Н аправили сме всичко, което може да се направи в настоящия момент. Преговорите по тези документи започват с тяхоното внасяне на 30 септември. Разговорът трябва да бъде как да подобрим тези документи, а не да се поставят ултиматуми. Това заяви днес министър-председателят Николай Денков на брифинг след среща в Министерския съвет между него и представители на работодателски организации.
Денков изрази надежда разумът да надделее и да започнат истински разговори по същество. Преговорите с Европейската комисия вървят по стандартни процедури, каза премиерът и информира, че е обсъждано в срещите да се включат и представители на синдикатите, „за да видят за какво става дума, защото много често при тях има недоверие“.
Трябва да продължим дискусиите по споразумението, което започнахме да обсъждаме на 19 септември, но то не беше завършено като процес. В това споразумение първа точка беше да се подготви план за самия преход, припомни Денков.
Енергийна комисия одобри споразумението между миньорите, енергетиците и властта
Той подчерта, че има още страшно много работа, която трябва да се извърши заедно. Според премиера, докато хората стоят по магистралите, вместо да седнат на масата на преговорите, само се пречи на процеса, а не се помага. Има различни интереси сред протестиращите, така че не беше лесно да се стигне до консенсус, каза премиерът.
Днес парламентът ще обсъди на извънредно заседание проект на решение за одобряване на Споразумение между министър-председателя, представители на Министерски съвет, народни представители и представители на синдикалните организации в сектор енергетика, сключено вчера. Вносители на проекторешението са народните представители Кирил Петков и Атанас Атанасов от „Продължаваме Промяната – Демократична България“ и Делян Пеевски от ДПС.
Имаме пълно съгласие, че трябва да се подготви енергийна стратегия на страната през следващите няколко месеца, заяви още премиерът.
Въпреки споразумението: Блокадите на енергетиците и миньорите продължават
„Тази енергийна стратегия трябва да е базирана на моделирането на развитието на енергийната система, което успяхме да направим през месеците юни, юли и август. Това, което колегите предложиха, и то е много полезно, е, че тази енергийна стратегия може да се допълни и с една индустриална стратегия, тъй като най-големият потребител на електроенергия са големите индустриални предприятия“, каза Денков.
„Основната критика е, че комуникацията на правителството би могла да бъде по-добре. Споделям я”, заяви след срещата Денков. Той обаче допълни, че кабинетът е бил напрегнат с кратките срокове и комуникацията е останала на заден план, предаде NOVA.
Според Денков за работниците, които се чувстват застрашени, може да имат още по-добри възможности.
Денков: Подписахме крайно споразумение с миньорите и енергетиците
„Говорихме как да бъдат поканени най-добрите национални и световни инвеститори в тези три региона”, каза Денков.
„Разговорите протекоха в конструктивен дух. Заключенията на вчерашното споразумение в голямата си част са приемливи. Трябва да се положат усилия за социалния диалог, повече прозрачност и предвидимост при формулиране на плановете. Да не се затваряме само в енергийния сектор, а да гледаме цялата икономика и в по-далечна перспектива”, каза Цветан Симеонов, БТПП.
По отношение на прозрачността според него досега не е измислено нищо по-добро от обществените поръчки. Симеонов подчерта, че все още вървят бавно промените в законодателството, които да опростят процедурите по наемане на чуждестранна работна ръка.
Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал, отбеляза, че социалният диалог трябва да се укрепи и развие. „Индустриалните отношения в Европа имат добър модел, който трябва да се следи. Трябва тристранният диалог да се укрепи и развие“, отбеляза той.
Енергетиците подписаха споразумението с властта, миньорите отказаха
Велев съобщи, че се рестартира процеса за набиране на инвестиционни намерения. „До 6 ноември следва нов период, в който предприятията от страната, а защо не и от чужбина, могат да заявят инвестиционен интерес“, каза Велев и апелираме към активност предприятията в страната.
Относно работната ръка, на срещата в МС страните са се съгласили, че България има „средносрочно и дългосрочно огромен недостиг на човешки ресурси“. „Затова е добре, човешките ресурси да бъдат интегрирани в съществуващи и нови предприятия, които ще бъдат изградени“, каза още Васил Велев, визирайки въглищните региони.
Денков се срещна с представители на Асоциацията на индустриалния капитал в България, Българска стопанска камара, Българска търговско-промишлена палата и Конфедерация на работодателите и индустриалците в България, с които обсъди основните мерки, предвидени в териториалните планове за справедлив преход и възможността за участие на големи предприятия в промяната на икономическия облик на област Стара Загора.
Денков заяви пред миньорите, че няма да наруши регламента на ЕС
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!