Приемането в Шенген е един от основните външнополитически приоритети на България за това правителство, заяви министър-председателят акад. Николай Денков по време на блиц контрол в парламента.
Денков обясни, че вероятността за приемането в Шенген зависи от три елемента. Първият е законодателството, което трябва да бъде прието в тази зала, и законопроектите, които са в дневния ред на законодателната програма, които да бъдат приети с максимално добро качество и максимално бързо.
"Вторият елемент е охраната по границите и затова трябва да се продължат инициативите, които бяха започнати от предишното служебно правителство - т.нар. група за действие, която съвместно с Фронтекс и Европол да се бори с хората, които организират превоза на мигранти през нашите граници и през европейските граници", посочи министър-председателят.
Той каза, че третата част е свързана с убеждаване на нашите европейски партньори, че сме си свършили работата, което изисква активна външнополитическа дейност. В това отношение премиерът каза, че разчита на всички ангажирани лица - както на министъра на външните работи Мария Габриел, така и на президента включително. Денков каза, че той също ще направи всичко възможно през следващите месеци с визити, за да покажем, че България е направила всичко, което зависи от нея, за да опазва границите на ЕС .
"Има още един елемент, за който по-малко се говори. Това е какво се случва на границата "Капитан Андреево". Трябва да бъдем сигурни, че и тази граница е опазена от гледна точка на преминаване на мигранти", каза Николай Денков.
"Има и политически елемент в решението за приемането на България в Шенген и смятам, че сегашното редовно правителство стои доста добре политически в сравнение с предишните правителства, които се опитваха да решат тези проблеми. Накрая решението ще бъде вътрешно в парламентите на Нидерландия и Австрия", заяви министър-председателят.
ЕП призова за приемане на България и Румъния в Шенген до края на годината
Денков каза, че очаква да посети Австрия по повод приемането на България в Шенген. Премиерът отбеляза, че вече е имал разговори с канцлера на Австрия и с премиера на Нидерландия. Ние изпълняваме всичко, което е заложено като очаквания от България в това отношение, допълни премиерът.
Премиерът посочи, че съвместно с Фронтекс и Европол се активира работата, свързана с координационния механизъм по трафика на хора. "Нейната цел е да "удари" най-вече организаторите на трафика на хора, които на европейско ниво, осъществяват един огромен бизнес, а в много случаи това са хората, които осъществяват трафика на наркотици и други високодоходни контрабандни дейности. България не би могла сама да се справи, затова през последните месеци на европейско ниво, по инициатива на няколко европейски държави, са направени координационни групи, една от които е локализирана в България, които да помогнат в тази борба на европейско ниво", обясни Денков.
"Друга дейност, която е в правомощията на правителството, е свързана с т.нар. пилотен проект, започнал през март тази година, с цел да подобри борбата с пресичането на турско-българската граница, за която бяха отпуснати 45 млн. евро от ЕК. Те ще се използват за закупуване на камери, на високопроходими автомобили, за подпомагане на личния състав, който патрулира на границата", отбеляза прмиерът.
Мария Габриел: Ако още има предизвикателство с европейските граници, то е, защото не сме в Шенген
В коментар на четвъртия годишен доклад за върховенството на правото в ЕС министър-председателят каза, че в него са отчетени пет положителни тенденции и две слабости. Остават притесненията, свързани със състава на Висшия съдебен съвет (ВСС) и инспектората към него. Отбелязва се, че значителен брой съдии са командировани за продължителен срок. "Втората критична бележка е липсата на осъдителни присъди за корупция по високите етажи на властта", каза Денков. По думите му следват две препоръки - едната е свързана с реформиране на комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество, а втората е свързана с изменение на Конституцията.
"Поемаме като правителство активизирането на работата по защита на границите на България, да активизираме работата в МВР за борба с незаконния трафик на мигранти. Но това, което най-вече очаква ЕК, е активна работа в Народното събрание и в правораздавателната система, за да може да знаем, че имаме правораздаване в областта на корупцията, което очевидно в момента страда от сериозни проблеми", отбеляза още Николай Денков.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!