К ъде ще бъде границата на приемливи и неприемливи условия за Шенген ще видим през следващите дни и седмица, заяви премиерът Николай Денков, който отговаря на въпроси във Facebook.
"Няма да приемем допълнителни условия, които не съответстват на това, което се очаква от другите държави", посочи Денков. По думите му сме готови да приемем всичко, което подкрепя защитата на външните граници, защото това е и в наш интерес.
Премиерът поясни, че това, което променя Шенген във въздуха, е удобството, когато се пътува от една в друга държава по летищата.
"Много по-лесно ще се минава, ще се влиза в други държави по въздух, дори понякога без проверка на документи", отбеляза Денков.
"Така че това е удобство. Остава обаче проблемът с големите опашки по сухопътните граници, което е най-вече проблем за бизнеса", допълни министър-председателя. Според него това е проблем не само за българския бизнес, но и за австрийския. Затова продължаваме преговорите с идеята, че можем да напреднем и в тази посока", каза Денков.
На въпрос за завеждане на колективен иск в Съда на ЕС, ако не бъдем приети в Шенген, Денков каза, че трябва да бъдем прагматични.
"Ако се тръгне по линия на съдебни процеси, това ще отнеме години и през това време ние ще бъдем блокирани за Шенген, без да имаме възможност за решение", коментира премиерът Денков. Той каза, че е изключително важно да търсим прагматичен подход, а това са преговорите.
"Също така в тях ще кажа ясно на колегите си и на канцлера на Австрия, че ако няма разбиране на българската позиция, това със сигурност ще се отрази на отношението на българите към Австрия, австрийските фирми, защото това не е добре за тях и си мисля, че това ще бъде добре разбрано", каза още министър-председателят.
Той подчерта, че България е много последователна в подхода си. Както и преди да има пропукване в австрийската позиция, така и след това, ние казваме, че трябва да продължат преговорите, за да намерим най-доброто решение, посочи Денков. От другата страна при Румъния има известна непоследователност, но съм сигурен, че накрая ще балансираме позициите, защото ние трябва да работим заедно с Румъния. До последния работен ден на тази година ще продължава да се преговаря, заяви министър-председателят.
Относно промените в Конституцията
"Спорове по Конституцията винаги ще има. Но тези спорове досега, макар и с някои зигзагови движения, ни движат в правилната посока, следвайки управленската и законодателната програма. Със спорове, но се надявам да приключи благополучно. Тази сутрин имах среща с ген. Атанасов, Кирил Петков и Христо Иванов - има политическа воля да се вземат правилни решения относно съдебната реформа", коментира той.
На въпрос защо резултатите от грамотнтостта на учениците са толкова тревожни, Денков коментира, че
един от създателите на PISA е коментирал, че "учениците знаят много, но не знаят как да прилагат наученото".
"Това мери PISA - тя показва, че имаме проблем точно в тази част на системата - не децата да учат имена и дати, а да бъдат обучени как да анализират текста и да защитават тезите си", допълни премиерът, който е и бивш министър на образованието.
"Няма нужда от нова реформа, трябва да променим целта на образователната ни система, според която учениците трябва да могат да ползват знанията си, за да се справят с живота. Един от основните елементи да променим това е начина на изпитване на децата - както ги изпитват, така и те се подготвят - те възпроизвеждат факти, не ги анализират. Но когато поискаш промени, много трудно получаваш подкрепа", допълни Денков.
Относно кръвните тестове за наркотици на шофьорите, премиерът обясни, че
в момента излизат за 2-3 месеца, като целта е сега да стават за 2-3 седмици. Очаква се обществени поръчки да бъдат обявени в началото на следващата година, така че техниката да бъде доставена след месеци. Организационно всичко е направено, каза той.
"Има над 6 млрд. инвестиции, което е с 50% увеличение спрямо миналата година", каза още Денков.
"Има правителство и Управленска програма, това дава увереност на инвеститорите, че има стабилност. България има една от най-ниските безработица в целия ЕС, дори в целия свят. Проблем е намирането на високообразовани кадри и специалисти у нас. Като видя инвеститор, му казвам да не се оглежда в София и Пловдив, а да гледа към Шумен, Русе, и др. Очакваме откриването на хиляди работни места с идването на новите инвеститори", допълни премиерът.
"Правителството работи упорито, за да намали ножицата между най-бедните и най-богатите българи", коментира Денков.
"Затова критиките към увеличаване на заплатите и пенсиите са неоснователни", завърши премиерът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!