В момента ВиК операторите действително искат прекалено голямо увеличение на цените на ВиК услугите, но това по никакъв начин не означава, че регулаторът ще утвърждава такива цени. Това каза председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране /КЕВР/ Иван Иванов в парламента. Той посочи, че регулаторът ще се произнесе с решение в края на годината, предаде БТА.
Парламентът изслушва представителите на КЕВР относно
разглеждане и утвърждаване на бизнес плановете на ВиК операторите и образуване на цени на водоснабдителните и канализационните услуги чрез метода "горна граница на цени" за регулаторния период 2022-2026 г.
Председателят на ПГ "Изправи се БГ!Ние идваме!" Мая Манолова
изложи аргументите за поисканото изслушване. Тя посочи, че от 1 януари следващата година предстои поредно драстично увеличение на цената на водата в цялата страна - средно за следващата календарна година с около 30 процента, а до края на следващия петгодишен период - с до 127 процента. Най-висока ще бъде цената в област Сливен или поне такова е искането на ВиК операторите, добави тя.
Председателят на КЕВР отговори, че това са цени, които са единствено предложени.
Той посочи, че до 30 юни ВиК операторите са били задължени да представят своите проекти на бизнес планове за цени в следващия петгодишен регулаторен период и сега тече шестмесечен срок, в който в диалог с операторите експерти на Комисията да изискат допълнителни данни и аргументи за поисканото увеличение на цените. Иван Иванов каза, че едва след това - в края на годината, регулаторът ще се произнесе с решение, което ще бъде много различно от това, което в момента искат ВиК операторите.
Председателят на КЕВР обясни кои са основните ценообразуващи елементи
в цената на ВиК услугите. Половината от разходите отиват във фонд "Персонал", около 15 хиляди души работят във ВиК сектора, посочи той. И отбеляза, че средната работна заплата във ВиК операторите е малко над 1200 лева, т.е. с около 200 лева по-ниска от средната за страната. Иванов посочи, че ВиК операторите са заложили в своите бизнес планове 15 процента ежегодно увеличение на заплатите. Той обясни, че ако се изпълни споразумението между МРРБ, националния ВиК холдинг и КНСБ от януари т.г., това означава в рамките на пет години заплатите в сектора да се увеличат с около 75 на сто и да догонят средната работна заплата в страната.
Вторият компонент това е цената на електрическата енергия,
коментира председателят на КЕВР. Около 10 до 15 процента от разходите за формиране на цената на водата са инвестиционните разходи - за ремонти и за нова инфраструктура, добави още той. Не трябва да се забравя, че голяма част от ВиК инфраструктурата в страната е крайно износена, отбеляза Иван Иванов. По думите му, крайно необходимо е тези разходи да бъдат осъществени, за да може да се поддържа нормално водоснабдяване в различните области на страната, в противен случай ще се достигне до катастрофално състояние на ВиК мрежата, което не е в интерес на потребителите.
Регулаторът е длъжен да защити обществения интерес.
Това не означава само интереса на потребителите. Ние трябва да защитим интереса и на самите ВиК оператори, където работят 15 хиляди души със средна заплата под средната за страната, посочи Иван Иванов. Затова, според него, трябва да се намери балансирано решение, което, от една страна, да не доведе до финансова несъстоятелност на дружествата, от друга - да няма рязко повишаване на цената на ВиК услугите.
А ето какво каза и Мая Манолова от парламентарната трибуна:
Следващият председател на КЕВР трябва да бъде смел и експерт, който няма да кляка пред всяка власт, ще осигурява баланс между интересите на гражданите и енергийните дружества, нещо, което Иван Иванов за шест години не е постигнал. Това заяви от парламентарната трибуна председателят на ПГ "Изправи се БГ!Ние идваме!" Мая Манолова, по чието искане депутатите изслушаха председателя на регулатора /Иван Иванов/ за състоянието на ВиК сектора.
Тя подчерта, че цената на водата не са само разходи, а възможност хората да я плащат, и декларира, че ИБГНИ има намерение да търси отговорност на тези, които са разсипали сектора.
На свой ред Иванов съобщи,
че след третата година от мандата на комисията от около общо 50 ВиК оператори са наложени санкции на 17 от тях, което е над 30 процента от операторите и те са били заради неизпълнение на инвестиционни програми. Отделно от това, ежегодно се налагат санкции заради качеството на водата, обясни той.
Реформа в сектора и приемане на националната стратегия за управление на водите бяха най-често споменавани в последвалите оценки на парламентарните групи след изслушването.
От "Има такъв народ" заявиха,
че в програмата си, предвид предстоящото глобално засушаване, приоритетно планират средства от плана за възстановяване, бюджета, оперативни програми за изграждане на ново водоснабдяване в страната.
Според БСП враговете на ВиК сектора
са корупционният натиск, невежеството, популизмът и политиканстването. И три пъти седмично да викаме тук КЕВР, резултат няма да има, просто ще изразяваме загриженост, коментира Атанас Костадинов. Според него въпросът и отговорът на проблема опират до законодателя. Трябва реформа на "замръзналата" стратегия за управление на водите, посочи депутатът.
Мартин Димитров от "Демократична България" обърна внимание,
че е необходимо да се подобри контролът на ВиК, но в момента КЕВР няма необходимите инструменти. Според него това може да стане чрез въвеждане на лицензионен режим, така че всяка година регулаторът да следи за изпълнение на плановете от дружествата и да налага ежегодно санкции, ако е необходимо.
За приемане на националната стратегия за водния сектор призова и Рамадан Аталай от ДПС. Корупцията в сектора е факт, но е факт и, че не достигат инвестициите, добави той.
"Изправи се БГ! Ние идваме!" поиска незабавно изслушване на КЕВР в парламента
ВАП проверява цените на тока и парното
По-скъпи ток, вода и парно от днес
КЕВР: Сериозен скок в цените от 1 юли
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!