12-часов маратон на депутатите при гласуването на бюджета на Здарната каса и Общественото осигуряване. Заседанието приключи почти в полунощ.
В парламента бяха гласувани първите два члена от бюджета на Държавното обществено осигуряване /ДОО/ - това е финансовата рамка и специално парите за пенсии, които ще са над 8 млрд. лева догодина. Във финансовата рамка са заложени и приходи от 11,7 млрд. лева.
В сряда ще се работи по разбивките на отделните пенсионни плащания. Предлага се от 1 юли пенсиите да бъдат увеличени с 5,7 на сто. Хасан Адемов от ДПС обаче предложи този ръст да бъде изтеглен от 1-и април:
"Една голяма част от пенсионерите са извън схемата на енергийното подпомагане. Което означава, че те ще бъдат затруднени да поемат сметките си от зимния период. "
От своя страна от БСП поискаха по-сериозно увеличение на пенсиите, защото догодина няма да се подобри животът на пенсионерите. Аргументите на Виолета Желева:
"14 лева е средно едно увеличение на средната пенсия на един пенсионер. Това ли ще подобри живота на хората? Не, няма как да се случи."
По време на дебатите се стигна до напрежение в пленарната зала, след като председателят Цвета Караянчева подложи на гласуване прекратяването на обсъждането по първата точка, а от левицата настояваха, че не направили всичките си изказвания.
Инфарктен сблъсък на опозицията и управляващите по бюджета за пенсиите, осигурителния доходи и приходите в НОИ, съпътствано от закани за глоби и спиране на заседанието.
Опозицията обвини управляващите, че в предизборната си кампания не са информирали гласоподавателите за намерението да вдигнат максималния осигурителен доход на 3000 лева.
Те спориха и по въпроса от кога да се вдигнат с 5,7% пенсиите – дали това да стане от средата на годината или по-рано.
„Тази разгорещена дискусия следва да завърши поне с приемане на едно разумно предложение, за да можем да изтрием срама от това, което направихме до тук”, каза Хасан Адемов от ДПС.
Остана предложението на управляващите пенсиите да растат от 1 юли. Над 8 млрд. лв. са заделени в бюджета за тази цел.
Преди това парламентът одобри бюджета на здравната каса, но от БСП се заканиха да сезират Конституционния съд за него.
В приходната част се очаква да постъпят общо приходи и трансфери в размер на близо 4,3 млрд. лева. Здравноосигурителните приходи са в размер на 4 236 843 200 лв. От общата сума на здравноосигурителните приходи за здравноосигурителни вноски сe очаква да постъпят 2 842 254 200 лв., а от трансфери за здравно осигуряване от централния бюджет са близо 1,4 млрд. лева.
Общо разходите и трансферите за 2019 г. са разчетени в размер на 4 350 003 000 лв. За текущите разходи се предвиждат 4 212 800 000 лв. Заложено е отрицателно бюджетно салдо в размер на 50 400 000 лв. с източник на финансиране - наличността на НЗОК по сметка на БНБ в началото на периода. Размерът на задължителната здравноосигурителна вноска за 2019 г. ще е 8 на сто.
Според текстове от закона Центърът "Фонд за лечение на деца" трябва да бъде закрит до 31 март 2019 г. Закрива се и общественият съвет към фонда. Функциите на центъра ще се поемат от НЗОК. Министърът на здравеопазването Кирил Ананиев увери, че това няма да лиши децата от лечение. Решенията за лечение ще се взимат от медицински специалисти, парите ще бъдат чрез трансфер от МЗ и ще са строго целеви, подчерта той.
ИА "Медицински одит" и Изпълнителната агенция по трансплантация ще се влеят в новосъздадена Изпълнителна агенция "Медицински надзор", решиха депутатите. Тя трябва да започне работа от 1 април 2019 г. Директорът ще бъде назначен след съгласуване между министъра на здравеопазването и премиера.
Чрез промени в Закона за здравето беше регламентирано създаването на Национална здравноинформационна система, която ще се администрира и поддържа от МЗ. Целта е да има база данни с пълна информация за здравното състояние на всяко лице, за нуждите на всички последващи медицински дейности - диагностика, лечение, рехабилитация, медицинска експертиза, профилактика, диспансеризация и др.
Със закона се регламентираха задължителна структура и съдържание на медицинските стандарти, които трябва да се изготвят за всички специалности. Предвиждат се нови механизми на заплащане на лекарствените продукти и медицинските изделия.
В закона беше записано, че Национални рамкови договори за 2019 г. няма да се приемат. Следващата година ще се прилагат рамковите договори за 2018 г., като към тях ще се подпишат анекси.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!