ото и 48-ото НС с достойнство и мъдрост, посочи той.
След речта, продължила само минута и половина, Росен Желязков пое ръководството на заседанието от най-възрастния присъстващ народен представител Вежди Рашидов. Преди това, след като обяви избора на Росен Желязков, Рашидов го описа като един изключителен юрист, умен, подреден и работлив човек.
ЕТО КАК ПРЕМИНА И ДЕБАТЪТ ЗА ИЗБОР НА ПРЕДСЕДАТЕЛ:
Със спорове има ли формирана нова коалиция, нарушава ли се Конституцията с предложението за ротация на председателското място на парламента на три месеца и с въпроси дали ще бъде предложен и приет нов държавен бюджет премина дебатът за избор на председател на 49-ия парламент.
В началото на днешния ден Десислава Атанасова отново обяви, че ГЕРБ-СДС издига Росен Желязков.
Тя припомни, че номинацията му е обсъдена между първите две коалиции в парламента ГЕРБ-СДС и „Продължаваме Промяната“ – „Демократична България“ (ПП-ДБ). Тя заяви още, че ако животът на 49-ото Народно събрание (НС) е по-дълъг от три месеца, има съгласие за ротация между първите две коалиции за председателското място на парламента и на председателя на Комисията по правни въпроси на три месеца. Атанасова подчерта, че разговорите между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са за бъдеща законодателна програма, която да бъде предложена на останалите парламентарни групи.
Искра Михайлова от „Възраждане“ представи кандидатурата на Петър Петров с думите, че става въпрос за политическа посока.
Даваме шанс на колегите от ПП-ДБ да не направите огромна грешка и да не предадете избирателите, каза тя.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова обяви, че социалистите няма да подкрепят Росен Желязков.
Тя запита защо е решено ротацията на председателското място да е точно на три месеца и с какво е обвързан този срок.
„Честито на Никола Минчев, ще бъде председател през лятната ваканция“,
заяви Нинова. И изтъкна, че предложението е „пореден удар“ върху авторитета на Народното събрание.
Знаем, че е сложно, но тази сложност не означава заобикаляне на Конституцията, настоя Нинова.
Тя каза, че когато БСП са подкрепили кандидатурата на Вежди Рашидов за председател на предходния парламент, върху социалистите е излята „тонове помия“. По повод подкрепа на ПП-ДБ за Росен Желязков, Нинова цитира думи на техни депутати: „Един представител на ПП-ДБ, който напусна групата на БСП и сега е депутат при вас, каза: „По-скоро ще ми изсъхне ръката отколкото да гласувам за ГЕРБ“. Тя посочи думи и на представител на ГЕРБ, който казал, по думите ѝ, по-скоро бих си изрязал ръката, отколкото да подкрепим ПП.
„Какво е това, уважаеми колеги? Коалиция на джентълмени с по една ръка“, допълни Нинова.
По-важното от тази уйдурма е законодателната програма, продължи още лидерът на БСП с изказването си. Тя смята, че въпросът не е чия ще е тази програма, но кой застава зад нея и защо се предлага тя без бюджет.
Асен Василев от ПП-ДБ заяви, че „Възраждане“ имат идея за развитие на страната, която не се споделя от неговата формация.
По вашите събирания се виждат повече руски знамена и по-малко български. Вие искате не европейско развитие на България, не да сме част от Европейския съюз, да сме част от Шенген и еврозоната, събирате подписи за референдуми против това, каза той. Това, за което се борите, означава в България да се установи режим на управление като този в Русия, коментира Василев.
На критиките на Нинова той отговори, че се прави опит да се свърши полезна работа с избора на председател и с приемането на законодателна програма.
Тези закони, ако бъдат приети, даже и този парламент да не излъчи правителство, ще помогнат на България да се придвижи напред и в икономически, и в политически план, каза още Василев.
Ако бъде внесен бюджет, ние ще гласуваме за неговото скоростно разглеждане, посочи също той в отговор на Нинова.
Ние имаме решение на националните ръководства, че няма да подкрепим правителство на ГЕРБ с първия мандат или с негово участие, подчерта Василев.
Драгомир Стойнев от „БСП за България“ отбеляза, че големият въпрос е в следващите три месеца кой ще управлява страната. Той попита дали има договорка с президента той да бъде част от „тази завера“.
Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов отговори на Василев, като подчерта, че референдумът е бил за подкрепа на българския лев. Той посъветва ПП-ДБ да се притесняват за своите избиратели. Подменяте техния вот и превръщате техните избраници, вас самите, в патерица на ГЕРБ, заяви още Костадинов.
Тошко Йорданов от „Има такъв народ“ каза, че неговата формация не си „врътка“ на ротационен принцип мнението и ще гласуват както и предишния път миналата седмица, когато подкрепиха Росен Желязков, защото, по думите му, така изисква парламентарната етика.
Като правило на най-голямата парламентарна група се полага да предложи председател на парламента, докато се оформи мнозинство в НС, което да подреди структурата, управлението в парламента и в изпълнителната власт, коментира председателят на ДПС Мустафа Карадайъ. По думите му е естествено Движението, при оформилото се мнозинство, от което не е част, да е в опозиция.
В Конституцията не е записано, но не пречи в правилника на Народното събрание да бъдат регламентирани тримесечни председатели, тримесечен парламент, продължи председателят на ДПС.
Това, което чуваме от тази трибуна, можем да определим по тийнейджърски - ГЕРБ плюс „Промяната“ е равно на подмяна,
посочи още Карадайъ. Мисля, добави той, че това мнозинство е съвсем естествено, ако погледнем, битието им е еднакво, защото един и същи създател ги създава по един и същи модел - чрез лъжа, в нарушение на законите на страната, за да рушат демокрацията, държавността и в крайна сметка държавата, коментира председателят на ДПС. И всичко това зад мантрата на върховенството на закона и промяна на модела, допълни Карадайъ.
Целта е да продължават модела на създателя си и за три месеца да се приключи държавата, държавността, демокрацията.
Съдебната реформа не е вашият модел „стани да седна“, а законопроектът на ДПС за промяна на Конституцията, обърна се Карадайъ към Даниел Лорер (ПП-ДБ), който преди това го репликира.
В дебата за избор на председател на Народното събрание бившите съпартийци Явор Божанков и Георги Свиленски си размениха реплика за избор на морал.
От ПП-ДБ и ДПС спориха и за съдебната реформа. Водещият заседанието Вежди Рашидов призова депутатите да не губят време и да пристъпят към избора.
Припомняме, че вчера ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ се разбраха за обща законодателна програма
на парламента, както и за председател на Народното събрание да бъде избран Росен Желязков. Ако законодателният орган работи повече от три месеца, те са се договорили изборът на председател на НС и на правната комисия да е на ротационен принцип между двете най-големи политически сили.
А преди великденските празници, на 12 април, новоизбраният парламент се събра на първо заседание,
но тогава народните представители не успяха да си изберат председател. При първата процедура никой от кандидатите – Росен Желязков от ГЕРБ-СДС и Петър Петров от „Възраждане“, не получи необходимия брой гласове, за да застане на поста. Затова първото заседание беше прекъснато и на следващия ден подновено, но само за минути. Така изборът на председател на НС остана за след Великден.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!