Водещ приоритет на МВР е създаването на сигурна среда и условия за произвеждането на честни и прозрачни избори и за недопускане недопускане на нарушаването на избирателните права на гражданите. Създадена е оптимална организация за изпълнението на основните задачи, в периода на подготовката и произвеждането на изборите. Това отчетоха днес от Министерството на вътрешните работи за организацията на провеждането на изборите.
От МВР посочват, че са били предприети всички необходими мерки за обезпечаване на подготовката и осигуряване законосъобразното протичане на изборния процес при произвеждането на изборите за народни представители.
Създаденият в МВР оперативен щаб е осъществил ефективно ръководство на дейността по противодействие на престъпленията против политическите права на гражданите, гарантиране на сигурността и опазване на обществения ред, информационния обмен между структурите на МВР по време на изборния процес, координацията с ЦИК, Министерския съвет, Прокуратурата на Република България и ДАНС.
АПС се обяви за пълното касиране на изборите
За осигуряване на бърза и адекватна реакция за противодействие на престъпленията, свързани с изборния процес и законосъобразното провеждане на изборите е сформирано Национално междуведомствено звено между ръководни представители на МВР, на Прокуратурата на Република България и на Държавна агенция „Национална сигурност“, като е осъществяван ежедневен информационен обмен. Осъществени са срещи между ръководни служители на СДВР/ОДМВР и административни ръководители на районни и окръжни прокуратури по места, с оглед създаване на добра координация между двете ведомства.
Ефективно е било взаимодействието с ЦИК, РИК и други държавни органи, общинските и областните администрации, като е поддържан ежедневен контакт на всички нива.
"Възраждане" иска повторно преброяване на вота
Министерството на вътрешните работи и Министерството на електронното управление са предприели мерки за недопускане влияние на дезинформацията върху изборите. Експертна междуведомствена работна група е осъществила координация и взаимодействие в областта на киберсигурността и е извършила проверки за наличие на компрометирана инфраструктура и устройства, анализиране на информация от провеждан мониторинг в интернет пространството с оглед данни за корпоративен и платен вот, координирана е реакцията при инциденти в различните институции.
Проведена е работна среща с посланиците на държавите членки на ЕС, като са представени основните приоритети в работата на МВР, включително подготовка и провеждане на предсрочните парламентарни избори.
В обезпечаване на изборния процес са участвали около 17 000 служители от всички структури на МВР, за охрана 12 897 избирателни секции (в това число и 293 подвижни секции).
МЕЧ настоява за цялостно касиране на изборите
От 27 септември до 28 октомври 2024 г. в МВР функционира непрекъсната открита линия (телефон и електронен адрес), чрез която на гражданите е осигурена възможността да съобщават за нарушения или евентуални престъпления, съотносими към изборния процес.
Към 31.10.2024 г. в МВР са постъпили 984 сигнала за нарушаване на изборното законодателство и политическите права на гражданите. От всички получени сигнали 724 са свързани с купуване на гласове в полза на политически партии или коалиции, 80 – за неправомерна агитация, 14 – за унищожаване на имущество, 3 – за корпоративен вот и 163 – за други нарушения, свързани с изборния процес. Съставени са 1934 предупредителни протокола по чл. 65 от ЗМВР. Задържани са 73 лица.
Правителството представи отчета за подготовката на изборите
Образувани са 128 досъдебни производства, като 84 са разследвани по общия ред и 44 са бързи производства.
В сравнение със същия период на изборите, произведени на 09.06.2024 г., получените сигнали са с 58,2% повече, образуваните производства са с 24,3% повече, задържаните лица са с 9% повече, а предупредителните протоколи – с 37,9% повече.
Повечето сигнали и по-добрите резултати по време на тази кампания се дължат предимно на гражданската инициатива и нетърпимостта към купуването и продаването на гласове, както и на повишената активност на служителите на МВР, отчитат от вътрешното министерство.
Към момента в Държавна агенция „Национална сигурност” не е придобита информация за целенасочени действия на външни фактори за намеса в изборния процес, както и за намерения или за конкретни посегателства срещу конституционно установения ред в контекста на изборите, в т.ч. от членове и симпатизанти на организации и групи с крайни нагласи, докладва ДАНС.
БСП: Сигналите за изборни нарушения налагат незабавен отговор от институциите
Към момента не е установена активност, целяща вмешателство или увреждане на информационни системи на институции, свързани с провеждането на изборите. Предприетите от Агенцията (самостоятелно и в рамките на междуинституционалното взаимодействие) широк спектър от дейности по линия на киберсигурността водят до недопускане на посегателства върху стратегическите обекти и дейности и изградената информационна и комуникационна инфраструктура.
В ДАНС са получени общо 6 сигнала от организации и отделни лица за изборни нарушения.
В контекста на изборите за Народно събрание и частичните местни избори по предоставена от Държавна агенция „Национална сигурност“ информация са образувани 2 досъдебни производства и 4 прокурорски проверки, по които Агенцията изпълнява възложените с постановления действия. По 2 от проверките е постановен отказ от образуване на досъдебно производство, като една от тях е приключена с протокол за предупреждение на лицето.
Обобщена информация за изпълнение на ангажиментите на Държавна агенция „Национална сигурност” в рамките на междуведомствените звена е предоставена на заместник-главния прокурор при Върховната прокуратура.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!