„Уважавам труда на всички земеделци, тези, които произвеждат нашата храна. Готов съм да работя с всеки един от тях, който иска с правителството да реши проблемите, натрупани в сектора от десетки години. Ако някой от тези хора се е почувствал засегнат от моите думи, готов съм да се извиня. Но има други, на които не виждам за какво да им се извинявам. Това са тези, които получават „лъвския пай” от многомилиардните помощи, които бяха дадени през последните години. С тях си построиха вили, купиха си яхти и скъпи коли. Голяма част от тези хора са в сърцето на организацията на този протест. Призивът ми към хората от аграрния бизнес е да решат към коя група са”. Това заяви премиерът Николай Денков на брифинг в Министерския съвет.

Денков за зърнопроизводителите: Аз с терористи не преговарям

Готови сме да подновим диалога във всеки момент, каза акад. Николай Денков.

Той изтъкна, че правителството никога не е отказало диалог с организациите в аграрния сектор. Още на 25 юли е имало среща с 35 организации от животновъдния сектор, на която е присъствал освен министърът на земеделието и министърът на финансите. На тази среща почти всички организации са подкрепили отпадането на забраната за вноса от Украйна, каза Денков.

Той добави, че представителите на протестиращите сега браншови организации са участвали в пет срещи, организирани от министъра на земеделието Кирил Вътев. Те са част от консултативните съвети към ресорното министерство, участват и в работните групи по стратегическия план по земеделието.

Земеделците: Протестите започват в понеделник с блокиране на гранични пунктове и главни пътища

По думите на Денков той два пъти лично е разговарял с украинския си колега, „тъй като неговата държава пое ангажимента да наложи ограничения на специфични групи стоки според държавите и техните изисквания, така че да не се пресити пазарът и да не създадат проблеми за земеделските производители във всяка една държава“. Премиерът поясни, че от България се очаква да определи за кои стоки какви количества бихме могли да приемем. Това е решение, което правителството иска да приеме след обсъждането със съответните браншови организации, подчерта Николай Денков.

Премиерът разясни още, че заедно с министъра на земеделието са поканили организациите за разговор по тази тема. Вместо това протестиращите поставиха ултиматуми и заплашиха с блокади, каза той. По думите му правителството остава с протегната към тях ръка.

Йотова за Денков: Да определиш зърнопроизводителите като терористи, е за оставка

В България не са се допускали и няма да се допускат продукти, които са вредни за здравето, каза на брифинга премиерът Денков. Той посочи, че ще има стриктни проверки на внесените от Украйна стоки, включително и заради войната. Денков цитира данни, според които от 1 октомври 2022 г. до 3 май 2023 г. Българската агенция по безопасност на храните е проверила 575 пратки зърно, внесени от Украйна. Той подчерта, че в нито една не са открити вредни вещества. Само в една пратка е имало „складови вредители, които нямат общо с войната в Украйна“. Допълнително преглеждани ще бъдат всички стоки, когато от утре влезе в сила отпадането на забраната за внос на зърно, посочи още Денков.

Илия Проданов подава оставка като съветник на земеделския министър

Правителството вече започна работа за промяна на методиката, по която се разпределят субсидиите. Целта е да имаме по-балансирано разпределение, което дава повече възможности на малките и средните производители, обяви министър-председателят. Той допусна, че обявените за утре протести може да са свързани и с намерението за промяна на методиката.

Относно протестите Денков каза, че единствената инструкция, която е дал на министъра на вътрешните работи, е да осигури законно преминаване на целия протест. Ако някой се опита да наруши закона, съответно той ще бъде санкциониран. Ако протестът е съгласно законовите норми, няма да има проблем за участващите в него, коментира премиерът.

 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Алекса спечели битката за София в “Sesame Турнири на волята”

Алекса спечели битката за София в “Sesame Турнири на волята”

Любопитно Преди 40 минути

Големият финал на спортното шоу ще се проведе в столицата на 24 април

Страшно наводнение в Гърция, улици се превърнаха в реки

Страшно наводнение в Гърция, улици се превърнаха в реки

Свят Преди 2 часа

Остров Парос бе засегнат особено тежко

ПП подкрепя исканията на протестиращите психиатри

ПП подкрепя исканията на протестиращите психиатри

България Преди 5 часа

„Продължаваме Промяната“ призовава Министерски съвет да предприеме незабавни действия

Тежка катастрофа край Севлиево, шофирал е непълнолетен

Тежка катастрофа край Севлиево, шофирал е непълнолетен

България Преди 6 часа

Назначени са съдебномедицински експертизи

d:istinkt получи пет отличия от BAPRA Bright Awards 2025

d:istinkt получи пет отличия от BAPRA Bright Awards 2025

Агенцията спечели злато в единствената индивидуална категория – „Изгряваща звезда на годината“

Протестите в Сърбия през погледа на студентите (ВИДЕО)

Протестите в Сърбия през погледа на студентите (ВИДЕО)

Свят Преди 6 часа

Филм на студентите от Факултета по драматични изкуства в Белград

Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Адвокат разкри как Тръмп може да стане президент на САЩ за трети път

Свят Преди 6 часа

Тръмп може да се кандидатира за вицепрезидент, което отваря възможността той отново да стане президент

<p>Спасиха бременна жена&nbsp;60 часа след земетресението в Мианмар</p>

Чудо сред руините: Бременна жена e спасена 60 часа след земетресението в Мианмар

Свят Преди 7 часа

Спасителите успяха по чудо да извадят жената от развалините три дни след бедствието

Защо Черно море е толкова важно за Русия и Украйна

Защо Черно море е толкова важно за Русия и Украйна

Свят Преди 7 часа

През тази седмица САЩ проведоха разговори първо с Русия, а после и с Украйна в опит да прекрати сраженията в Черно море

Иран отговори на заплахата на Тръмп

Иран отговори на заплахата на Тръмп

Свят Преди 7 часа

Снощи Тръмп отново заплаши, че Иран ще бъде бомбардиран

Вениамин иска да бъде като Любо Киров

Вениамин иска да бъде като Любо Киров

Любопитно Преди 7 часа

Вениамин разкрива своя живот на сцената и извън прожекторите в "Капките Podcast"

Весела Лечева излезе с позиция за казуса с БОК

Весела Лечева излезе с позиция за казуса с БОК

България Преди 7 часа

Адвокатите на Лечева: Новоизбраният председателят може да действа като такъв

Бившата асистентка на Дейвид Бекъм разкри нови подробности за аферата с футболиста

Бившата асистентка на Дейвид Бекъм разкри нови подробности за аферата с футболиста

Любопитно Преди 7 часа

Информацията за предполагаемата афера на Лоос с Бекъм излезе наяве за първи път през 2004 година

Над 4000 капсули с райски газ и различни наркотични вещества иззеха в София

Над 4000 капсули с райски газ и различни наркотични вещества иззеха в София

България Преди 7 часа

Специализираната полицейска операция е била проведена на ул. „Жак Натан“.

Снимката е илюстративна

Готвят въвеждане на „червена зона“ за паркиране в София

България Преди 7 часа

Това значи по-високи цени, удължено работно време на „Паркинги и гаражи“ и запазване на част от местата за живущи в района

Прокуратурата: Няма данни смъртта на майката на прокурор Георгиева да е насилствена

Прокуратурата: Няма данни смъртта на майката на прокурор Георгиева да е насилствена

България Преди 7 часа

Най-голяма вероятност има пожарът да е възникнал вследствие на небрежност