П редседателят на Държавната агенция за българите в чужбина (ДАБЧ) Петър Харалампиев и още над 20 души са задържани днес в рамките на спецоперация за разследване на корупционни практики в агенцията.
Зам.-главният прокурор Иван Гешев потвърди ареста на председателя и на главният секретар на Агенцията, но отказа повече информация заради разследването.
Прокуратурата разследва престъпна група за длъжностни престъпления, документни престъпления и подкупи. Към този момент се работи с над 20 лица от ДАБЧ. Акцията се провежда в три града в страната.
По неофициална информация разследването е започнало по сигнал, получен в Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно имущество, преди около четири месеца.
Според източници - в групата, освен представители на Агенцията за българите в чужбина, имало и посредници, които намирали хора, желаещи да получат българско гражданство, без обаче да имат български корени. Именно заради тези посредници са били обиските в Плевен и Кюстендил, освен тези в София.
Търсели са се хора от Украйна, Молдова и Македония, на които са били издавани неистински документи за българския им произход. Така, без да имат право на това, те са получавали българско гражданство и свободно движение на територията на целия Европейски съюз.
Тарифата била 5000 евро, като на ден са били издавани по тридесетина такива фалшиви удостоверения. Тепърва ще се изчислява каква е генерираната печалба, както и колко граждани на Украйна, Македония и Молдова неправомерно са получили българско гражданство.
Петър Харалампиев пое ръководството на агенцията през май 2017 г. Преди това, от декември 2014 г. до май 2017 г., той бе зам. областен управител на област София, а преди това изпълнителен директор и член на Управителния съвет на фондация "Българе“.
Още през февруари 2014 година проверка в ДАБЧ показа груби нарушения при издаването на удостоверения, въз основа на които са получавани български паспорти. Тогава стана ясно, че в периода от 2010 до 2012 има почти двоен ръст на броя на придобилите българско гражданство на основание български произход. От схемата са се облагодетелствали хиляди чужденци, които нямат никакви български корени. В същото време на хора с български произход е отказвано гражданство. Сигналът за двойните стандарти бе подаден от за.-министъра на правосъдието Илия Ангелов до главния прокурор, а проверката направена от Върховната административна прокуратура.
Претърсвания има и в кюстендилското село Драговищица, където тази сутрин преди 7 часа сутринта е пристигнал полицейски патрул. Полицаите са влезли в една от къщите и са обяснили на самотно живеещата вътре възрастна жена, че трябва да изчака докато дойдат представители на специализираната прокуратура. Съседи предполагат, че обект на разследване е нейната снаха.
Харалампиев е излъчен от квотата на "Обединените патриоти". В позиция от ВМРО посочиха, че подкрепят действията на разследващите, както и че Харалампиев не е член на нито една от партиите „Атака”, ВМРО и НФСБ.
Аз съм убеден, че това, което предприемат компетентните органи е да покажат, че имаме
нулева толерантност към всеки един, който заема отговорна позиция и влиза в някакви схеми,
уронващи престижа на институцията и страната, коентира председателят на парламентарната Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред и лидер на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов.
„Винаги много се е говорило за възможности за някакви корупционни схеми и всичко, свързано с получаване на българско гражданство. Това е тема, която се коментира в обществото от доста дълго време“, подчерта той, но не пожела да коментира случая в подробности. „Докато не чуем какви са събраните доказателства, не чуем и съответните обвинения от прокуратурата, не смятам, че трябва да коментираме“, бе аргументът му.
На въпрос дали „Обединени патриоти“ ще продължат да бъдат надежден коалиционен партньор на ГЕРБ, след като срещу техния кадър Петър Харалампиев се води разследване за действията му като председател на ДАБЧ, Цветанов посочи: „Трябва да отчитаме и добрите неща, които се случват. Същевременно пък да кажем, че имаме определени противоречия, които излизат на база на нарушената комуникация. Но не толкова от това, че имаме някакви разминавания по секторните политики и по изпълнение на 4-годишната ни управленска програма. Ако погледнем внимателно ще видим, че всичко, възникнало като някакви спорове или някакви противоречия, не е било на база политики. Не е било на база кадрови решения, а на база на някакви други междуличностни отношения“.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!