П арламентарната група на ГЕРБ-СДС внася в Народното събрание вот на недоверие към Министерския съвет "заради провала на правителството в сферата на публичните финанси и икономическата политика". Това съобщи вчера на извънреден брифинг зам.-председателят на партията Томислав Дончев.
ГЕРБ: Внасяме вот на недоверие към правителството
"Този вот на недоверие дори е закъснял. Винаги сме искали оставката на кабинета, вече месеци наред". Това заяви в студиото на „Здравей, България” депутатът от ГЕРБ Делян Добрев.
"От това, което се случва в последно време се вижда, че няма управляващо мнозинство. Има скандали, включително корупционни, между управляващите. Считаме, че сега е моментът да поискаме един такъв вот на недоверие. Според мен той е и закъснял – заради ситуацията, в което се намираме в момента. Висока инфлация, която не е привнесена – тя не е заради войната, защото в Европа инфлацията е наполовина на нашата. Тя се дължи на управлението на това правителство", добави той.
Борисов: В момента държавата е счупена
По думите му ГЕРБ искат наистина да падне правителството.
"Не знаем дали ще падне, защото не знаем през следващите седем дни колко депутати ще накупят от управляващата коалиция", подчерта той.
Томислав Дончев: Правителството се самоуби
На въпрос дали политическата му формация е говорила с "Има такъв народ", за да има и техните гласове за вота на недоверие, Добрев заяви: "Говори се, че още депутати ще напуснат. Не сме водили подобни преговори. Ако говорим, по-скоро ще е в посока, ако вотът е успешен, какво да се случва след това. Но е факт, че правителството се провали – заради некадърност, корупция и лобизъм. Това правителство не може да управлява повече държавата", отсече Добрев.
Сачева: Готови сме за избори и възнамеряваме този път да победим
По Конституция за внасяне на вот на недоверие са необходими подписите на 1/5 от народните представители или 48 души. Парламентарната група на ГЕРБ-СДС има 59 депутати.
Вотът на недоверие трябва да се разисква в пленарната зала не по рано от 3 и не по-късно от 7 дни след внасянето му.
За приемането на вота обаче са необходими 121 гласа, което означава, че бившите управляващи ще трябва да намерят още 62 гласа. За събирането им ще са нужни всички групи извън управляващата коалиция.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!