А ко някой е останал с впечатление, че такава нотификацията до Съвета на Европа прегражда изцяло правото на жалба пред ЕСПЧ, нито съм имал предвид това, нито е истина.
"България ще иска дерогация само на неосновни права от ЕСПЧ".
Това каза правосъдният министър Данаил Кирилов на брифинг в Министерския съвет, след като в събота от министерството му съобщиха, че нотификацията до Генералния секретар на Съвета на Европа не отнема на никого правото на жалба до ЕСПЧ.
"Аз съм подписал писмо, с което съм заявил пред министъра на външните работи и вицепремиер, иначе казано в областта на правосъдната реформа ми е и началник /.../, имах предвид в телевизионното изказване, че това дава старт на процедурата. Оттук нататък как г-жа Захариева ще извърши нотификацията на генералния секретар на Съвета на Европа е изцяло в нейната компетентност. Тя ще прецени дали е необходимо формализирано политическо решение като решение на МС, за да й даде пълномощията да изпрати тази нотификация, или ще го направи в рамките на Съвета на Европа в една обичайна процедура на комуникация", заяви Кирилов.
"Но по отношение на българската държава като страна в евентуални бъдещи процеси твърдя, че тази нотификация ще подобри положението на България като страна в делата пред Европейския съд на правата на човека. А дотогава нотификацията, заедно с други нотификации, които ще постъпят от други държави-членки (постъпили са 3 досега), са на вниманието на всички държави-членки и те могат да се уведомят за евентуалното ограничаване на някои неосновни права в закона, който, ако бъде обнародван, ще бъде преведен и ще бъде прикрепен към писмото на вицепремиера и министър на външните работи до гл. секретар на Съвета на Европа", поясни правосъдният министър.
Ето какво гласи и самата разпространена информация:
По смисъла на чл. 15 от Конвенцията за защита правата на човека всяка държава има право да дерогира временно някои нейни разпоредби в случай на извънредно положение, каквото е в сила за България, считано от 13 март 2020 г., съобщава Министерството на правосъдието.
Това означава, че някои права ще бъдат ограничавани повече от обичайното, като например право на придвижване (не можем да ходим, където си поискаме), право на сдружаване (организациите не могат да правят събрания ) и др. Тези ограничения трябва да са свързани с целта на извънредното положение, в случая - да предпази хората, и то най-уязвимите сред тях, от бързо разпространяващата се и лесно преносима вирусна инфекция.
Вчера (петък - 20 март) Народното събрание прие Закон за извънредното положение, тоест държавата дерогира фактически от някои разпоредби на Конвенцията. Сега държавата трябва да изпълни международното си задължение по Конвенцията (чл. 15, ал. 3) и да информира Генералния секретар на Съвета на Европа за това ограничаване на правата. В тези случаи задължението на държавата е да нотифицира Генералния секретар на Съвета на Европа, като изпрати текста на закона и обясни какво налага неговото приемане, както и да посочи срока на действие на тези извънредни мерки. Тази нотификация се публикува на сайта на Съвета на Европа и всички други държави членки могат да се запознаят с това какво се случва в България. Нотификацията е гаранция, че правата нямат да бъдат ограничени извън най-необходимото за постигането на целта - овладяване на епидемията и гарантиране здравето на хората. Освен това тази нотификация не отнема на никого правото на жалба до ЕСПЧ.
Самият Съд има практика по конкретно дело да изследва причините за по-голямото ограничение. Една предварителна декларация до Генералния Секретар гарантира прозрачност и взаимен междудържавен контрол, се пише в съобщението от правосъдното министерство.
Министърът на правосъдието е изпратил писмо до МВнР в подобен смисъл, като се очаква вземане на политическо решение. До момента няколко държави са направили такава нотификация, от ЕС - Румъния, Литва и Естония, вероятно ще последват и други. Съветът на Европа също разпространи меморандум сред държавите-членки с разяснения във връзка с условията за дерогация и конкретната процедура, допълват от правосъдното министерство.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!