М алолетно момиче от Лом роди второ дете, а бащата получи половин година зад решетките за прелюбодеянието. 14-годишната Румяна ражда първото си дете през 2016 г. , когато е едва на 12. По думите на родителите ѝ момичето било изнасилено. Година по-късно обаче тя отново забременява и ражда второто си дете – Валентин, в Ломската болница.
„При първото ѝ раждане Румяна беше много малка и недоразвита. Затова ѝ направихме секцио. Второто дете го роди нормално. Дойде с почти пълно разкритие и нямаше време за секцио. Раждането вече беше започнало”, каза в ефира на „Здравей, България” по NOVA управителят на МБАЛ „Свети Николай Чудотворец” Георги Савков. Той допълни, че за 2017 г. при тях са родили 26 непълнолетни майки, а през 2016 г. – 24.
„Имаме заповед при майки под 16 години директно да се обаждаме на дежурния прокурор, а под 18 години – на „Закрила на детето”.
След това от съответните институции правят проверка по домовете, за да проверят условията, при които ще живее бебето. Ако те са лоши, децата отиват в приемни семейства”, допълни още Георги Савков.
Именно такава ще бъде съдбата и на малкия Валентин. По-големият му брат – Сарасвати, кръстен на герой от сериала „Малката булка“, се отглежда от семейството на Румяна.
Министърът на труда и социалната политика Бисер Петков коментира случая на Румяна в ефира на NOVA. „Факт е, че
различни мерки са приложени от различните органи за закрила на детето, но те не са били ефективни,
щом се е стигнало до второ раждане“, каза той.
Министърът добави: „Факт е, че мерките не са били ефективни. Обезпокоително е, че в България през последните години броят на новородените деца от непълнолетни майки остава стабилен. Над 3000 деца годишно се раждат от деца. Това е предизвикателство за всички органи за закрила на детето и за обществото като цяло. В повечето случаи тези деца, родени от деца, се оставят на грижите на държавата“.
Бисер Петков каза още:
„Целта ни е да доближим социалните услуги до хората.
Това е идеята и на законопроекта, който ще се гледа в петък в парламента”.
Третият законопроект от пакета разпоредби за хората с увреждания ще се разглежда на първо четене. След протеста на майките на деца с увреждания, в края на миналата година, правителството одобри проекта на Закон за социалните услуги. Основната му цел е гарантиране на достъпа до социални услуги, тяхното качество и ефективност. В законопроекта е заложено още да се създаде и нова Агенция за качеството на социалните услуги, която ще има контролни функции.
Министър Петков обясни още, че
хората с увреждания, които досега не са получавали месечна добавка, трябва да подадат заявление затова до края на януари.
Помощта за останалите автоматично ще се увеличи, считано от 1 януари. Размерът й зависи от процента на увреждане и е от 24 до 198 лв.
Социалният министър каза още, че вече са генерирани около 43 000 от винетките за хора с увреждания. Трябва да бъдат издадени още приблизително 20 000. Декларациите за получаването им могат да се подават и по пощата, както и чрез системата за сигурно електронно връчване.
Целия разговор чуйте във видеото:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!