С пор в пленарната зала предизвика точката за избор на председатели и зам.-председатели на парламентарните комисии. До момента единствено правната комисия има председател – Стою Стоев, който е ротационен, и е от „Продължаваме Промяната - Демократична България“ (ПП-ДБ).
„БСП за България“, „Възраждане“ и „Има такъв народ“ (ИТН) напуснаха пленарната зала и обявиха, че няма да номинират свои представители в ръководствата на комисиите.
Първоначално, преди БСП да поискат прекъсване на заседанието, „Възраждане“ номинира Йордан Тодоров за зам.-председател на бюджетната комисия. По-късно номинацията беше оттеглена, след като не бе свикан председателски съвет, както поиска лидерът на партията Костадин Костадинов.
Председателят на ПГ на ИТН Тошко Йорданов предложи на „Възраждане“ и БСП да се откажат от председателски и зам.-председателски места, тъй като опозицията, според него, е пренебрегната.
"Нямаме нужда от призиви към БСП, за да си вземем решението, затова и поискахме почивка", заяви в отговор лидерът на социалистическата партия Корнелия Нинова. И обяви, че днес още веднъж сме станали свидетели на прегрупирането на "паралелната държава", за да оцелее, на задкулисието и на овладяването на парламентарната демокрация и превръщането ѝ в заложник на икономически и задкулисни интереси. ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС са новото управляващо мнозинство, посочи тя.
За „Възраждане“ се колебаем, защото предлагат заместници, допълни тя. Мотивите са да бъде спасен Бойко Борисов, а ДПС – да се легитимира вече официално във властта. Нинова припомни, че ПП-ДБ са говорили за изчегъртване на ГЕРБ, а Христо Иванов е акостирал с лодка на „Росенец“. БСП няма да предлага председатели, зам-председатели и напуска залата, защото няма да участва в това гласуване, което легитимира паралелната държава, обяви Нинова.
"ДПС подкрепя правителството в геополитическата ориентация, която българските граждани избраха", заяви Йордан Цонев. ДПС не участва във властта, няма постове, но подкрепя геополитическото мнозинство, което е най-голямото досега - 168 народни представители. Така ще бъде в това НС, заяви той.
Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов поиска да бъде свикан председателски съвет, на който да се обсъди вариант, в който представители на опозицията да имат места в ръководствата на парламентарните комисии.
"Ние няма как да допуснем да предлагаме наши кандидати за зам.-председатели или председатели, които после да бъдат обект на арбитраж от управляващото мнозинство", обясни той.
"Другият път е пътят на разговора и диалога, какъвто в това НС липсва", посочи Костадинов. "Реваншизмът и контрареваншизмът в българската политика трябва да спрат", призова той.
"От началото на функционирането на това Народно събрание имахме многократна възможност на председателски съвет тази точка да бъде обсъждана, тя е в дневния ред от вторник", обясни председателят на парламента Росен Желязков.
Но посочи, че, ако другите парламентарни групи преценят, че председателски съвет ще помогне, е готов да го свика. В същото време Желязков отбеляза, че през последния месец и половина не е направено нищо по темата. "Не виждам ентусиазъм, затова продължаваме с работата", обяви той.
"Излиза така, че новото мнозинство е евроатлантическо, а всички останали сме неевроатлантически и едва ли не сме проруски", коментира Гроздан Караджов от ИТН, като декларира, че те са евроатлантически ориентирана формация и никога не са защитавали решения, които да водят към нещо друго, освен запазване членството ни в ЕС и увеличаване ролята ни като държава в НАТО.
"Новото мнозинство има два „големи смокинови листа“, които ги пазят, коментира той. Едното е тази мантра за евроатлантизма, второто е т.нар. конституционно мнозинство", обясни депутатът. "Тези две листа служат за параван, за едно нечисто пране, проснато на простор да виси и да пази да не се вижда какво става вътре в новото мнозинство", добави Караджов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!