Около приемането на бюджета се появяват много емоции, които често замъгляват числата, данните и по този начин възпрепятстват търсенето на най-подходящите решения. Това заяви премиерът акад. Николай Денков в началото на заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, който обсъжда параметрите на Бюджет 2023, както и на бюджетите на ДОО и НЗОК, предаде репортер на БГНЕС.
Премиерът призова членовете на Тристранния съвет да се съсредоточат върху истинската картина - какво показват числата и какво е постижимо в следващите няколко месеца, с ясното съзнание, че ще имаме време да заложим дългосрочни политики.
"Нямам съмнения, че всеки от вас се опитва да направи най-доброто възможно, но си давам сметка, че всеки бюджет има ограничени възможности", каза премиерът. Той призова членовете на НСТС да отчитат и интересите на другите общности, за които трябва да се грижат.
„Започнаха да се появяват изказвания от политици на високо ниво, които не отговарят на истината. Затова молбата е всички заедно да търсим експертните решения и правилните дългосрочни политики, защото това е единствения начин да се справим с популизма, който ще бъде в изобилие както в медиите, така и в НС“, каза още Денков.
Предстоят ни три от най-важните проекти на закони – за държавен бюджет, за бюджета на Националната здравносигурителна каса (НЗОК) и за държавното обществено осигуряване за 2023 г. Това заяви вицепремиерът Мария Габриел и министър на външните работи в началото на извънредното заседание. Тя каза, че с решение на Министерския съвет е определена за председателстващ НСТС и информира, че финансовият министър Асен Василев също ще е част от състава му.
В представения на сайта на Министерството на финансите проект на бюджет за НЗОК се посочва, че в областта на здравеопазването продължават усилията за подобряване на профилактиката, превенцията на здравето, с цел гарантиране на качествени и ефективни здравни грижи. По бюджета на НЗОК за 2023 г. са предвидени допълнително над 900 млн. лв. за подобряване на достъпа и осигуряване на здравните потребности на населението.
Тази година са заложени средства в размер на 7 млрд. 27 млн. и 213 хил. лв., посочи по време на заседанието на НСТС д-р Йорданка Пенкова, временно изпълняващ длъжността управител на НЗОК. Министерството на здравеопазването (МЗ) приема бюджета на НЗОК, каза здравният министър Христо Хинков.
Ивайло Иванов, управител на Националния осигурителен институт (НОИ), представи проекта за бюджет на Държавното обществено осигуряване за 2023 г. и съобщи, че е приет на заседание на Надзорния съвет на НОИ, проведено на 29 юни, по време на днешното извънредно заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС).
Иванов посочи, че приемането на бюджета на ДОО би потвърдило увеличението на паричното обезщетение за гледане на дете до 2 г. възраст от 710 лв. на 780 лв. от 1 август. "Ще бъде разграфена финансовата рамка, позволяваща през следващите месеци държавното обществено осигуряване да защитава доходите на осигурените лица, сблъскали се със социалните рискове, временно ограничаващи възможността им да работят", каза Иванов. По думите му навременното приемане на този законопроект ще позволи на държавното обществено осигуряване да изпълнява своите функции.
Управителят на НОИ каза, че от всички присъстващи на НСТС няма нито един, който да се съмнява в необходимостта от приемането на законопроекта, тъй като това би осигурило нужното спокойствие за над 2 милиона пенсионери, че увеличените им пенсии с 12% от 1 юли ще бъдат изплащани навреме и без затруднения до края на годината. Управителят на НОИ изрази надежда НСТС да подкрепи предложения законопроект, тъй като той е реалистичен и съобразен с нуждите за гарантирането на осигурителните права на гражданите.
Министърът на социалната политика Иванка Шалапатова заяви, че Министерството на труда и социалната политика (МТСП) подкрепя внесения за обсъждане в НСТС проект на закон за ДОО, защото той осигурява баланса, който е изключително важен. МТСП работи в диалог за намирането на реални и конструктивни решения за перспективите за бюджета за 2024 г. Шалапатова каза, че министерството работи за хармонизирането на всички останали социални мерки за излизане на хората от затруднено положение и зависимост от социалните плащания.
Министърът коментира, че паричните обезщетения, помощите и пенсиите имат съществено значение за запазване на жизнения стандарт на хората. Паричните плащания от ДОО са основен източник на доход за изключително много безработни, за болни, за майки с малки деца, за деца с починали родители, за хората с увреждания, за пенсионерите. Всичко това поставя тази тема на широко обществено обсъждане и поражда безпокойство в обществото относно тенденциите и решенията по тази тема. Шалапатова отбеляза, че усилията на Министерството на труда и социалната политика винаги са били насочени към намирането на варианти за тяхното повишаване, за да се отговори на потребностите на тези граждани. Наясно сме, че тази цел трябва да бъде съобразена с финансовите възможности на бюджета на ДОО и да гарантира запазване на стабилността на осигурителната система и в бъдеще, каза министърът.
Асен Василев: Най-бедните пенсионери ще получават социални добавки до линията на бедност
Министърът на финансите Асен Василев заяви, че в предлагания бюджет на НОИ се прилага Швейцарското правило и се увеличава размерът на обезщетението за гледане на дете през втората година. В бюджета на ДОО обаче не присъства мярка за намаляване на болничните, които се заплащат от работодателя от три дни на два дни, което да се случи от 1 януари 2024 г. Министърът каза, че отсъства и възможността в Националната агенция по приходите да се започне да се събира информация за доходите на лицата. От септември тази информация започна да се събира, започнаха да се интегрират системите и очакваме в края на 2023 г. да имаме пълния набор от данни, което ще позволи по-диференциран подход при формиране на бюджета на ДОО от 2024 г., припомни Асен Василев.
Той съобщи, че към момента, с увеличението от 1 юли, минималната пенсия се вдига над линията на бедност, макар и само с 18 лв., но това позволява на около 1 милион пенсионери на минимална пенсия да са над линията за бедност. От 2024 г. ще има възможност тази помощ да бъде по-таргетирана, съответно по-адекватна и по-голяма, тъй като ще има информационната база данни, на която да се стъпи.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!