Н едостиг на сурово мляко у нас и в целия ЕС вече води до поскъпване на млечните продукти, а вероятно цените им ще се вдигнат още, показа репортаж на NOVA.
„Има остър дефицит на сурово мляко”, заяви Иван Грънчаров от Асоциацията на млекопреработвателите.
Майки установиха: Детските храни тук са по-лоши и скъпи
За първи път: откриха фипронил в български яйца
Основните причини са, че много малко кравеферми отглеждат животните целогодишно в обори и зависят от пасищата, както и че малките производители не оцеляват на пазара.
В последната година у нас има средно увеличение в цените на едро с 34% при маслото, с 9% при сиренето, 10% при кашкавала и 3% при киселото мляко.
Средностатистически годишната консумация на българина включва 9 кг. сирене, 5 кг кашкавал и 2,7 кг имитиращи ги продукти.
Проверка в мандра показва, че за килограм качествено сирене са нужни 7 литра краве мляко, а за килограм кашкавал – между 9 и 10 литра.
Недостигът на мляко от кравефермите предизвиква огромен внос на суровината, както и на крайни млечни продукти. Близо 80% от маслото продавано у нас идва от чужбина.
Така поскъпването на млечните продукти у нас основно се дължи на повишаването на изкупните цени в Германия, смята Владимир Иванов от Комисията за борсови стоки и тържища.
Това води и до използване на заместители на млякото, която обаче практика отдавна е навлязла на пазара.
Според производители и експерти е много трудно фалшив продукт да се различи от истинския.
Оказва се, че има само два достатъчно точни показателя за това. Единият е цената, тъй като няма как сирене, за което са използвани 7 литра мляко да струва 3,50лв. за килограм.
Другият е по-различният вкус на имитиращия продукт.
Частичното съдържание на заместващите растителни мазнини в млечните продукти обаче няма как да се установи нито по вида на продукта, нито дори при лабораторно изследване.
„В процесът на зреенето масно-киселинният състав се променя и поради тази причина се получава фалшиви положителни резултати”, твърди лаборантът Соня Балканска.
Според Грънчаров допълнителен скок в цените на млечните продукти заради недостига на мляко ще бъде поетапен. Друга причина за него ще са цените за електрическа енергия и отопление.
В момента изкупната цена на литър мляко е между 60 и 70ст., което според Грънчаров е добър показател.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!