Щ е се възползвам от правомощията си да поискам оставката на главния прокурор Иван Гешев.
Това обяви министърът на правосъдието Иван Демерджиев във „Властта говори! Открито”.
„Отдавна сме в конфликт с г-н Гешев, но не личностен. Начинът, по който беше назначен г-н Гешев, защото за мен той не беше избран, посланията, които излъчи г-н Гешев още по време на избора си, провокираха реакция на Пловдивската адвокатска колегия. Тази реакция беше принципна, беше обоснована, беше колегиална, но отговорът на г-н Гешев беше лично засягане. От тогава сме в ценностен конфликт. На въпроса дали съм готов да поискам оставката му в качеството си на министър на правосъдието, считам, че имам това правомощие и ще се възползвам от него”.
Радев назначи Янаки Стоилов за конституционен съдия
Демерджиев поясни, че чака решение на Конституционния съд по отношение на тези свои правомощия.
„След това ще внеса искане за оставката му. Поводът са различни досъдебни производства, които водят до щети за българските граждани и до съмнения, че главният прокурор действа спрямо върховенството на закона”, заяви Демерджиев.
Той подчерта, че когато хиляди хора протестират, скандират и искат оставката ти, трябва сам да се замислиш дали да не предприемеш тази стъпка.
„Искам добре работеща прокуратура. Конфликтът не е между Гешев, който много иска да работи и хора, които не искат Гешев да работи. Хората искат прокуратурата да работи”, посочи правосъдният министър.
Гешев: Ако това ще реши проблемите, сам ще се откажа
„Проблемът не е в личността, а в модела. Тук много остро се засегнаха правата на гражданите, затова имаше такъв отговор. Решението на този проблем според мен е да се спази принципа, че прокуратурата трябва да следва организацията на съдилищата. Дори нямаме главен съдия. Имаме председател на различните съдилища. Те дори имат административна функция. В прокуратурата принципът не е такъв. В дългосрочен план това е решението. В краткосрочен план – решението сме го представили в Плана за възстановяваме и развитие, то е в рамките на Конституционната уредба. Въпросът е поставен и от Европейската комисия и е важен за отпускането на средства”, поясни Демерджиев.
Янаки Стоилов предлага закриване на спецсъда и спецпрокуратурата
„Аз бих заложил на прозрачност и обществен контрол на работата на органите по правораздаване. Бих заложил на въвеждането на електронно правосъдие и увеличаване до достъпа на правосъдие. тези три аспекта бих посочил като най-важни”, обясни Демерджиев.
По въпроса за специализираното правосъдие, той каза, че специализираният съд трябва да оставя усещане за справедливост, а не за бухалка на определени личности.
„Когато говорим за тази институция, си задаваме въпроса, защо има интерес само към някои личности, а към други не? Това не са само мои въпроси, те са на много български граждани, но аз ще ги задавам публично”.
„Нашата позиция е, че трябва да се направят 5 самостоятелни звена към апелативните райони и да се постигне една равна отдалеченост при магистратите, които ще отразяват специализираните дела. Сметнахме, че такъв модел би бил балансирал и би имал успех. Цялостното закриване на спецправосъдието би било сериозна стъпка назад, но преформатиране в основата му, за да работи и да дава нужните резултати”, каза Демерджиев.
ГДБОП проверява потока на парите за АМ „Хемус”
Правосъдният министър коментира и казуса с „Автомагистрали”.
„Едно държавно дружество превъзлага обществена поръчка на други фирми, без да се спазват принципите на закона за обществените поръчки. Тези хора не носят никаква отговорност за строежа на тези магистрали, които виждате, че се разпадат няколко години, след като са построени. Не мисля, че идеята на влагането на държавни пари е такава”,
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!