"Ако се вземат накуп всички европейски документи, които излязоха, включително последните два доклада на ЕК за конвергенцията, там има едно нещо, че трябва да се овладеят публичните разходи. Независимо че си затварят очите в доклада за изпълнението на бюджета, ние сме в нарушение. Есента, никой не отрича, че Европейската комисия, като види резултатите, може да стартира процедура срещу България за свръхдефицит. Това е първо голям политически риск. Ако не адресират тези предупреждения, след като ще правят актуализация на бюджета по средата на годината, правителството и управляващите партии, това означава, че не разбират какво им се казва. Ние сме в нарушение, независимо от причините, дали ще е COVID кризата или войната в Украйна. Има и разминаване между данните, изпратени от правителството за конвергетната програма и тези в доклада на Европейската централна банка. Ние сме изпратили дефицит от 5,3% от брутния вътрешен продукт, докато там виждам минус 3,7%. Чудя се дали някой не е комуникирал без ние да знаем".
Това заяви за "Твоят ден" по NOVA NEWS Любомир Дацов, бивш зам.-министър на финансите. Според него това разминаване сочи, че правителството вероятно ще вземе мерки, но е възмутително, че се е случило по този начин, без обсъждане в България.
Ще скочат ли цените, ако България приеме еврото - голямата спекулация
Финансистът каза, че мерките на правителството нито са антикризисни, нито антиинфлационни, а дефицитът и за следващата година опасно се приближава до границата от 3% от БВП.
"Не е ясно колко ще скочи дефицитът, дали ще има компенсационни мерки, дали ще има преструктуриране, запазва ли се планът за капиталовите разходи. Пенсиите например струват 1,4 млрд. лева, следващата година ще струват двойно, плюс допълнителна актуализация, което прави приблизително 3-4 млрд. допълнителен разход. Натискът за увеличаване на разходите ще бъде огромен. Междувременно вече имаме изкривяване на структурата на бюджета в полза на непроизводствени разходи, като заплати и пенсии, така няма пространство за капиталовите разходи", обясни Дацов.
БНБ: Има огромен риск за инфлационна спирала
"Тази инфлация се бори по съвсем различен начин. Тя се бори с консервативна бюджетна политика и намаляване на икономическия растеж. Тя ще продължи да бъде висока, но се стабилизира и ще затихва. Може да качим от вторичните ефекти процент - два максимум, но темповете се забавят. Ако в края на годината има понижаване на цените на петрола, може да наблюдаваме значително намаляване на инфлацията през 2023 г. Но ако помпаме потреблението ще активизираме инфлацията", прогнозира Дацов.
НС обсъжда ползите и рисковете от въвеждането на еврото у нас
"Голямата разлика между България и Хърватия е желанието да го направиш и да стигнеш там, където искаш да отидеш. В Хърватия политиците, обществото и бизнесът направиха абсолютно чудо. За първи път някой влиза за такъв кратък период в еврозоната. Целенасочена политика. Ясно желание и политически послания. Реформи. В българското общество политиците нямат смелост да кажат, че не подкрепят пътя за влизане в еврозоната и за това "тупкат топката". Честно казано много повече уважавам хората, които са против, от тези, които шикалкавят. Това е въпрос на политически приоритет, а не на технически неща. Ние така или иначе вече сме въвели еврото", подчерта Дацов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!