П арламентът изслушва представители на изпълнителната власт по повод регулирано водоподаване от река Арда за Гърция във връзка с нуждите на гръцки фермери.
Спогодбата с Гърция за регулирано водоподаване от река Арда е добра, защото се дава достъп за 60 г. на бизнеса до средиземноморско пристанище. От друга страна се дава възможност с около 10% от дебита на реката да продължи да бъдат подпомагано гръцкото земеделие, коментира пред журналисти в парламента Асен Василев, бивш финансов министър в кабинета "Денков“ и настоящ депутат от ПГ „Продължаваме промяната-Демократична България“.
"Възраждане“, може би, за да саботират процеса, вкараха изслушването за водоподаването от река Арда към Гърция, преди да е завършил преговорният процес, посочи Василев.
Според Николай Денков (ПГ ПП-ДБ) една важна тема отново се използва за евтини политически, партийни нападки. По думите му в пленарната зала е направено внушение, че няма документи за това, което се е случвало, че е правено "на тъмно". Всичко беше документирано и беше оставено, след провала на ротацията, на служебното правителство да продължи преговорите, обясни Денков . Той припомни, че през януари м.г. е сформирана междуведомствена работна група към Министерския съвет, в която са били представители на Министерството на външните работи (МВнР), Министерството на околната среда и водите (МОСВ), Министерството на енергетиката и Националната електрическа компания (НЕК), за да се намери подходящо решение, което да е от полза и за България, и за Гърция, така че да се сключи следващ договор, тъй като старият изтича. Бяха проведени преговори, а за председател на работната група беше определен Асен Василев, добави Денков.
Асен Василев обясни, че интересът на България е бил защитен в преговорната позиция на Министерския съвет, приета на оперативно заседание. Последвалите преговори с Гърция доведоха да има разработен проектодоговор, който предстоеше да мине през финално съгласуване с юридическите екипи и съответните външните министерства, обясни бившият финансов министър. Позицията на страната ни е била, че икономическата спогодба трябва да бъде продължена за още 60 години в три части. Първата е свързана с водите на река Арда, втората част е България да получи достъп за 60 години до пристанище Александруполис с прилежаща икономическа зона, разясни Василев. Трета част е свързана с изграждането на магистрала през Маказа от Александруполис до Русе, което е влязло и в плановете на НАТО, както и бърза жп връзка от Капитан Андреево към Северна България.
Росен Желязков заяви по време на изслушването, че България има ясна преговорна позиция в преговорите с Гърция относно водоподаването от р. Арда.
Желязков не каза каква е българската позиция, защото е предмет на преговори с гръцката страна. Ще търсим временно решение в рамките на няколко месеца от тази година, за да имаме възможност да договорим едно цялостно споразумение, което надхвърля предмета на уреждане на конкретно поставените въпроси, добави премиерът.
Спогодбата за уреждане на висящите финансови въпроси и развитие на икономическото сътрудничество между Народна република България и Кралство Гърция от 1964 г. предвижда срок от 60 години за водоподаването от р. Арда. Репарационното задължение е изтекло на 9 юли 2024 г., обясни министър-председателят.
През 2024 г. българската страна е постигнала решение за подаване на вода от р. Арда до края на земеделския сезон чрез сключване на временно споразумение между Националната електрическа компания и региона на Източна Македония и Тракия в Гърция за извършването на регулирано водоподаване от 10 юли 2024 до 30 септември 2024 г., информира Желязков.
Със заповед от 6 октомври миналата година е създадена междуведомствена работна група, съставът на която е бил регулярно актуализиран, включително и от мен, каза той. Целта е изработване на позиция, отразяваща в най-голяма степен интересите на България, обясни Желязков.
На 5 февруари 2024 г. е проведена междуведомствена среща, на която представители на дирекция „Югоизточна Европа“ се запознават за първи път с изготвения проект на комплексно споразумение между България и Гърция, което включва три протокола – развитие на мултимодален транспортен коридор между двете държави, доставка на регулирани води от р. Арда за Гърция, сътрудничество между двете страни при наемане на площи и използване на съоръжения за обслужване в пристанище Александруполис, каза Росен Желязков.
В началото на изслушването Станислав Анастасов („ДПС - Ново начало“) призова председателя на Народното събрание Наталия Киселова да попита дали имат класифицирана информация, която изслушваните лица ще обявят, за да може да бъде закрито заседанието.
Премиерът Росен Желязков посочи, че по поставения въпрос на изслушването няма информация, която да е класифицирана. Всички данни и материали са явни, добави той.
Председателят на ДАНС Пламен Тончев коментира, че информацията не е класифицирана, но тази тема е изключително чувствителна, както за нас, така и за нашите съседи.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!