З адълбочаваща се кадрова и финансова криза наблюдава в сектор "Здравеопазване" Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС).
Това става ясно от доклада на агенцията за 2019 г.
В изготвения си доклад ДАНС посочва още, че в сектор "Здравеопазване" съществуват "уязвимости в контролните механизми, високи нива на конфликтност при изработването и прилагането на мерки за решаване на проблемите и при промяната на здравноосигурителния модел, които заедно допринасят за запазване на общественото недоверие и недоволство от качеството на предлаганите здравни услуги. Израз на това е продължаващата тенденция към "медицински туризъм" в чуждестранни лечебни заведения. Тези процеси индуцират и схеми за трафик на органи за трансплантации в чужбина."
Според агенцията се запазват "негативни явления като: ограничени възможности за превенция и лечение, особено на детските и социалнозначимите заболявания; свиване обема на предлаганите медицински услуги в отделни държавни и общински лечебни заведения; несвоевременна и некачествена диагностика при доболничната и болничната медицинска помощ; прилагане от лечебните заведения на разнородни схеми за неправомерно усвояване на средства от бюджета на НЗОК; схеми за неправомерно определяне степента на инвалидност на пациенти; неправомерно усвояване на публични средства за лекарства, медицински изделия и помощни средства; лекарствени дефицити поради паралелен износ или изтегляне на лекарства от българския пазар поради икономическа нецелесъобразност за фирмата-производител или вносител и др."
Интересен момент от доклада е отчетената "тенденция към неспазване на задължителния имунизационен календар и увеличаване на групата на традиционно отказващите ваксинация български граждани, което е силно рисково в контекста на масовата миграция от зони с трайни дефицити в имунизационната защита."
"Чрез онлайн платформи и "куфарни търговци" се внасят лекарства, по отношение на които не се извършва необходимия контрол, а в отделни случаи – такива, забранени за употреба в ЕС", се посочва в доклада.
"Възникващите в различни региони на света огнища на нови и силно заразни вирусни заболявания ще продължават да създават рискове за живота и здравето на населението, отбелязват от ДАНС в годишния си доклад, като подчертават, "особено в контекста на големите възможности за разпространение посредством придвижване на хора."
"Разходите за организация на лечението на заразените, превенцията и карантинните процедури вероятно ще наложат натиск върху бюджетите, в т.ч. необходимост от допълнително преразпределение на ресурси към сектор "Здравеопазване", се посочва в доклада.
Като последващи ефекти от тези разходи и процедури, в глобален и национален план от ДАНС казват, че "могат да се очакват негативни икономически ефекти поради временна нетрудоспособност на нарастващ брой хора, намалено търсене в целеви пазари, затруднен транспорт, нарушени вериги за доставки на материали и продукция, влошени фирмени финанси и увеличаване на задлъжнялостта, както и засягане на различни обществени отношения, в т.ч. комуникации, образование, спорт, култура и др."
Пълния доклад на ДАНС можете да намерите тук.
Актуални данни за разпространението на COVID-19 по света можете да намерите тук.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!