„Това, което виждам е един доста сериозен опит да се осуети възможността за директни контакти между мен и хората, с които работя, и САЩ, което няма как да стане”.
Така премиерът Николай Денков коментира твърденията, че президентът на САЩ Джо Байдън е отказал да се срещне с него.
Денков подчерта, че ще коментира бъдещата визита, когато тя бъде планирана.
Финансист: Не е възможно да влезем в еврозоната в средата на годината
„Мисля, че някой се опитва да вземе позиции, които не му се полагат”, добави премиерът.
Той беше категоричен, че всякакви твърдения, че сектор „Земеделие” няма подкрепа от ЕС, са напълно неверни.
„Темата как да се преструктурира този сектор, защото е един от най-важните за европейската икономика, беше поставена на обсъждане. Първо председателят на комисията даде информация за вчерашните решения. Беше направена дискусия. Това, което уточниха още, е, че започнал доста сериозен разговор как да се преструктурира секторът и помощта към него”, поясни премиерът.
По думите на Денков има кампания с дезинформация, свързана с протестите на земеделците в ЕС.
„Вижда се едно координиране на дезинформацията, която се използва, за да се подпалват протестите. За това беше много важно да се отдели кои са истинските проблеми и да се решават те”, подчерта Денков.
„Проведох доста разговори с партньорите, които биха могли да ни подкрепят за сухопътните граници за Шенген и еврозоната. Говорихме с премиерите на Германия, Нидерландия, Словения и Финландия. Част от тези държави са известни с това, че са от най-предпазливите, винаги са внимавали по отношение на бюджетите. Разказах им как изглежда фискалната картина в България – ниските стойности на външния дълг и дефицита. Мога да кажа, че ще имаме подкрепа от тези държави, когато дойде време за обсъждане. Работим за 1 януари 2025 г.”, допълни Денков.
Денков на извънредно заседание на Европейския съвет
„България може да разчита на подкрепата на Германия за присъединяването си към еврозоната и вдигането на сухопътните граници в Шенген”.
Уверението даде германският канцлер Олаф Шолц в разговор с министър-председателя Николай Денков в Брюксел.
Премиерът разговаря на четири очи и с премиера на Финландия Петери Орпо, който също увери, че страната ни може да разчита на гласа им за еврозоната и Шенген.
Денков запозна партньорите с фискалната картина в страната ни, ниския външен дълг и ниския дефицит.
„Очакваме инфлацията да бъде в рамките на правилата от Маастрихт към края на годината. Работим за датата 1 януари 2025 г.“, потвърди министър-председателят по отношение на еврозоната.
В рамките на Европейския съвет в Брюксел Николай Денков обсъди приоритетите пред страната ни с държавните ръководители от „Обнови Европа”. Премиерите на Нидерландия, Белгия Словения и Естония - Марк Рюте, Александър де Кро, Роберт Голоб и Кая Калас, също дадоха своята подкрепа за влизането на България в еврозоната и падането и на сухопътните шенгенски граници. Денков припомни, че тези държави са известни с това, че са сред най-предпазливите, винаги са внимавали по отношение на бюджетите и затова тяхната оценка е от особено значение.
Във връзка с постигнатото съгласие в Съвета за подкрепата за Украйна премиерът на България изрази удовлетворение от крайния резултат. „Хубаво е да бъдем единни. Нямаше разнобой по важните теми“, отбеляза министър-председателят и изтъкна приноса на председателя на Европейския съвет Шарл Мишел.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!