П арламентът одобри доклада на главния прокурор Иван Гешев за свършеното от държавното обвинение от началото на неговия мандат.
След дълги дебати документът подкрепиха 117 народни представители, 61 бяха „против“ и 1 глас „въздържал се“.
С две дълги едночасови изказвания главният прокурор представи акцентите от доклада и отговаряше на въпроси, свързани с наказателното правораздаване. Очаквано, както направи и при вчерашното си изслушване в Комисията по правни въпроси, обвинител номер едно наблегна на положителните резултати в областта на противодействие с битовата престъпност, телефонните измами и корупцията по висшите етажи на властта.
След обилните статистически данни за спада в кражбите от жилища и на коли, както и на грабежите, Иван Гешев попита депутатите: „В кой предишен период е свършено повече“?
Във връзка с разследванията на властимащи той отбеляза: „Прокуратурата не съобразява действията си с политическите последици“, пояснявайки, че се разследват всички, за които има данни за престъпление, без значение от поста, в който заемат. Той се позова и на европейски изследвания, чиито данни отреждат на страната ни по-скоро средно, а не водещо място по проблеми с корупцията.
Главният прокурор даде информация и по някои дела и досъдебни производства, без обаче да навлиза в конкретика. Сред тях бяха обвиняемият бизнесмен Васил Божков и неговата колекция от антики, случаят с влизането на разследващи с президентството и други.
Като конкретен въпрос пред него опозицията от БСП повдигна делото КТБ и постави питане за кредитите от банката, получени от фирми, близки до депутата. „Предмет на разследване по това дело не са кредитополучателите“, отговори от своя страна Гешев, който допълни, че да получиш кредит не е престъпление.
В рамките на дебата бе засегната и темата за фигурата на главния прокурор, както и неговата недосегаемост. Според Иван Гешев като ръководител на държавното обвинение той няма повече правомощия от някои други свои колеги в западна Европа.
„Митът за недосегаемия главен прокурор е политически“, посочи той от трибуната на Народното събрание.
Управляващото мнозинство подкрепи констатациите в доклада, както и няколко депутати от ДПС, но опозицията от БСП изсипа множество остри критики срещу него и автора му.
Нямам право да искам оставки, защото това нарушава принципа на разделението на властите.
„Ние искаме вашата оставка и няма да подкрепим доклада“, обърна си към главния прокурор лидерът на левицата Корнелия Нинова. Според нея съдържанието на отчета има единствено суха статистика, но не отговаря на истински важните за българското общество въпроси. „Не са ли готови експертизите на записите и снимките на чекмеджето с парите, които обявихте още преди месеци, че правите? Колко време е необходимо, за да отговорите на българското общество автентични ли са снимките от спалнята от премиера? Автентични ли са парите в чекмеджето? Автентичен ли е гласът в онези записи, в които има данни за престъпление?“ – настоя за отговор Нинова.
По време на изложението си Гешев пък потвърди, че проверките, свързани с премиера, са 3 на брой. Вече стана ясно и че Борисов е дал обяснения по тях. Те са свързани с информация за имот в държава от ЕС (Испания), с изтеклите записи с глас, наподобяващ неговия, както и със снимките на спалнята му в държавната резиденция в „Бояна“.
Прокуратурата ще разследва всеки, който е нарушил закона, независимо дали е полицай или протестиращ, социално слаб или олигарх, министър или дребен чиновник в президентството.
Това заяви днес главният прокурор Иван Гешев в Народното събрание при представянето на доклада за дейността на прокуратурата през последните 8 месеца.
Той бе категоричен, че няма да позволи прокуратурата и главният прокурор да бъдат въвлечени в явно развиващата се вече политическа предизборна кампания.
"Ние ще продължим да работим без да правим разлика. Молбата ми е да проявяваме уважение към българските институции, към българската държава. Човек и държава, които не уважават себе си, не ги уважават и другите. За съжаление ние много често показваме, че не уважаваме себе си и собствената си държава. България я е имало преди нас, ще я има и след нас", подчерта Гешев.
"Ако някой твърди, че в България няма борба с корупцията, ще призная неговата теза, ако ми покаже друг период от историята след 1989 г. с по-добри резултати. Тогава бих се съгласил", каза още той.
По думите му страната ни по този показател е на средни нива, а не в челните позиции, както се твърди.
Иван Гешев обърна внимание на някои конкретни досъдебни производства, започвайки с обвиняемия бизнесмен Васил Божков, който продължава да се намира в Дубай.
"Към днешна дата ще ви допълня нещо по делото срещу едно лице, което се укрива в Дубай. Има две досъдебни производства - по едното са привлечени 11 лица. Важно е да се посочи, че от 212 предмета, които има доказателства, че са законно регистрирани, след претърсването са открити 6678 артефакта, които се съхраняват в кутии с надписи от местата в България, където са изкопани", посочи той.
Гешев бе категоричен още, че в президентството не са влизали тежко въоръжени хора. Той уточни, че Нено Димов не е бил арестуван, а поканен да отиде в дома си с наблюдаващия прокурор, за да продължи претърсването.
Във връзка с проверките, свързани с премиера, Гешев потвърди, че те са 3 на брой и Борисов вече е дал обяснения по тях. Те са свързани с информация за имот в държава от ЕС, с изтеклите аудио записи и снимки, за които е назначена експертиза за установяване на автентичността им.
"Първата е проверка, касаеща собственост на имоти в страна извън България. Това, което мога да кажа по този случай, е следното - снети са обяснения на министър-председателя по тази проверка. Последният сигнал е от ГД "Боец", което някои медии свързват с определени хора, които не се намират в България. Приобщени са различни медийни публикации, изискани са множество справки, снети са множество обяснения, има активна комуникация със съответните партньорски служби от Кралство Испания. Резултатът до момента е, че няма обратна информация. Предстоят на още няколко да бъдат снети обяснения и ревизии на няколко търговски дружества, които са свързани с проверката", изясни Гешев.
"Никоя полиция няма да издържи да бъде бита толкова, колкото нашата на 2 септември. Тези хора защитиха други граждани да не пострадат, както и институциите. Вижте видеообмена как процедират френската полиция, да не споменаваме американската", призова главният прокурор.
Парламентът изслушва днес Иван Гешев, който дава отчет за дейността на прокуратурата през последните 8 месеца.
По-рано днес депутатите удължиха работното време на днешното заседание до приключване изслушването на отчета.
"Имаме желание за постоянен диалог с НС и отделните комисии, защото ясно осъзнаваме, че резултатите, които очаква българското общество, могат да бъдат постигнати с взаимодействие между властите и при спазване на разделение и контрол между властите. Това включва не само взаимодействие между трите власти, но и между институциите - правоохранителна система, съд и прокуратура", заяви по-рано днес главният прокурор, цитиран от БНТ.
Заседанието се води от Цвета Караянчева, която се върна на председателското място, след като депутатите отхвърлиха исканата от БСП и ДПС оставка.
Цвета Караянчева остава председател на НС
В сряда Иван Гешев се яви пред Парламентарната правна комисия. След часове на изслушване комисията прие доклада за дейността на прокуратурата през първите осем месеца.
Гешев отчете близо 2300 разследвания за корупция и 156 осъдени за такива престъпления. Той заяви, че прокуратурата не разследва по политически признак, а извършители на престъпления и подчерта, че по естествени причини за корупция най-много разследвани са представители на управляващите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!