П олитическите игри с бюджета за здраве са опасни за здравето. Това заяви премиерът Николай Денков в началото на правителственото заседание. 

"Неприемането на план-сметката на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) на комисия във вторник е удар и по лекарите, и по пациентите", смята Денков. 

Борисов към Денков: Софийските улици са опасни за здравето на хората

Здравната комисия не прие на първо гласуване Бюджета на НЗОК за 2024 г.

"Бюджетът за здравеопазване е рекорден – над 1,1 млрд. лева в повече, който вече стана над 8 млрд. лева годишно. Над 3 млрд. са предвидени за болниците, включително 60 млн. лева допълнително, за да се подготвят лечебните заведения за извънредни ситуации, аварии и катастрофи", посочи още премиерът. 

Министър-председателят подчерта, че приоритети са засилване на профилактиката, както и ранното диагностициране на хронични, злокачествени и социално значими заболявания.

"Разработват се нови програми за профилактика и ранно откриване на заболяванията. За всичко това има финансиране в бюджета", увери той. 

Асен Василев: Истинската дискусия за бюджета ще е на второ четене

Като друг основен приоритет, който да гарантира изсветляване на системата, Николай Денков определи електронизацията в здравната сфера.

"За това електронизацията, включително и електронните рецепти, са ключова част от здравната ни реформа. За разлика от аналоговите процеси с неясни резултати, дигиталните системи дават възможност за анализ и определяне на ефективни здравни политики. Това означава подобряване на живота на хората, подобряване на здравето на хората и увеличаване продължителността на живота на хората в страната", допълни министър-председателят. 

Премиерът припомни още и за поетия ангажимент от страна на държавата за увеличение на заплатите на медицинските работници, да подобри условията за работа на младите специалисти, както и да търси решение на проблема с нарастващата средна възраст на лекарите. 

"Трети приоритет е изсветляването на процесите в управлението на болниците. Министърът на здравеопазването следва да мобилизира контролните си звена – звеното за вътрешен одит, инспекторатът и Изпълнителна агенция „Медицински надзор“, за да осъществят съответния контрол. Резултатите, навсякъде, където е възможно, да бъдат обявявани публично, за да станат ясни на обществото. Целта ни е дълбока реформа на здравеопазването, която ще сложи край на познатите проблеми. Това не става само с пари, а с промени в управлението, с контрола и с повишаването на прозрачността в здравната система. Надявам се, че заедно, в координация с Народното събрание, ще успеем да осъществим тази реформа. Без нея нищо друго няма да има значение", каза още министър-председателят. 

Радев: Не изключвам вариант за вето върху държавния бюджет

Асен Василев остро атакува президента Румен Радев

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
МС назначи трима нови областни управители

МС назначи трима нови областни управители

България Преди 2 часа

Министерският съвет прие решението на днешното си заседание

Зов за помощ: 13-годишната Дария се бори с опасно за живота заболяване

Зов за помощ: 13-годишната Дария се бори с опасно за живота заболяване

България Преди 3 часа

Дария страда от артерио-венозна малформация на лицето

Над 150 ранени след земетресенията в Истанбул

Над 150 ранени след земетресенията в Истанбул

Свят Преди 4 часа

Хората са скачали от височини в паниката

Карлос Сантана влезе в болница

Карлос Сантана влезе в болница

Свят Преди 4 часа

Инцидентът е станал по време на саундчек в Тексас

Купуват 35 нови електрически влака за БДЖ

Купуват 35 нови електрически влака за БДЖ

България Преди 4 часа

С приемането на решението се осигурява временен безлихвен заем на Министерството на транспорта и съобщенията

Мини цунами след труса в Турция (ВИДЕО)

Мини цунами след труса в Турция (ВИДЕО)

Свят Преди 5 часа

Земетресението предизвика силна паника сред населението, но засега няма данни за нанесени сериозни поражения

„Български пощи” ще обменят левове в евро в 2230 офиса

„Български пощи” ще обменят левове в евро в 2230 офиса

България Преди 5 часа

Това ще е възможно за суми до 1 000 лв. на ден за един човек

<p>Появиха се нови подробности за обира на Кристи Ноем</p>

Появиха се нови подробности за обира на министъра на вътрешната сигурност на САЩ

Свят Преди 5 часа

Облечен в тъмни дрехи, крадецът сяда на празна маса до министъра с гръб към нея

БАН за Турция: Трусовете могат да продължат с месеци

БАН за Турция: Трусовете могат да продължат с месеци

Свят Преди 5 часа

30 минути преди това е имало и по-слабо земетресение

Разкриха как изглежда мистериозният портрет на Тръмп, подарен от Путин

Разкриха как изглежда мистериозният портрет на Тръмп, подарен от Путин

Свят Преди 5 часа

Руският художник Никас Сафронов разкрива историята зад драматичната творба

<p>Путин призна за слабости във въоръжението</p>

"Наясно съм, че не е достатъчно": Путин призна за слабости във въоръжението

Свят Преди 6 часа

Руският държавен глава каза, че има пропуски и в други области.

<p>Палестинският президент: Аз плащам цената за това</p>

Палестинският президент призова "Хамас" да освободи заложниците

Свят Преди 6 часа

Израел сложи край на примирието с "Хамас" миналия месец и обеща да продължава войната

Делян Пеевски прие кметовете на Главиница и Ситово

Делян Пеевски прие кметовете на Главиница и Ситово

България Преди 6 часа

На срещата са коментирани проблемите на региона

Кремъл: Има много нюанси около преговорите за край на войната в Украйна

Кремъл: Има много нюанси около преговорите за край на войната в Украйна

Свят Преди 6 часа

Песков заяви, че Русия продължава диалога със САЩ за възможното постигане на споразумение

Сериалът „Майките” вдъхнови най-новата българска песен

Сериалът „Майките” вдъхнови най-новата българска песен

Любопитно Преди 7 часа

Финалът на социалната драма е утре в ефира на NOVA, а за екипа предстои емоционално завръщане на една от снимачните локации

Малкият принц Луи навърши 7, Кейт сподели очарователна снимка

Малкият принц Луи навърши 7, Кейт сподели очарователна снимка

Любопитно Преди 7 часа

Луи Артър Чарлз Маунтбатън-Уиндзор – най-малкото дете на семейството Уелс – е роден на 23 април 2018 г.