“Демократична България” ще атакува промените в Изборния кодекс в Конституционния съд, ако президентското вето върху тях бъде отхвърлено от парламента. Това обяви от парламентарната трибуна депутатът Атанас Славов.
За внасянето на конституционна жалба са необходими подписите на поне 48 народни представители. Славов обяви, че ДБ ще търси подкрепа от всички парламентарни групи, съобщиха от пресцентъра на партията.
Божанов: Най-малко 4 месеца за печатане на бюлетини
“Машинното гласуване е фикция, такова няма, то е отменено”, заяви доц. Славов. Гласуването с машина и с хартия е неравнопоставено дори и заради това, че отрязъкът от машинния вот е 10 пъти по-малък от хартиената бюлетина. Има и противоречие между форма и съдържание - вотът с машина формално е машинен, но съдържателно не е. Нарушени са принципите на предвидимост и прозрачност на законодателството, нарушен е и принципът на обществено обсъждане, каза още Славов.
На упрека на Борислав Гуцанов от БСП, че промените отговарят на европейските ценности, доц Славов отговори: “Не е част от европейските ценности да имаме стотици хиляди недействителни бюлетини, организирани престъпни групи за печелене на гласове, частни охранители да влизат в изборните секции, а стотици хиляди гласове да бъдат контролиран вот”. И призова депутатите за разумно съчетание на хартиеното и машинното гласуване, което да не унищожава машинното.
НС отхвърли ветото на президента върху промени в Изборния кодекс
“Ще подкрепя ветото на президента върху промените в Изборния кодекс, защото то е в интерес на цялото общество”, каза преди това в изказването си от парламентарната трибуна депутатът от ДБ Надежда Йорданова. И призова партиите от “хартиената коалиция” да преразгледат поведението си и да подкрепят ветото.
Йорданова заяви, че промените в Изборния кодекс нанасят огромна тройна щета - сриват доверието в изборния процес, нарушават духа и буквата на закона и са демонстрация на политическо лицемерие.
Първо, с начина на приемането на промените в кодекса с неверни аргументи, с липсващи гаранции за спазването на правилата и за постигане на честен резултат, партиите от хартиената коалиция са взривили доверието в изборния процес.
На второ място, е бил нарушен и принципът на правовата държавата, който включва принципите на законността и на правната сигурност. Защото измененията в кодекса не са в резултат на прозрачен процес - БСП, ДПС и ГЕРБ са въвели 56 параграфа между двете четения, които на практика зачеркват машинното гласуване. А то е въведено след референдум, парламентарен дебат и парламентарно решение. С което се нарушава принципът на правната сигурност.
Нарушава се и чл. 10 от Конституцията, гарантиращ равно избирателно право с тайно гласуване, защото когато малък брой хора гласуват с машина или хартия, вотът им може да бъде разкрит.
Третият аргумент на Надежда Йорданова е, че БСП, ДПС и ГЕРБ са проявили политическо лицемерие с промените в кодекса, защото са обещавали, че ги правят, за да дадат на хората право на избор, докато в действителност такъв няма - реално ще се гласува с два вида хартия - от бюлетини и от машини, превърнати в принтери. И че дори мотивът за предотвратяване на манипулации на изборния резултат чрез машинен вот, за които така и не са предоставени доказателства, е бил фалшив, защото бе отхвърлено предложението на ДБ за преброителни центрове.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!