Д епутатите обсъждат искането за предсрочно освобождаване на Мирослав Иванов от "Продължаваме Промяната" като заместник-председател на Народното събрание (НС).
Искането е внесено от трите опозиционни партии в парламента - ГЕРБ-СДС, ДПС и "Възраждане". Според правилника на НС предложението е прието, ако за него са гласували повече от половината от присъстващите народни представители.
Поводът за исканата оставка на Иванов е отнемането на думата на председателя на парламентарната група на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова миналия петък, 13 май. Тогава Десислава Атанасова и вицепремиерът Асен Василев влязоха в спор след декларация на ГЕРБ-СДС.
Според вносителите на проекторешението поведението на Мирослав Иванов е особено некоректно спрямо представители на трите опозиционни партии, но най-вече се проявява спрямо най-голямата опозиционна парламентарна група - на ГЕРБ-СДС и нейния председател.
В мотивите за искането се посочва още "системно превишаване на права - налагане на наказание на народен представител без аргументи и отнемане на възможността на опозицията за изказване, както и системно неизпълнение на задължението - осигуряване на реда в пленарната зала и спазване на парламентарния правилник".
Междувременно министър-председателят Кирил Петков дойде изненадващо в парламента, съобщават от Dariknews.bg. Премиерът направи кратък коментар при влизането в сградата по повод искането за предсрочно освобождаване на Мирослав Иванов.
"Той е депутат от нашата партия и представител в Народното събрание, важно е да го подкрепим. Щастлив съм, че цялата група е много единна", посочи Петков.
По-късно от трибуната Радомир Чолаков от ГЕРБ-СДС заяви следното:
"Мирослав Иванов трябва да знае, че всички ние бихме го уважавали повече, ако доброволно се оттегли от поста. Надявам се, че и вие от криворазбрана солидарност към него няма да се заинатите и за пореден път да ни демонстрирате силата на мнозинството, защото пировите победи на мнозинството в този парламент имат твърде висока цена."
В началото на своето изказване Чолаков се обърна към колегите си от "БСП за България", като припомни за случая с Димитър Главчев. "Димитър Главчев бе председател на 44-ото Народно събрание, който веднъж отне думата на лидера на опозицията Корнелия Нинова – на следващия ден той си подаде оставката, която беше приета, макар че можеше да не бъде приета. Ето това се казва председател. Ако искате да се научите на парламентаризъм, ето ви един пример от ГЕРБ."
"От групата на ГЕРБ-СДС смятаме, колеги от "Продължаваме Промяната", че Мирослав Иванов не оправдава доверието, което вие ни накарахте да му гласуваме", заяви още Чолаков. "Виждате, че неговият начин на ръководене на заседанията поражда конфликти и проблеми. Това очевидно се дължи на неговия характер, който не му позволява да свикне с функциите, които трябва да изпълнява и с характера на работата, която му е възложена. Той, явно, сядайки на стола на председателя, започва да си мисли, че е началник. Това е мислене, което спешно трябва да бъде изкоренено, както у него, така и на всеки, който сяда на този стол", добави той.
Председателят на Народното събрание (НС) Никола Минчев заяви, че парламентарната група (ПГ) на "Продължаваме Промяната" стои твърдо зад Мирослав Иванов. Изказването му беше последвано от ставане на крака и аплодисменти от депутатите от управляващото мнозинство.
Анализирайки мотивите на вносителите и фактите, Минчев заяви, че категорично счита, че в настоящия случай искането е лишено от материално-правните основания, за да бъде реализирана отговорността на земестник-председателя. В същото време той отбеляза, че ролята на председателя на парламентарна група е изключително значима и много отговорна.
Като председател считам, че г-н Иванов се справи със ситуациите, обобщи председателят на парламента. В началото на изказването си той припомни, че мотивите за исканата оставка са за системно превишаване на правата и системно неизпълнение на задълженията на заместник-председателя. Минчев обърна внимание, че при така заявени мотиви, очакванията са в изложението да има описание на множество нарушения, но случаят не бил такъв. В тях са описани три конкретни нарушения, извън твърденията, че не подпомага председателя на парламента, което не е вярно, коментира той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!