П Г на „БСП за България” поиска премиерът Бойко Борисов да дойде в парламента, а от „Воля – българските родолюбци” настояха за присъствието на президента Румен Радев в парламента. Преди началото на дебатите в пленарна зала по ратификацията на договорите за закупуване на самолетите F-16 лидерът на БСП Корнелия Нинова заяви от трибуната, че ще се обсъжда много сложна сделка.
Тя поиска премиерът Борисов да дойде и да обясни защо е поискал за изтребителите да се плати веднага, накуп, както и защо, след като се плаща с парите, натрупани от борбата със сивата икономика и контрабандата, се предлага Народното събрание да актуализира бюджета.
„Вчера министър-председателят направи едно скандално признание. Бойко Борисов каза: „Аз лично настоях да платим веднага“.
Искаме да дойде в парламента и да заяви това тук, пред нас, како и да отговаря на въпроси. Кой го е упълномощил да поема такива ангажименти?“, попита Нинова.
Тя обвини премиера в лъжа за твърдението му, че правителството ще плати цената на самолетите веднага, защото е събрало пари от борбата срещу „сивата“ икономика и пропагандата. „Тогава защо се налага парламентът да актуализира бюджета и правителството да взема заем“, настоя за отговор лидерът на БСП.
Веселин Марешки пък настоя да бъде поканен президентът на Република България Румен Радев.
Марешки поиска президентът да разясни твърдението си в негово публично изказване, че това не са разходите за самолета и много скоро ще набъбнат многократно.
Марешки каза, че президентът трябва да дойде в Народното събрание като главнокомандващ Въоръжените сили и като специалист в тази област да разясни на народните представители тези свои твърдения. „Той казва, че това не са разходите за самолета, а скоро те ще нараснат многократно“, мотивира се Марешки и подчерта, че като бивш боен пилот Радев има необходимата перспектива, за да изрази мнение в парламентарните дебати.
„Премиерът се намира във Варна, а президентът се намира в Рожен - така че са възпрепятствани и двамата да присъстват на днешното заседание”,
отклони исканията зам.-председателят на Народното събрание Емил Христов.
„С F-16 решаваме бъдещето на Българската армия, нейната модернизация и препотвърждаваме нашата геополитическа ориентация, заяви председателят на Комисията по външна политика и депутат от ГЕРБ Джема Грозданова”.
Тя посочи, че бойните способности и цената на новите самолети вече са били обект на дълги дискусии от страна на експертите и призова депутатите да гласуват за модернизация на Българската армия, защото тя е един от символите на държавността.
„Българският народ обича своята армия“,
заяви още Грозданова. Тя отбеляза недоброто техническо обезпечаване на българските военни през последните години и призова: „Нека да дадем повече сигурност и възможности на българския войник да защитава България“.
От своя страна съпартиецът ѝ Владимир Тошев допълни, че ратификацията на сделката за новите изтребители гарантира националната сигурност на страната ни и здравата ѝ ориентация към НАТО и ЕС.
Депутатът от БСП проф. Румен Гечев заяви: „Ние финансираме развойната дейност на основния доставчик Lockheed Martin и още няколко десетки американски фирми от военно-промишления комплекс. Защо? Защото към момента F-16 Block 70 е на чертожната дъска. Такъв самолет няма“. „Това е единственият самолет в света, който е напълно невидим. Никой не може да го види, тъй като той не е окомплектован и не лети никъде“, коментира Гечев от парламентарната трибуна.
От БСП аргументираха позицията си против сделката и с факта, че
изтребителят F-16 Block 70 не е въоръжение дори и в САЩ, страната-производител.
Предишни модели на изтребителя обаче летят в много страни по света, което го превръща в един от най-масовите самолети. „САЩ спряха изкупуването на всякакви модификации за F-16. ВВС на Щатите ще поддържат произведените самолети на въоръжение. Решението на ВВС и на Конгреса е никакви F-16, в никакви модификации, да не бъдат купувани от американската армия. Ние какво гласуваме днес?“, попита Гечев.
Той обърна внимание и на високата според него цена, а за пример даде Словакия, която купува същия самолет на цена, по-ниска със 70 млн. щатски долара за един брой. Към критиките си от БСП присъединиха и клауза в договора, предвиждащи
съдебен спор между продавача и купувача да се решава единствено от американската съдебна система.
ДПС пък изрази подкрепа за предложения проект на закон за ратификация на четирите международни договора, обединяващи доставката на са изтребителите и оборудването за тях.
„Решението е стратегическо за сигурността на страната, но то е само една от стъпките, които трябва да бъдат предприети за гарантиране на националната сигурност”, заяви лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ.
Според него договорите ще дадат възможност да страната ни да укрепи авторитета си и да повиши ролята си като страна, осигуряваща стабилност в региона и надежден партньор в ЕС и НАТО. Мустафа Карадайъ определи посочения законопроект като „стъпка напред в тази посока“ и „важно условия за сигурността“.
Дебатите по ратификацията на сделката за самолетите продължават повече от три часа.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!