Д ве предложения на "Демократична България" (ДБ) са били подкрепени на експертния коалиционен съвет днес, стана ясно от думите на депутата Ивайло Мирчев, предаде БТА.
Едното е държавата да поеме 50 на сто от цената на картите за градския транспорт за цялата страна.
"Това е правено в Германия, методиката ще бъде уточнена", поясни Мирчев. По думите му, парите за тази мярка ще дойдат най-вероятно от капиталовите разходи.
Втората мярка е свързана със строежа на детски градини в София.
"В коалицията обмисляме тези 16 детски градини, които в момента са в застой, финансирането им да бъде през държавния бюджет, но разговорите все още продължават", посочи Мирчев. "За това ще са необходими около 58 млн. лв., но тепърва ще бъде уточнено каква част ще бъде финансирана, важното е да решим проблема с детските градини", допълни представителят на ДБ.
В обобщение той подчерта, че все още се обмисля точно по какъв начин да бъде осигурено финансирането по двете предложения.
Депутатът от "Продължаваме Промяната" Венко Сабрутев също направи коментар след края на съвета.
"Искам да уверя бизнеса, че държавата твърдо стои зад тях, както и че компенсациите ще продължат", каза пред журналисти Сабрутев по повод компенсациите за бизнеса заради по-скъпия ток. Той припомни, че в петък в Народното събрание е внесен Законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергетиката, чиято цел е да осигури необходимите средства за компенсиране на бизнеса заради електроенергията.
"Разгледахме всички предложения, кое е възможно да се случи и кое не, допълнително ще стане ясно какво точно ще влезе в актуализацията, целта е да няма предложения между първо и второ четене", посочи той. Тази седмица бюджетът трябва да влезе в парламентарните комисии, допълни депутатът.
"Коментирахме предложенията на коалиционните партньори", каза председателят на бюджетната комисия Любомир Каримански
("Има такъв народ"). "Предложенията на ИТН ще продължим да ги обсъждаме, най-вероятно в хода на бюджетната процедура ще се стигне и до такива, направени между двете четения", добави той. "Смятам, че пенсионно-осигурителният модел трябва да запази сегашното състояние, а в края на годината, при бюджета за 2023 г. вече да има реформи", посочи Каримански.
Дискутирахме в детайл всички предложения, допълнително ще се срещнем още веднъж, потвърди и Венко Сабрутев.
"Обсъдихме дали може да се увеличи приходната част, съответно разходната част, ако не, да се правят разпределения", разясни той. По думите му допълнително ще стане ясно какво точно ще влезе в актуализацията на бюджета. "Продължаваме Промяната " няма допълнителни предложения, посочи депутатът.
Вчера Министерството на финансите публикува на страницата си предлаганите промени в държавния бюджет,
мотивите и докладите към тях. Предвидени са различни по характер инструменти и механизми на подкрепа, в т.ч. увеличение на размера на данъчното облекчение за деца, въвеждане на нулева ставка на ДДС за доставка на хляб за срок от една година, компенсация за физическите лица, крайни потребители на горива, освобождаване от акциз на електрическата енергия и природния газ, намаляване на ставката на ДДС за доставките на природен газ и на централно отопление, намаляване на размера на законната лихва при забава при физическите и юридическите лица и не на последно място подкрепа за най-уязвимата група в обществото (групата на възрастните хора) за поскъпването на стоките от първа необходимост със значително по-високо от планираното с първоначалните разчети на Закона за държавния бюджет на Република България (ЗДБРБ) за 2022 г. увеличение на размера на пенсиите от 1 юли 2022 г., допълнителен механизъм за подобряване на адекватността на пенсиите от октомври и други.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!