„Някога светът е бил точно като джунглата на Амазония. И когато си в нея ти си никой – просто една бълха. Прекрасно е да си бълха в такъв свят“. Думите са на един 35-годишен българин, малко след завръщането му от неповторима експедиция – по течението на най-пълноводната река в света – Амазонка.
Филип Лхамсурен е пътешественик. Но не от тези, които залагат на съвременните методи за придвижване със самолети или в удобни автомобили. Той пътува сам, пеша, с колело или с просто дървено кану. Почти без екипировка и с малко провизии. А пътуването му е сливане с природата и пътуване към себе си.
„Плаках, стреляха по мен, обираха ме, гладувах и бях мокър през по-голямата част от времето. Всеки ден се страхувах, мислеха ме за наркотрафикант. Покорих най-високия връх на екватора – Каямбе. Бях възхитен и усещах живота във всяка една минута“.
И всичко това е само част от едно пътуване, продължило три месеца в джунглата, споделя Филип Лхамсурен. „Всички ми казваха, че съм или тъп, или луд. Когато слизах от Каямбе, разбрах, че организират търсенето на останките ми. Местните бяха сигурни, че съм мъртъв“, споделя Лхамсурен.
Той тръгва от бреговете на Тихия океан в Еквадор, минава през столицата Кито, а оттам стига с колело до подножието на връх Каямбе. Катери се, въпреки че няма достатъчно добра екипировка – използва стари котки, взети назаем от бащата на приятел и пикел, произведен в СССР. Въпреки това успява.
Спуска се по Рио Напо - един от най-големите притоци на Амазонка, към същинската „река на реките“. Продават му старо кану на цената на ново. Местните крадат храната му, опитват се да обърнат лодката му, но той не се отказва. Отчайва се едва когато кануто му се преобръща, погълнато от бурните води на реката и той остава без провизии, без пари и без комуникация със света.
Днес Филип е седмият в света, предприел такова пътешествие и единственият българин, прекосил амазонската джунгла съвсем сам, без да бъде следван от екипи от спасители, лекари или други спътници. Само за сравнение по-голям е броят на хората стъпили на Луната или изкачили Еверест.
„Най-голямата опасност е човекът, не алигаторите, джунглата или тропическите болести“, вярва Филип. Той вече планира следващото си пътешествие, за да покори напълно амазонската джунгла. „Има два вида хора. Такива, които не искат да стъпят повече там и такива, които са готови да умрат в джунглата. Аз съм от втория тип“, убеден е Лхамсурен.
Вижте повече снимки и коментари от пътуването на Филип във фейсбук.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!