„Тежестта я понасят всички в момента и тя идва от високата заболеваемост в страната. Имахме до преди 2-3 седмици невиждана заболеваемост, като в много райони беше над 1300 на 100 000 души. Сега имаме спад. Връщането на децата в училище ще стане, когато имаме заболеваемост под 250 на 100 000. Дотогава начинът децата и младежите да бъдат в училище е с тестването. Не мога да кажа дата, защото зависи от доставянето на тестове. Това зависи от това кога фирмите ще ги доставят. Родителите ще знаят 2 дни предварително, за да се подготвят. Имаме възможност за ротационно обучение при заболеваемост между 250 на 100 000 и 500 на 100 000”.
Това съобщи днес във „Властта говори! Открито” във Фейсбук, министърът на образованието акад. Николай Денков.
„Търсим правилния баланс между противоречиви искания от различни среди. Водещи са указанията на Министерството на здравеопазването. При централизираните търгове тестовете струват в пъти по-малко отколкото в аптеката”, поясни Денков.
„Проблемът са наличните тестове и нередовият ритъм на доставките. Обсъждахме за гимназиалния курс да се осигурят друг тип тестове, при който учениците сами могат да си вземат проба от носа. Търсим вариант да върнем и по-големите деца с друг тип тестове. Трябва да преодолеем и съпротивата на родителите”.
Министър Денков е сред най-добрите 2% от учените в света
„Парите за тестове за 2022 г. трябва да се осигурят в бюджета за другата година. Ние ще ги поискаме. Тестването струва около 25 лв. на месец за дете. В момента помощта за родителите за това детето им да е оставено на обучение вкъщи е 600 лв. Това са несравними неща”, подчерта Денков.
„При заболеваемост под 250 на 100 000 ще изчезне необходимостта от тестване на учениците. В България вече имаме около 6,5% ваксинирани деца, около 4% преболедували. Постепенно се натрупва и този контингент сред младите хора”, заяви Денков, но добави: „Вирусолозите предупреждават, че може да се появи следващ вариант на вируса, който да е по-опасен за децата”.
„Имаме почти 45% ваксинирани учители. С антигенните тестове ще отидем над 50% с документ за ваксинация или преболедуване. Най-много ме смущава, че се забравя балансът за болните деца и за тези, които губят живота си. Ниският брой положителни тестове при децата е следствие, че те бяха затворени. След 15 септември, когато отворихме училищата, имаше съпротива срещу мерките, но до 20 октомври 5 пъти се увеличи заболеваемост. Бяхме пред епидемичен взрив в училищата. Ако не сложим тестове, за да осигурим безопасна среда, в рамките на месец ще сме пред сериозен епидемиологичен взрив и ще трябва да затворим училищата, а вероятно и страната”, посочи Денков.
Денков: Тествани са 37 832 ученици, 5 положителни проби за COVID-19
Той добави, че никога не е бил привърженик на задължителната ваксинация, но е за доброволната такава.
„Основният проблем е да осигурим достатъчно тестове и за по-големите деца”, заяви Денков.
„Цялата ситуация, в която се намираме, е защото заболеваемост е изключително висока. Ако се бяхме ваксинирали, нямаше да имаме проблемите, с които се сблъскваме в момента. От средата на август обяснявах, че винаги ще търсим баланса. Миналата година починаха над 110 учители”, каза образователният министър.
По думите му на много места има добро обучение в електронна среда, но проблемите са в заседяването, липсата на контакти и умората на учителите.
„Затова искаме децата да влязат в училище. Ако това проработи, това е начинът ние никога повече да не вадим децата от училище. Това е целта и се надяваме да я постигнем”, отчете Денков.
При положителен тест на дете в училище се уведомява личния лекар и той трябва да даде направление за тест в лаборатория, като той може да е антигенен или PCR.
Увеличение на заплатите за учителите, ако тестовете за учениците останат
„Ако е негативен, детето се връща в училище на другия ден. Ако е позитивен, трябва да се карантинира паралелката”.
„Учителите имат ограничени възможности. Те няма как да осигурят едновременно високо качествено присъствено и електронно обучение. Затова определихме граница от 50% съгласие от родителите. Нашата цел е присъствено обучение. Затова когато няма 50% съгласие децата са вкъщи и учат в електронна среда с надеждата да се върнат в училище, когато повече деца а съгласни”, посочи Денков.
По думите му решението да не се тестват децата в предучилищните групи е на Министерството, защото там рискът е по-малък.
„На учителите и родителите е даден доста голям избор. В съседни страни се въведе задължителна ваксинация за учителите, нещо което аз няма да позволя, докато зависи от мен. Мерките тук са едни пот най-меките. Всеки, който се оплаква, нека си даде сметка, че България е от най-меките държави. Учителите, които не искат да се ваксинират, могат да се тестват. Ако не искат и това, могат да излязат в отпуска – платена или неплатена“, добави министърът.
До момента са поръчани близо три милиона теста за учениците, от които 851 000 са доставени в складовете на БЧК в село Лозен, отчете Денков.
Денков: Без задължително тестване на деца и учители
„Благодаря на учителите, родителите и директорите, които разбраха, че това е правилният начин да се върнат в училище. От 1-ви до 4-ти клас имаме малко повече от половината ученици, които се върнаха в класните стаи. Поръчани са близо 3 млн. теста, но са пристигнали 851 000. В България в момента няма достатъчно тестове от този тип, който родителите предпочитат. Като дойдат тестовете до 24 часа ги разпределяме. Имаме тестове за децата за следващите 2 седмици, а средствата за това са осигурени до Коледа”
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!