Д епутати от 48-ото Народно събрание се обявиха в подкрепа на бързото приемане на промени в Закона за защита от домашното насилие. Законодателните изменения могат да бъдат приети до месец, смятат Илина Мутафчиева („Демократична България“, ДБ), Калина Константинова („Продължаваме Прoмяната“, ПП), Христо Терзийски (ГЕРБ-СДС), Цветан Енчев (ДПС) и Явор Божанков. Те споделиха своето мнение по време на форум, посветен на политики и действия за борба с насилието над жени.
Събитието е организирано от Българския фонд за жените и Българската платформа към Европейското женско лоби. Участие в него взе и вицепрезидентът Илияна Йотова.
В сегашното Народно събрание има два законопроекта за промени в Закона за защита от домашното насилие – на „БСП за България“ и на ДБ, които внесоха предложенията, изготвени от кабинета „Петков“.
“Демократична България” със законопроект срещу домашното насилие
Между две седмици и един месец е напълно достатъчно време да се направят измененията, смята Калина Константинова. Според Илина Мутафчиева е възможно до средата на януари догодина промените да бъдат факт. За срок от един месец се обяви и Цветан Енчев, който посочи, че има забележки по законопроекта на ДБ, но и че предложените законодателни промени са стъпка напред. Христо Терзийски увери, че ще говори с председателя на Комисията по правни въпроси – Радомир Чолаков (ГЕРБ-СДС) да приоритизира законопроекта в дневния ред на комисията.
Калина Константинова и Илина Мутафчиева посочиха бившия правосъден министър и сегашен депутат от ДБ Надежда Йорданова, като двигателя на изготвянето на законодателните промени. Те увериха, че темата е приоритет и за двете парламентарни групи – ПП и ДБ. Константинова каза, че няма извинение защо от юли месец, когато предишното правителство е внесло измененията в закона, досега не са направени промените.
Според Константинова у нас липсва цялостна хоризонтална политика, която да подобри процеса по справяне с проблема с насилието над жени и домашното насилие. Тя конкретизира, че в законопроекта се предвижда създаването на регистър, както и Национален съвет за превенция и защита.
Всяка трета жена до 30 г. е била насилвана от партньора си
Илина Мутафчиева смята, че трябва да се гарантира комплексна помощ към жертвите и децата. Тя засегна темата, че освен лично и социално, проблемът има и икономическо изражение, защото жертвите на насилие трудно се реализират на пазара на труда. В тази връзка Илиана Балабанова, председател на Българската платформа към Европейско женско лоби, посочи, че по данни на Европейския институт за равенство между половете цената на насилието, основано на пола, в Европейския съюз възлиза на 366 милиарда евро годишно.
Проблемът не е в това да спрем насилието, а в това то изобщо да не съществува, коментира Цветан Енчев.
Омбудсманът Диана Ковачева заяви, че ще бъде в парламента, когато темата влезе за обсъждане, и ще подкрепя промените. Ще настоявам за цялостен подход, увери тя.
Домашното насилие не е ситуация, която може да бъде „преборена“ с административни мерки, коментира омбудсманът. Тя каза, че трябва да се наблегне на мерки, които да имат разубедителен характер. Омбудсманът се надява на политическа воля, за да се гласуват очакваните законодателни изменения.
Заместник-министърът на правосъдието Юлия Ковачева заяви, че като цяло предлаганите промени касаят разширяване на предмета на обхвата на Закона за защита от домашното насилие. По думите й се цели ускоряване на наказателното производство по тези случаи. Регламентира се бърза и ефективна защита, както и задължението на държавата да провежда постоянна политика в тази сфера, посочи също заместник-министърът. От бюджета на Министерството на правосъдието са определени 450 хил. лв., които са за субсидии за организации с нестопанска цел по Закона за защита от домашното насилие.
По време на дискусията беше коментираха и темата за Истанбулската конвенция, Конвенция 190 за премахване на насилието и тормоза в областта на труда. Участниците във форума засегнаха и проблема със сексуалната злоупотреба над деца и ранните бракове.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!