Д нес парламентът прие окончателно промени във Валутния закон, с който се изменя Законът за БНБ във връзка с преговорите за присъединяване на страната ни към т.нар. чакалня на еврозоната.
Промените бяха приети без дебати в парламентарната зала. В кулоарите на парламента обаче представители на всички парламентарни групи бяха категорични, че държавата ни бетонира курса лев-евро. Оттук нататък преговарящите от българска страна за въвеждане на еврото в чакалнята на еврозоната са задължени да настояват за този курс.
За българския гражданин нищо няма да се промени, курсът лев-евро ще остане 1.95583 при влизането ни в ERM II, потвърдиха управляващите.
"Хората да не обръщат левове в евро", призоваха от БСП.
"За българския гражданин нищо няма да се промени, курсът лев-евро е този, който е в момента - 1.95583, такъв ще бъде при влизането ни в механизма /ERM II/, такъв ще бъде през целия ни престой в него и в момента, когато приемем еврото", заяви пред журналисти в Народното събрание председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова.
Влизаме в Еврозоната само със сегашния валутен курс
Българският гражданин няма да усети по джоба си това, което приехме днес, всичко останало бяха спекулации с цел обикновените хора, които не са длъжни да имат икономическа култура, да бъдат насъскани и заблудени, подчерта Стоянова. По думите й, за съжаление тези спекулации някъде са успели.
"С решението на НС миналата седмица дадохме още една гаранция, за да успокоим всички, че друг курс, освен този, няма да има, то има силата на закон и няма как да бъде заобиколено от никого", разясни председателят на бюджетната комисия.
Тя беше категорична, че всяко решение на НС, закон, може да бъде изменен единствено и само от парламента, той е гарантът за взетите решения.
Горанов: Фиксираният курс лев-евро не трябва да се променя
По думите на Менда Стоянова решението на парламента не противоречи на днешните промени в Закона за БНБ, те са за синхронизация на българското законодателство с европейското, което е абсолютно изискване и предпоставка за финализиране на преговорите.
"С допълнителното решение на НС казваме, че такъв разговор може да се води, но тези, които го водят - министърът на финансите и управителят на БНБ, имат ясен и категоричен мандат на парламента какво могат да договорят и подпишат. Минимумът за престой на една държава в подготвителния механизъм /ERM II/ е две години, след това решението за приемане на еврото е на самата държава", обясни Стоянова.
Ще скочи ли наистина инфлацията, ако сменим лева с евро
Депутатът от левицата Манол Генов подчерта, че е важно да се запази спокойствие и да се обяснява на хората, че катаклизми няма да има, за да не настъпи паника и да започне масово обръщане на левовете в евро.
"По-опасно ще стане, ако започнат да теглят и еврото, били сме свидетели на тези неща", посочи той.
Има ли опасност левът да се обезцени
"С приетите текстове се отваря пътят на България към чакалнята на еврозоната, смятам, че сега нещата стоят добре", беше коментарът на Йордан Цонев от ДПС.
"От една страна, е отворен пътят към еврозоната, от друга страна е гарантирана стабилността на лева, посочи той, със забележката, че всичко това е можело да се избегне, ако ГЕРБ бяха подходили малко по-публично и по-отговорно, преди да внесат тази поправка в НС".
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!