„Тази реформа е необходима, това беше обяснено толкова ясно, че не знам защо продължаваме отново да коментира това, че съдът трябва да бъде независим, че прокуратурата трябва да носи отчетност, че трябва да има механизми, които да контролират главния прокурор“.
Това заяви премиерът акад. Николай Денков относно промените в Конституцията, за които президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд, предаде БГНЕС.
Денков: Президентът Радев е заинтересовано лице
„Емоциите, които някой се опитва да вкара последните седмици, нямат нищо общо със същината. Да припомня също така, че текстовете, които бяха приети, са консултирани с Венецианската комисия, до голяма степен са препоръчани от Венецианската комисия като варианти“, каза Денков.
Премиерът подчерта, че България е осъдена над 10 пъти за това, че няма контрол върху главния прокурор.
„Ако болката е по отношение на промените за служебното правителство, защото това също се появява като тема, там това, което адресират тези промени е, че България като парламентарна република не трябва да оставя еднолична власт, която в дълги периоди от време да няма парламентарен контрол“, обясни Денков и добави, че не вижда кой би могъл да възрази срещу принципа.
Премиерът отбеляза, че смята, че конституционните промени са полезни и това е само началото на процеса и той започва по правилния начин. „Ако Конституционният съд отмени нещо, според него това ще са един или два елемента, които няма да са ключови и няма да доведе до съществени промени.
Денков съобщи, че областният управител на София подготвя обжалване за решението на съда да спре демонтирането на Паметника на съветската армия. Той сподели, че е видял изложените аргументи и те са достатъчно ясни.
„Оспорва се както допустимостта на съответното искане, така и по същество решението на първа инстанция“, поясни премиерът.
„По отношение на т.нар. празнуване – това е още един признак, че паметникът разделя обществото и особено в София той създава проблеми. Не е моя работа да коментирам кой как е решил да празнува. Не съм го правил. Не съм участвал. Може да се спори дали естетически е съдържателно. Част от хората не го искат този паметник и се радват, че вече не е там“, заяви Денков.
Относно изказването по-рано днес от страна на министъра на отбраната Тодор Тагарев, че се обмисля участие в операцията на САЩ в Червено море, Денков обясни, че България няма възможност да изпрати фрегата, но това, което е било обсъждано на европейско ниво е, че е добре да се координират действията на различните държави-членки.
Обрат: Съдът спря демонтажа на Паметника на Съветската армия
Във връзка с трите териториални плана, които ЕК одобри, Денмов обясни: „Първо, нека да се поздравим с приемането на териториалните планове, защото там става въпрос за една много сериозна сума, която е предвидена за развитие на тези региона.“
Денков подчерта, че „ако България се беше забавила с още една седмица, тези средства щяха да изчезнат, както изчезнаха едни 100 млн. евро в края на миналата година, защото не бяха подадени документите от служебното правителство. „Използвахме последните 3 месеца след протестите, за да успеем максимално да договорим условия, които са от полза за хората“.
Премиерът добави, че териториалните планове, които са приети от ЕК, са в съответствие с това, което правителството е договорено и със синдикатите.
„Ние успяхме да отпушим процеса, с който да влязат инвестиции в тези региони и хората да се чувстват по-спокойни. Има огромен интерес от инвеститори и това е едно от най-хубавите неща, които успяхме да свършим през тези 6 месеца“, категоричен е Денков.
„Аз вярвам в чудесата, но не трябва да разчитаме прекалено много на тях, затова продължават преговорите, включително в настоящия момент, разменят се текстове, търсят се варианти, които да са взаимноприемливи както за Австрия, така и за България и Румъния“, коментира Денков и темата за присъединяването към Шенген.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!