И ма начин Иван Гешев и Сотир Цацаров да бъдат сменени.
Това заяви министърът на правосъдието в служебното правителство Иван Демерджиев в предаването "На фокус с Лора Крумова" по NOVA.
"В единия случай, който касае дейността на КПКОНПИ и който е по-лесен от юридическа гледна точка, правомощията са изцяло на Народното събрание. То лесно може както да назначи председателя на КПКОНПИ, така и да пристъпи към неговото освобождаване. В закона има известни непълноти, но те могат да бъдат преодолени чрез изменения в законодателната уредба. Този въпрос може да бъде решен лесно, като това може да се случи до месеци", обясни Иван Демерджиев.
По думите му по отношение на освобождаването на главния прокурор нещата са по-различни.
"Неговото освобождаване минава през реформи във ВСС. Той вече показа нежелание да види проблемите и да разгледа този въпрос. Това означава реформа във ВСС, свързана с промяна на членовете му", посочи той.
"Имаме много препоръки за това по линия на Съвета на Европа и Венецианската комисия. Те са доста настойчиви. В момента такива препоръки поставя и Европейската комисия", каза Демерджиев.
"При мен има над 20 сигнала, които касаят нарушения на Прокуратурата по времето, когато Гешев е бил или в Спецпрокуратурата, или е бил главен прокурор. Те създават усещането, че той е знаел за извършваните действия. Има и директни сигнали, които са срещу самия него за действие или бездействие, част от които, ако се потвърдят, дори са свързани с деяния, които могат да се третират като престъпления", коментира още Иван Демерджиев.
Запитан дали вече е внесъл иск за отстраняване на главния прокурор, той отговори:
"Не, защото чакаме произнасянето на Конституционния съд и работим по искането, което набъбва с всеки ден, защото идват все повече сигнали”.
"Сред сигналите има такива за влияние върху хода на наказателни производства, както и за унищожаване на документи, свързани с наказателни производства. Тези сигнали още не са проверени, но работим по тях", посочи той.
Демерджиев беше категоричен, че прозрачността е един от елементите за контрол върху съдебната система.
"Категорично България създава впечатлението на държава, пленена и обсебена от други структури, които усвояват огромна част от капитала на страната и които трябва да бъдат принудени да преустановят тази дейност, така че този финансов ресурс да остава в държавата", коментира още правосъдният министър.
Повече по темата вижте във видеото по-горе.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!