И зобщо не разглеждаме алтернатива на Шенген. Това, което обсъждаме, е как да си свършим по най-добрия начин както вътрешните, така и външнополитическите задачи, за да можем да убедим другите, че ние трябва да бъдем част от Шенген.
Това заяви в Букурещ българският премиер Николай Денков в отговор на въпрос дали е възможно да бъде създаден мини Шенген и граничният контрол между двете съседни държави да отпадне.
България и Румъния в Шенген: Какво гласува ЕП
На пресконференция за българските медии в румънската столица, веднага след официалната си среща с румънския премиер Марчел Чолаку, Денков каза още, че е реалистично България да се присъедини към Шенген през октомври тази година.
"Единственият проблем е, че не всичко зависи от нашите две държави. Това, което и румънското ръководство, и нашето правителство прави, е да успее да изпълни абсолютно всички изисквания, които са били поставяни по различен начин - дали към законодателството или охрана на границите, за да сме сигурни, че всяка критика оттук нататък ще бъде неоснователна", коментира българският министър-председател.
По думите му оттук нататък е необходимо България да успее да убеди Народните събрания, парламентите на Нидерландия и Австрия.
"Трябва да успеем да осъществим една ефективна комуникационна кампания, за да убедим другите две държави, които в момента имат някакви резерви, че за тях е полезно да бъдем вътре в Шенген. Това е малко по-трудна, но възможна задача", подчерта Денков пред българските журналисти.
В отговор на въпрос премиерът добави, че това, че сме хванали мигранти в България, не е аргумент срещу нас. "Показваме, че всъщност се борим системно с това мигрантите да не преминат транзит през България и да отидат в Австрия. В края на краищата парламентът на Австрия се интересува от това колко мигранти са подали молба за убежище", заяви Денков.
Той отбеляза, че се работи по нов подход, в който Румъния е основен, но не единствен партньор и който цели да удари именно мрежите на организираната престъпност, която осъществява превеждането на мигранти.
"Това са хората, на които се плаща, хората, които организират транспорта", обясни Денков. По думите му част от акциите се обсъждат, планират и са на базата на информация от други държави. Работи се съвместно с Европол, с ФРОНТЕКС и с няколко държави, като Румъния, които са по източната граница. Предстои сътрудничество с Молдова. "Обсъждаме да разширим това сътрудничество и с Турция, но още не сме го започнали. Идеята е именно тези организатори на групи да бъдат натиснати, да бъдат разбити каналите", коментира българският премиер.
От Букурещ българският премиер Николай Денков засегна и темата за новата военна помощ за Украйна под формата на 100 бронетранспортьора. Той обясни, че машините не са от контингента на българската армия, а са закупени през 80-те години и са в складове на Министерството на вътрешните работи.
“Никога не са използвани, никога не са правени даже учения с тях. Те просто седят в складовете. Но от тази гледна точка те са тежест както за министерството, така и за България като цяло. При посещението на президента Зеленски стана дума за тях. Попитахме ги дали биха им били от полза, те отговориха "да", така че ги подготвяме, за да бъдат изпратени там", заяви Денков.
Българският премиер е на еднодневно посещение в Румъния. В Букурещ той разговаря с румънския си колега Марчел Чолаку.
Двамата премиери бяха категорични, че ще лобират за присъединяването на България и Румъния към Шенген възможно най-скоро.
"Положихме допълнителни усилия за постигането на тази цел", подчерта Марчел Чолаку и благодари на испанското председателство за отворената подкрепа за присъединяване към пространството без граници.
ЕП с нов призив за присъединяването на България и Румъния към Шенген
"Изпълнили сме всички критерии от страна на Европейския съюз. И затова не е случайно, че имаме положително решение на ЕК и ЕП. Просто трябва да довършим процеса и трябва да го довършим заедно в дискусия и на политическо, и на експертно ниво с тези държави, които имат все още някакви резерви", каза на свой ред Николай Денков.
Двамата премиери са обсъдили още и възможните източници на финансиране на втори мост над река Дунав при Русе и Гюргево.
"От години обсъждаме втори мост при Русе-Гюргево, тъй като това е изключително важно направление, което директно свързва България със столицата (на Румъния) Букурещ. Това направление доби ново значение със започването на войната в Украйна от страна на Русия, тъй като то е част от логистичното направление за подготовка на отбраната на източния фланг на НАТО", каза след срещата по време на общо изявление за медиите Николай Денков.
Той информира журналистите, че с румънския му колега са коментирали и по-бързото пускане на фериботната връзка Русе-Гюргево, за да се отпуши трафикът по икономическа линия и да подпомогне туризма.
София и Букурещ са направили конкретни планове за действие между министерства на вътрешните работи, гранична полиция, както и на политическо ниво, стана ясно от думите на Денков.
"Драги Николай, и двамата сме премиери от скоро. Не знам как е при теб, но аз направо влязох в огъня. Не се оплаквам. Знам, че огънят калява човека", обърна се на финала към българския си колега румънският премиер Марчел Чолаку. Той благодари на Денков, че е избрал да направи първото си чуждестранно посещение именно в Румъния, след като е встъпил в длъжността министър-председател.
Европейският парламент одобри преди два дни с голямо мнозинство нов призив за приемане на България и Румъния в Шенген. Това е поредният път, в който евродепутатите настояват Съветът на ЕС да постигне единодушие, след като готовността на двете държави бе отчетена още през 2011 година.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!