"Молим се сняг да не падне", заяви Лазар Лазаров, член на Управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура" пред членовете на парламентарната транспортна комисия.
По думите му тази година има закъснение по сключването на договорите с фирмите, които ще извършат зимното почистване.
Тръжните процедури са по една за всяка област и договорите се сключват за период от 4 години, уточнява той, но в момента от 30 проведени процедури за определяне на фирма-изпълнител, само 13 процедури са завършили с избран изпълнител.
В същото време в 14 административни области в страната конкуренти на одобрените фирми за снегопочистване обжалват процедурите по подписване на договори.
Друг основен проблем е изключително амортизираната пътна мрежа в страна.
По думите на Лазаров, повечето от пътните настилки не са ремонтирани повече от 30 години, а наличните за 2010 г. 20 млн. лева за подготовката на пътна настилка за зимния сезон ще бъдат изхарчени до 15 ноември.
"Всеки ден притесняваме Плевнелиев и искаме допълнителни средства.", коментира още Лазаров.
За да е годна за експлоатация цялата ни пътна мрежа и за да бъдат закърпени дупките, са необходими 47 млн. лева, показват разчетите.
Лазаров е притеснен не само от недостатъчните средства, но и от това, че много от общините с над 30 хил. жители, през които минава част от републиканската пътна мрежа, все още нямат подписано споразумение с АПИ за почистване.
Това поставя под въпрос кой ще чисти тези пътища, тъй като без споразумение някои фирми могат да откажат да правят това. Зимното почистване през ноември и декември ще бъде актувано и платено в началото на 2011 г. с парите от бюджета за следващата година.
На срещата на парламентарната транспортна комисия днес зам.-председателят Румен Такоров от Коалиция за България изказа мнение, че
заложените пари за зимно почистване на пътищата няма да стигнат.
Неговият колега Петър Мутафчиев изтъкна, че от акцизите трябва да се отделят средства за пътното почистване, а Георги Петърнейчев пък постави въпроса за липсата на някои видове винетки.
Той коментира, че на много места липсват дневни винетки за товарните автомобили. А Емел Етем сподели, че трябва в бюджета за следващата година да залегнат достатъчно средства за пътното почистване през 2011 г.
Алекси Кесяков, секретар на Държавно-обществената консултативна комисия по проблемите на безопасността на движението по пътищата, заяви, че до края на годината
235 души ще загинат по пътищата.
Той каза още, че към 20 октомври 646 души са загинали по пътищата на България, което е с 93 души по-малко от миналата година и с 182 от по-миналата.
Статистиката за тази година е съпоставима с тази за 1966 година.
Три пъти по-зле сме в това отношение от някои държави в Европейския съюз, коментира Кесяков.
Той обясни, че всеки втори загинал пешеходец през зимния период е през тъмната част на денонощието.
Кесяков препоръча пешеходците да носят светлоотразителни ленти. Всеки четвърти загинал у нас извън населеното място е на завой, сочи още статистиката.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!