Д а вървиш на метър от земята по повърхност от 5 см, да балансираш с тяло, да се бориш с гравитацията и в крайна сметка – да не паднеш. А вместо това, да се забавляваш. Не всеки го може. Но за да успеете да се задържите на ръба, не е нужно да имате свръхестествени сили. Трябват само повече тренировки.
Срещнахме 20-годишния Павел Хазърбасанов в градинката пред Народния театър в София. Той тренира от две години един от най-новите спортове – слаклайн. Това е вид ходене по въже, но за разлика от обикновеното въже, в този спорт то е разтегливо, гъвкаво и плоско.
Най-хубавото е, че не ви е нужна много скъпа екипировка – единствено лентата е специална и в България може за се намери за около 100-200 лв. Все повече спортни магазини предлагат такива ленти сред артикулите си. Трябват ви и две дървета, между които да я разпънете.
„Добре е, че можеш да тренираш в парка или в планината и просто да се забавляваш“, разказва Павел. Той се запалил по спорта от приятели. Все още не е професионалист, но тренира различни трикове и движения.
Най-важен е балансът. Хората, които ходят по въже, обикновено използват пръчка, за да балансират. При слакингът обаче балансът се прави с цялото тяло и най-вече с ръцете. По-напредналите в спорта вървят наобратно, въртят се във въздуха и правят предни, задни и двойни салта, разказва Павел.
За да стигнат до този успех са им нужни много тренировки. А с тях идва и падането. Павел съветва всеки начинаещ да опита, но на няколко сантиметра от земята. Постепенно въжето може да се вдига като целта е ако паднеш, да не е от високо.
Концентрацията също е много важна, макар че ние разсейвахме Павел като му задавахме куп въпроси. „В началото всяко нещо може да те разсея, но когато станеш по-добър това не е проблем“, убеден е младежът.
„Когато разпъна въжето, винаги ме гледат с любопитство. Обикновено идват мераклии да се пробват, но никога не става от първия път. Трябва да си по-голям инат и ще успееш“, казва Павел.
Слаклайнът е сравнително нов спорт, но набира все по-голяма популярност. От няколко години се провежда и особено зрелищно световно първенство, на което майсторите демонстрират баланс, гъвкавост и завидни акробатични умения.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!