Д епутатите приеха на второ четене бюджета на НЗОК за 2020 г.
Общата сума на разходите и трансферите по бюджета на Касата за следващата година е 4, 7 млрд. лв.
Първоначалният вариант на бюджета претърпя промени. Заложените средства за здравноосигурителни плащания за първична извънболнична помощ бяха 244 млн. лв., за специализирана извънболнична помощ – 264 млн. лв., а за медико-диагностична дейност – 94 млн. лв. Между двете четения постъпи предложение на ГЕРБ парите да бъдат увеличени.
Какво е новото в бюджета за здраве, лекарите да не са секретарки
6 млн. лв. допълнително бяха отпуснати от резерва за здравноосигурителни плащания за първична извънболнична медицинска помощ, 3 млн. лв. за здравноосигурителни плащания за специализирана извънболнична медицинска помощ и 3 млн. лв. за здравноосигурителни плащания за медико-диагностична дейност.
Депутатите преразпределиха и 99, 9 млн. лв. за лекарствени продукти. Предложението бе направено от депутата от ГЕРБ Александър Иванов. "За" него гласуваха 108 народни представители, "против" - 64 и без "против", с което то бе прието. Парите бяха предвидени за лекарства, които са изключение от общия механизъм за даване на отстъпки. Средствата за това изключение бяха в размер на 99,9 млн. лв. От ГЕРБ обаче оттеглиха този текст и това наложи преразпределянето на парите. 68 млн. лв отидоха за лекарствени продукти, медицински изделия и диетични храни за специализирани медицински грижи и за домашно лечение на територията на страната. 31, 9 млн. лв. бяха разпределени за лекарствени продукти за лечение на злокачествени заболявания и лекарствени продукти при животозастрашаващи кръвоизливи и спешни оперативни и инвазивни интервенции при пациенти с вродени коагулопатии, в условията на болничната медицинска помощ, които НЗОК заплаща извън стойността на оказваните медицински услуги.
Образование и здравеопазване - основни приоритети в бюджета за 2020 г.
Депутатите решиха още започналото лечение на онкологично и онкохемалогични заболявания преди навършване на 18-годишна възраст да продължи да се заплаща до приключването му. Промените са заложени в преходни и заключителни разпоредби на Закона за здравето. От БСП предлагаха лечението на децата да продължи в същото болнично заведение, в което е започнало. Предложението на опозицията бе отхвърлено.
Народните представители запазиха размера на здравната вноска, и тя остава 8%.
Законът за бюджета на НЗОК влиза в сила от 1 януари 2020 г.
В бюджета на Националната здравноосигурителната каса са заложени 400 млн. лв. повече за здравноосигурителни плащания. Това каза председателят на здравната комисия в парламента д-р Даниела Дариткова, след като бюджетът на Касата за 2020 г. беше приет от депутатите.
По думите на Дариткова това дава възможност да започнат прегорите с БЛС по теми като цени, обеми, съдържание и цени на клинични пътеки и цени на дейности в извънболничната медицинска помощ.
КНСБ: Бюджетът се увеличава, но не за всички
Над 4,7 милиарда за бюджета на НЗОК за 2020 г.
"Този увеличен бюджет дава възможност реформата да се осъществи на ниво експертиза от гледна точка на съсловните организации", заяви тя.
Депутатът припомни, че са гласувани и допълнителни 6 млн. лв. за плащане на първична извънболничната помощ, 3 млн. повече за специализирана извънболничната специализирана помощ и още толкова за изследвания.
"Реформата в здравната система не трябва да е революционна, а поетапна. Следващата година ще имаме една гарантирана финансова устойчивост на системата на здравно осигурителните плащания", коментира Дариткова.
Тя обяви, че задълженията за лечение на българите в чужбина са изплатени през 2019-та. и са заложени очакваните разходи.
"Очаквам предложение от ръководството на НЗОК за оптимизиране на механизмите, по които български граждани попадат за лечение в чужди лечебни заведения", заяви Дариткова и поясни, че до това решение трябва да се прибягва само, ако у нас не може да се осигури лечение и по спешност.
Тя коментира и оттеглянето на предложението за лекарствата за онкотерапията.
"През Преходните и заключителни разпоредби на Закона за бюджета на НЗОК се промени Закона за здравното осигуряване и разписахме механизъм, по който фармацевтичните фирми ще връщат средства над рамката на бюджета, за който се договорят с НЗОК", обясни тя и добави, че този механизъм досега е бил записан в Наредба.
На въпрос на БГНЕС защо са отхвърлили предложението на БСП лекарствата на тежко болни деца до 14 г. да са безплатни, председателят на здравната комисия каза, че тази акция е била с популистка и е лишена от медицинска или нормативна логика.
"Това предложение не беше добре формулирано. Така или иначе децата, които са с тежки заболявания, - като захарен диабет или епилепсия, получават безплатни лекарства", уточни Дариткова и добави, че предложението на социалистите държавата да плаща сиропи за кашлица не е приемливо, тъй като повечето от тях са хранителни добавки, а другите не фигурират в позитивни лекарствен списък.
От своя страна здравният министър Кирил Ананиев увери, че не се отказват от здравната реформа.
"С новия бюджет се осигуряват повече средства и то не само за сегашните дейности, но и за други", коментира Ананиев.
Той обяви, че по новия здравен модел ще работят през 2020 г., за да може да влезе през 2021 г.
Министърът увери, че няма да има проблем със средствата за лекарства за хората с редки заболявания.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!