„България се включи в този набор от страни, които подкрепиха Украйна. Това съответства с интересите на България. Подкрепата за Украйна в НАТО отдалечава опасностите от нас”. Това коментира премиерът Николай Денков в предаването „На фокус” по NOVA.
“Политико” за срещата на Зеленски с Радев: Мина зле
Запитан дали е направил капан на президента с тази визита, Денков каза:
„Няма как да направя капан. В момента, в който разбрах, че ще идва, се обадих на президента Радев и му казах. Той каза, че ще помисли дали ще се срещнат. По-късно стана ясно, че ще се срещнат. Няма капан, просто информирах президента. Не знам защо той не е поканил Зеленски”.
Зеленски към Радев: Това е война, не конфликт
„Нямаше инициатива от другата страна, затова беше на МС”, допълни Денков.
„Непосредственият повод за посещението на президента на Украйна у нас бяха два документа - единият за подкрепа за членство в НАТО след края на войната, и вторият - меморандум за сътрудничество в областта на икономиката и енергетиката. И двата документа съответстват на интересите на България”, поясни Денков.
„Поканихме го сега, защото Украйна има подкрепата на над 20 държави по отношение на членството си в НАТО, и се опитва да събере колкото може повече подкрепа преди срещата на върха на НАТО във Вилнюс след 2 дни”, посочи Денков.
„Със сигурност визитата му регламентира България пред част от света. Не бих искал да коментирам срещата му с президента Радев”, заяви премиерът.
„Подкрепата на България за Украйна съответства на интересите на България - за нас е важно всякакви зони на конфликт да стоят колкото се може по-далече от нашите граници”, каза Денков.
„България като политическо решение на ниво Народно събрание и Министерски съвет подкрепя Украйна както във войната с Русия, така и за членството ѝ в НАТО. Опитваме се да разширим тези въпроси, които са важни също и също са от полза за България”, подчерта Денков.
„По Конституция, закони, тези институции, които формират и реализират политиките в България, това са Народното събрание и Министерски съвет. Единствено когато няма редовно правителство, тогава чрез статута на служебния кабинет президентът има определени функции”, обясни Денков.
„Политиката, която доведе до среща със Зеленски, и тази, която ще представя във Вилнюс на срещата на НАТО, е политика, която следва решенията на НС и МС. Дали е разделен българският народ, е друг въпрос, трябва да се опитаме да обединим хората около интересите на България”, посочи Денков.
„Вицепрезидентът вкара интрига, за да разединява хората”, категоричен е Денков.
„Подходът ни в помощта за Украйна е следният: има решение на Народно събрание и Министерски съвет да се окаже помощ. След това Министерството на отбраната преглежда наличното и какво ни трябва, за да защитим държавата, и ако има нещо излишно, се обсъжда дали това може да бъде дадено на Украйна. Имаме муниции, чиито срок на годност изтича след 2-3 години. Ако не ги предоставим сега, трябва да платим, за да бъдат унищожени. Оставаме с такива, които са ни достатъчни, за да покрием бойните способности. Помагаме на Украйна, защото за нас е много по-добре тази война да стои далеч от нас”,обясни премиерът.
„Със сигурност сделката с реакторите на АЕЦ „Белене” е смислена и е от полза за България, защото Украйна има необходимото оборудване, за да ги ползва”, каза още Денков.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!