О фициално беше даден старт на 51-вото Народно събрание. Депутатите се събраха точно в 10.00 часа, за да положат клетва. Първият звънец удари най-възрастният депутат - Силви Кирилов от "Има такъв народ".
Преди това в залата се регистрираха 234 обявени за избрани народни представители и беше установено наличието на кворум за начало на заседанието.
В пленарната зала присъстваха президентът Румен Радев и вицепрезидентът Илияна Йотова, служебният министър-председател Димитър Главчев, патриархът на Българската православна църква Даниил, министри от служебния кабинет, представители на съдебната власт, на официалните вероизповедания в България и на дипломатическия корпус.
7 протеста в София в деня на първото заседание на 51-вото НС, очакват се затруднения в движението
"Заклевам се в името на Република България да спазвам Конституцията и законите на страната и във всичките си действия да се ръководя от интересите на народа. Заклех се".
След това те подписаха и клетвените си листове.
В залата прозвучаха химните на България и на Европейския съюз.
"Аз съм оптимист за възможностите на българския парламент да се справи с тежките предизвикателства на настоящия политически момент. Това е възможно, ако политическите партии загърбят тяснопартийните си интереси и действат, водени от националния интерес". Това заяви председателстващият 51-ото Народно събрание Силви Кирилов в речта си по повод откриването му.
"Вярвам в здравия разум, който логично ще ни доведе до прагматични и ефективни решения", добави той.
Според Кирилов живеем в сложно и динамично време, което по думите му изисква трезва оценка, анализ на социалните, обществено-политическите и финансово-икономическите и други проблеми.
"Светът се променя шеметно пред очите ни за време, което преди би изисквало десетилетие. Политическите отношения в страната са противоречиви, а в някои отношения и антагонистични. Доверието в политическите партии и държавните институции са в най-ниската си точка. Поставена е под съмнение демократичността на изборния процес като цяло. Натрупани са огромни количества нерешени за бизнеса, икономиката и работещите съсловия проблеми, които произтичат от политическата криза в последните години", посочи Кирилов.
По думите му в българското общество са наложени много разделителни линии. "Те са резултат от не малко грешни и конюнктурни политически решения от близкото или по-далечно минало. Това е значителен проблем за обществото и наша е задачата за неговото преодоляване за всички сфери на обществения живот. Искам да подчертая пред вас, преди всичко чувството за огромна отговорност, което носи 51-ия парламент пред българския народ", заяви Кирилов.
"Хората няма да позволят на никого в тази зала разминаването с техните очаквания. Те искат да видят, че народните представители са наистина част от тях и че споделят техните проблеми. Те очакват радикални промени в името на българската нация и държава. На първо място – честен, прозрачен и морален изборен процес, работещи, независими правораздавателни институции, съдебна реформа, ясни законодателни приоритети с времеви срок", каза още Кирилов.
"Резултатите от последните избори показват ясно, че единствената формация, без която е невъзможно съставянето на стабилно правителство, е ГЕРБ-СДС". Това заяви в пленарната зала Тома Биков от ГЕРБ-СДС при откриването на първото заседание на 51-ото Народно събрание.
"От тази позиция сме готови да търсим подкрепа и да направим необходимите компромиси, но не сме готови на подмяна на вота на българските избиратели", посочи той.
Биков отбеляза, че формулата на ГЕРБ-СДС включва съставяне на коалиционно правителство с 4-годишен мандат с ярки политически фигури от политическите формации. Той посочи, че няма да се крият зад програмно или експертно управление. "Такъв тип управление, в което отговорността ще бъде размита, единствено ще задълбочи кризата на представителната демокрация, в която се намираме в момента", коментира депутатът от ГЕРБ-СДС.
Биков посочи, че като първа политическа сила ще предложат свой кандидат за председател на Народното събрание и ще очакват подкрепа от системните партии. На база на тази подкрепа ще направят анализ за възможностите за съставяне на редовно правителство и преодоляване на политическата криза.
„Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) ще работи за избор на председател на Народното събрание и на правителство, които показват с конкретни действия, че са готови да изпълнят приоритетите и задачите на коалицията. Това заяви Николай Денков в декларация по повод началото на 51-ото Народно събрание от името на парламентарната група.
Той очерта основните приоритети на коалицията, сред които е изграждането на "санитарен кордон" около Делян Пеевски и неговата парламентарна група, като се ограничи участието във формирането на мнозинства в избора на ръководни органи на Народното събрание и на органи, чиито членове се избират от Народното събрание.
"Причина за този подход са дълбоките обосновани съмнения за системни нарушения на правовия ред чрез упражняване на нелегитимно влияние върху контролните механизми на държавата", заяви Денков.
"Следващ приоритет е програма за работа на Народното събрание с мерки, които спират разпада на институциите в България", добави той.
"Стабилно правителство без "Възраждане" няма как да има". Това заяви лидерът на партията Костадин Костадинов в декларация в началото на първото заседание на новоизбрания 51-ви парламент.
"Такова може да бъде съставено, но то нито ще е стабилно, нито ще е дълготрайно", посочи Костадинов.
Той започна декларацията от името на партията с обобщение за изминалите избори на 27 октомври и подчерта, че, според него, един милион избиратели са продали своя глас.
„Още четири милиона въобще не си направиха труда да отидат да гласуват, заявявайки за пореден път, че не се вълнуват, не само от съдбата на държавата и народа, но и от собственото си бъдеще. Един милион и половина българи отидоха да гласуват свободно по убеждение и според своята идеология, от които 325 хил. свободни българи подкрепиха „Възраждане“. Искам да благодаря на тези свободни български възрожденци, на чиито плещи ляга борбата за новото възраждане на България“, каза Костадин Костадинов.
Групата на "ДПС - Ново начало" не присъства в пленарна зала на Народното събрание, докато политическите формации заявяват декларациите си.
След като положиха клетва, Делян Пеевски и депутатите от формацията му, напуснаха пленарна зала.
Междувременно пред сградата на парламента се провежда протест на привърженици на партията, дошли с автобуси от различни краища на България. Пеевски излезе, за да поздрави симпатизантите си, предаде БГНЕС.
Лидерът на формацията коментира заявката на Бойко Борисов, че правителство е възможно без участието в него на нито едно от двете ДПС-та.
"Борисов е лидер на първата партия. Той може да си кани, който иска. Той е длъжен да прави правителство, както аз съм длъжен, като лидер на ДПС - Ново начало, да отстоявам моите хора, да не са втора класа".
Преди това Пеевски отново се обърна към президента Румен Радев, предупреждавайки го, че "времето му свършва".
Председателят на „БСП-Обединена левица“ Атанас Зафиров призова политическите сили в Народното събрание да отстъпят от партийния си егоизъм и посочи три основни за левицата теми.
Има реална опасност от нови избори, но левицата не е част от този сценарий, посочи той в изявление от името на на „БСП-Обединена левица“.
Всички сте прави, застинали сте неотстъпчиво в правотата на собствената си истината, но вашата правота произтича от страха да не изгубите собствения си електорат, а не отчита българския интерес, обърна се в началото към останалите формации в парламента Зафиров. По думите му това се нарича партиен егоизъм и може да му се сложи край, ако политическите сили рискуват в името на общото.
Корупцията е тежък проблем, предизвикан от принизяването на ролята на парламента още от първите години на управление на десницата, посочи Атанас Зафиров. Друга важна тема е за функционирането на съдебната власт. Кой пази „пазителите“, попита той.
Промените в Конституцията също е сред въпросите, които не могат да бъдат подминати. Както и този за Украйна, добави Зафиров.
Ако сега оставим и трите теми в нестабилно, висящо положение, какво точно ще постигнем, попита председателят на "БСП-Обединена левица".
По думите на Зафиров крачка назад и три напред, е съветът на лявото обединение за преодоляване на кризата.
"Алианс за права и свободи" няма да подкрепи правителство, съставено с явна или скрита подкрепа на "ДПС-Ново начало". Това заяви в декларация по повод началото на 51-вото Народно събрание Джевдет Чакъров.
В началото на декларацията Чакъров посочи, че атмосферата не е тържествена в днешния ден заради икономическата криза, ниския стандарт на живот, сериозната политическа криза, в която се намира страната и която по думите му поставя големи предизвикателства за формиране на редовно правителство и, не на последно място, недоверието не само към политиците в обществото, но и към провелите се предсрочни парламентарни избори.
"Над тях тегне сянката за груби законови нарушения, за явни фалшификации, за натиск и корпоративен вот. Затова на заседание на Централното оперативно бюро ние взехме решение за подкрепа на декларацията на "Продължаваме промяната - Демократична България" за създаване на "санитарен кордон" около Делян Пеевски. Считаме, че тази декларация, ще бъде крачка напред в утвърждаването на принципите, за които автентичното ДПС под ръководството на нашия почтен председател д-р Ахмед Доган говори от месеци", заяви Чакъров.
"Държавата се намира в тежка политическа, финансова и обществена криза". Това каза в пленарната зала депутатът Станислав Балабанов от „Има такъв народ“ (ИТН).
"Хаосът е пълен. Повечето от институциите ни са в тотален колапс. Изключително силно е усещането за пълна липса на справедливост. Изминалите седми поредни избори показаха, че на онзи прословут връх на копието, вместо да стои свободният и независим избор, трайно се е настанил поредният опит за завладяване на държавата на всяка цена“, каза Балабанов.
"За съжаление, днес на дневен ред не са доходите на хората, по-важно е кой е собственик на главния прокурор, кой го притежава или кой ще го притежава", допълни депутатът.
"Благодаря на 112-те хиляди души, които подкрепиха партия МЕЧ на изборите. Благодаря на тези, които не продадоха гласа си и гласуваха по съвест. Трябва да признаем, че изборите бяха опорочени. Имаше безпрецедентно купуване на гласове, имаше безброй манипулации, които поставят под съмнение легитимността на този парламент. А държавата покровителстваше всичко това и се превърна в съучастник на този фарс". Това каза лидерът на МЕЧ Радостин Василев в първата си политическа декларация по повод откриването на 51-ото НС.
"Отново призовавам за пълно касиране на изборите в името на справедливостта", каза той.
"Станахме свидетели на почти пълната и почти невъзможна симбиоза на държавата с мутрите. И се стигна до това, че днес мафията в България си има държава. Опростачването вече е норма на поведение", каза още Василев.
"Да върнем надеждата на хората и да им помогнем да извоюват своята държава е наш приоритет", допълни той.
Депутатите обаче не избраха председател на 51-вото Народно събрание и при балотаж. На него се явиха Рая Назарян (ГЕРБ-СДС) и Андрей Цеков („Продължаваме промяната-Демократична България“).
Андрей Цеков получи 68 гласа „за“, 86 „против“ и 85 "въздържал се". За Рая Назарян също гласуваха 68 народни представители, 121 бяха „против“ и 50 се въздържаха.
При първия опит да бъде избран председател на новия парламент бяха издигнати общо петима кандидати.
След неуспеха на процедурата, Тошко Йорданов („Има такъв народ“) предложи временно за председател на Народното събрание да бъде избран най-възрастният депутат - Силви Кирилов, който да остане на поста до момента, в който се сформира мнозинство, което да излъчи свой председател.
"Това ще ни позволи да си конституираме групите в парламента, комисиите и да се водят нормални разговори между парламентарните групи, каквито до момента не са водени за евентуално мнозинство. Това ще позволи на президента да задейства процеса на раздаване на мандати", разясни Йорданов.
След изказването на Тошко Йорданов беше дадена 30 минути почивка, след която днешното заседание бе прекратено.
Депутатите ще направят нов опит за избор на председател на парламента в сряда (13 ноември).
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!