Д вама депутати се заклеха в началото на днешното пленарно заседание на 49-тото Народно събрание. Това са Любен Дилов - син от ГЕРБ-СДС и Петър Петров от Продължаваме промяната - Демократична България, предаде репортер на БГНЕС.
Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов и председателят на парламентарната група (ПГ) на „Има такъв народ“ (ИТН) Тошко Йорданов коментираха пред журналисти в Народното събрание възможността за съставяне на правителство. Това стана преди началото на днешното пленарно заседание, което закъсня с повече от 20 минути, като преди това имаше председателски съвет.
Според Костадинов не е възможно да се състави правителство с първия мандат. На въпрос за преговорите между първите две формации, той коментира, че е видял „отчаяние и безсилие в очертаващата се патерица на ГЕРБ“ – „Продължаваме промяната – Демократична България“. Според Костадинов втората сила в парламента е поставена в „тежка безизходица“, защото избирателите им не искат правителство с ГЕРБ. „Ако направят правителство с ГЕРБ, на следващите избори ще се борят за влизане в парламента“, заяви лидерът на „Възраждане“.
След напрежение между депутати на „Възраждане“ и „Продължаваме Промяната – Демократична България“, заради размяна на реплики, председателят на Народното събрание Росен Желязков наложи забележка на лидера на „Възраждане“ Костадин Костадинов, и обяви десет минути почивка.
Спор между депутатите имаше по-рано днес относно това дали в Комсията по въпросите на децата, младежта и спорта да бъде добавено и семейството, както и дали има нужда от постоянна комисия по конституционни въпроси.
Депутатите започнаха и обсъждането на проекта на Правилник за организацията и дейността на Народното събрание
Сред постъпилите предложения е това на Никола Минчев („Продължаваме Промяната – Демократична България“) за отделяне на спорта в самостоятелна комисия, с което на практика да има две отделни комисии – по спорта и по въпросите на децата, младежта и семейството. Вчера по време на заседанието си временната комисия по правилника не подкрепи това предложение и запази броя на постоянните комисии.
Днес в пленарната зала Никола Минчев отбеляза, че вчера по време на заседанието на временната комисия се е видяло, че няма мнозинство, което да подкрепи направеното предложение за създаване на нова комисия и са направили предложение в Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта да се добави „семейство“ и да стане Комисия по въпросите на децата, семейството, младежта и спорта.
Тошко Йорданов („Има такъв народ“) предложи всяка постоянна комисия да бъде гласувана поотделно дали да съществува. Броят на комисиите по наше мнение е ненужно завишен, добави той.
Ние от „Възраждане“ подкрепяме по принцип вашето предложение, но държа да ви напомня, че в 47-ото НС именно по инициатива на ИТН се раздуха както правна, така и бюджетна комисия, за да се намести по един депутат от ИТН, коментира Петър Петров.
Илина Мутафчиева („Продължаваме Промяната – Демократична България“) помоли семейството да бъде включено в комисията. По думите ѝ политиката за семейството е ключова по отношение на демографската.
Това, че са допускани грешки, включително и от нас, не означава, че трябва да правим същите, каза Тошко Йорданов. Аз нямам точно спомен как бяха разпределени тогава нещата и дали е било по наше предложение да „наместим наш човек“ честно, но си спомням, че много несправедливо разпределихме председателите на комисиите, коментира той.
Радомир Чолаков (ГЕРБ-СДС) припомни, че вчера във временната комисия за правилника на парламента е имало разбиране броят на комисиите да не се увеличава.
Цончо Ганев („Възраждане“) се обърна към Мутафчиева, че представител на тяхната нова коалиция е казал защо искат да раздуят щата и направят нова комисия – за да угодят на поредното НПО.
Мутафчиева коментира, че е съгласна, че семейната политика е хоризонтална и е време народните представители да започнат да разбират този процес. Тя каза, че предложението не идва от Национална мрежа за децата.
Дневният ред на парламента предвижда на 27 април депутатите да изслушат служебния заместник министър-председател по управление на европейските средства Атанас Пеканов относно информация за изпълнението на Решение на Народното събрание за задължаване на Министерския съвет да промени Плана за възстановяване и устойчивост в част енергетика, изпълнителния директор на „Информационно обслужване“ АД Ивайло Филипов относно действията на представляваното от него дружество, свързани с техническата организация и провеждането на изборите за народни представители на 2 април 2023 г. и обработката на изборните резултати и председателя на Централната избирателна комисия Камелия Нейкова относно процедурите по откриване на изборни секции в чужбина като част от организацията на проведените избори за народни представители на 2 април 2023 г.
Георги Свиленски („БСП за България“) съобщи, че вчера в деловодството на Народното събрание (НС) е получено писмо от Атанас Пеканов, в което поради командировка в чужбина вицепремиерът моли да не бъдe включван в дневния ред на НС за изслушване в периода 26 – 28, както и да бъде отложен срокът за писмени отговори на въпроси, зададени на 19 април, и всички други устни и писмени въпроси, които биха възниквали в посочения период.
Моля да проверите в колко часа е полетът на г-н Пеканов днес и кога се връща, обърна се депутатът към председателят на НС Росен Желязков. Свиленски посочи, че е почти сигурен, че в рамките на тези три той дни ще има възможност да се яви и да отговори на важния за българските граждани въпрос – предоговарянето на ПВУ.
Моля, ако евентуално г-н Пеканов го е страх да дойде и говори по тази тема, да включите към изслушваните лица и министъра на енергетиката г-н Росен Христов по същия въпрос, каза още Свиленски.
Той помоли Росен Желязков да провери командировката на Атанас Пеканов и командировките на всички, които са отказали парламентарен контрол за петък, и да добави Росен Христов като министър на енергетиката.
Депутатите спориха дали има нужда от постоянна Комисия по конституционни въпроси. В дневния ред е обсъждането и приемането на проекта за правилник на 49-ото Народно събрание.
Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ каза, че към момента не вижда предмет за дейност на такава комисия, защото няма внесен проект за промени в Конституцията. Той предложи създаването на временна комисия за конституционни въпроси, ако такъв проект бъде внесен.
Атанас Славов (ПП-ДБ) припомни, че е бил председател на Комисията по конституционни въпроси в предходния парламент, а Карадайъ е бил неин член. Тя проведе три заседания, включително за промените в Наказателно-процесуалния кодекс и Закона за съдебната власт, отбеляза депутатът. Искрено се надявам това Народно събрание допълнително да уплътни работата на тази комисия с внасянето на проект за изменение на Конституцията, надявам се, не само от една парламентарна група, каза Славов.
От това, което слушаме, разбираме две неща – тази комисия се прави, защото, може би, ще има промени или за да се произнася преди Конституционния съд по предмета на работа на Конституционния съд. Така излиза, коментира Йордан Цонев, заместник-председател на парламентарната група на ДПС. По думите му във всеки парламент се наблюдава "разслояване" на комисиите по предмет. Достатъчно е комисиите да се занимават с постъпилите законопроекти, работа е на председателя на парламента да прецени в коя комисия въпросният законопроект да бъде разгледан, отбеляза Цонев.
Категорично се противопоставям на идеята Народното събрание да не излъчи Комисия по конституционни въпроси, заяви председателят на парламентарната група на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова. Всички ние многократно сме заявявали, че искаме да правим конституционни промени, самата група на ДПС предостави проект за изменение на Конституцията, отбеляза тя.
„Смятам, че Конституционната комисия може да се занимава и нейният предмет да бъде всяко тълкувателно решение, например на Конституционния съд, и неговите последици спрямо законодателството, което ние приемаме. Само за последните две години Конституционният съд се произнесе неколкократно по темата съдебна реформа и разследване на главния прокурор“, коментира Атанасова.
Такива комисии са абсолютно безпредметни, смята и Петър Петров, заместник-председател на парламентарната група на "Възраждане". Ако държите да я има, обосновете се с какво ще се занимава тя, прикани той поддръжниците на тази комисия. По думите му такава комисия е плод на искания на "псевдореформатори" и "псевдодеятели" за "псевдо конституционна реформа".
Корнелия Нинова от БСП коментира искания от тях референдум за джендър идеологията. “Оставаме на позицията, че не бихме искали да се допуска джендър идеологията в училищата и сред децата. Днес инициативният комитет ще внесат официалната регистрация в деловодството на НС за провеждане на референдума ни”.
“Инициативата бе на БСП за България, но в инициативни комитет се включиха авторитети, учени, спортисти, лекари и много други, които се ангажират с тази кауза. За нас битката за децата е надпартийна, национална кауза”, каза още Нинова.
Относно законодателната програма на ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ, Нинова каза следното: “Подкрепяме всички усилия за борба с домашното насилие, осъждаме подобни прояви, но в частта в която се засяга децата и джендър идеологията от законодателната програма на ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ няма да подкрепим. Ние ще внесем собствен закон по темата”, каза още Нинова.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!