К онфликтът между Израел и Хамас, както и бюджетът и промяна във финансовата рамка на общността са двете теми, които са обсъдени снощи на лидерската среща в Брюксел. Това заяви премиерът Николай Денков, цитиран от БНТ.
Пеевски иска от премиера пълен отчет за работата по приемане на България в Шенген
"По първата тема има пълно единодушие, за това, че Израел беше брутално нападнат с терористична атака в невиждан мащаб, която очевидно целеше да провокира не просто Израел, а целия свят с това, което беше записано като жестокости. В това отношение Израел има право да се защити и трябва да го подкрепим в тази защита. В същото време трябва да се запази живота на невинните хора, които са от другата страна. Тези, които са хванати като заложници в Ивицата Газа. Голяма част от разговорите бяха да се намери балансът между изконното право на Израел да се защитава, да накаже тези, които извършиха атаката и в същото време да се запази живота на невинните хора", каза Денков.
"По отношение на годишната рамка целта беше да се чуят различните гледни точки и да се подготви вземането на решения за декември. Имаше различни гледни точки, но имаше и желание за постигане на компромис. Има четири приоритета, които са очертани от ЕК, има пълно съгласие, че те са съществени. Въпросът е как точно да се балансират и откъде ще дойдат средствата", допълни министър-председателят.
Засега основен проблем в бюджета е военната помощ от 50 милиарда евро за Украйна.
Освен това, не е ясно по какъв начин ще бъдат осигурени допълнителните средства в него, като един от вариантите е чрез увеличение на националните вноски.
България подкрепя увеличаването на националните вноски към бюджета на общността.
"Българската позиция е, че ние предпочитаме този вариант, защото алтернативата е или да няма финансиране на тези проекти, а някои от тях са много важни за нас, като например по темата миграция, защита на външни граници, или да се вземат средства от други програми като кохезионната, общата селскостопанска политика, което ние не искаме да правим. Така че нашата позиция е, че по-добре да бъдат събрани още финансови средства от държавите", каза Денков.
По неговите думи Рюте очаква Европейската комисия да потвърди, че приетите наскоро у нас законови промени съответстват на препоръките от доклада на ЕК за върховенството на закона. Денков изрази надежда комисията да изготви положителна оценка и така Нидерландия да се включи в мисия на ЕК у нас. Всичко това може да се развие през ноември-декември, моята интерпретация е, че вървим по план, посочи премиерът пред български журналисти в Брюксел преди началото на втория ден от заседанието на Европейския съвет.
Истинската опасност не е в Нидерландия, в ЕК, а в българския парламент. Трябва да си свършим работата, която до момента върви по план и много добре. Ако някой иска да преформатира управлението, да излезе от плана, който изпълняваме, това е истинският риск, коментира Денков.
Сутринта видях някакво изказване и ми беше интересно да чуя Делян Добрев, като ги говори тези неща, дали ги и съгласувал с колегите Христо Иванов, ген. Атанасов, Владислав Панев. Не съм чул те да имат желание да управляват с него и ДПС. Вторият въпрос е кой взима решения в ГЕРБ - Делян Добрев или Бойко Борисов. Има много въпроси, които трябва да си зададе обществото, какво всъщност става там и кой искаме да управлява България, добави Денков.
По повод ветото на президента Румен Радев върху новоприетите текстове от закона за енергетиката премиерът отбеляза, че днес, два дни преди изборите, не се налага да се прави заседание на Народното събрание по такава гореща тема като енергийните доставки. Премиерът допълни, че срокът за премахване на ветото позволява това заседание да бъде направено веднага след втория тур на изборите. Самият факт, че се бърза, показва, че това е по-скоро предизборна акция, отколкото желание да се намери решение, обобщи Денков.
Премиерът допълни, че според европейските институции таксите за преноса на руски газ през България съответстват на общата политика на ЕС. Текат консултации, дали нещо трябва да се предефинира от техническа гледна точка. Смисълът на тези такси е да намалят печалбите на руската военна машина, да се балансира пазарът на газ и цените на тръбния газ да станат сравними с цените на течния газ - това ЕС разбира и съответства на европейските политики, посочи Денков. По неговите думи тази стъпка на нашата страна не е в противоречие с европейските санкции срещу Русия. Таксите не противоречат на европейското право. Има нюанси, че таксата може да отиде в бюджета на ЕС, поясни той.
Премиерът изрази разбиране за протестите на работещите в "Нефтохим" и посочи, че трябва да се действа внимателно с отстъпките за нашата страна от забраната на ЕС за внос на руски петрол. Ако рязко се премахне дерогацията, създаваме огромни рискове за хората, които могат да видят много по-високи цени на горивата, ако има недостиг на пазара, и за работещите в рафинерията, допълни той. Денков съобщи, че е настоял за среща с работниците в рафинерията, за да обсъдят как проблемите изглеждат от тяхна гледна точка.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!