Д оц. д-р Рада Маркова завършва медицина в Медицински Университет – Варна. Маркова придобива специалност по детски болести, а през 2011 г. – по детска пулмология. Провеждала е специализации в САЩ и Австрия. От самото начало на кариерата си доц. д-р Рада Маркова работи като педиатър в Университетски детски клиники, има стаж в Клиника по Неонатология – СБАЛДБ, Интензивен сектор – СБАЛДБ , а последните 15 години – в Клиника по педиатрия на УМБАЛ “Александровска ” – София.
През септември 2012 г. доц. д-р Рада Маркова става управител и идеен основател на МЦ Първа детска консултативна клиника – София. От октомври 2018 г. доц. д-р Рада Маркова има званието доцент след успешен конкурс към Научно изследователският институт на МУ- Плевен.
Д-р Маркова, COVID-19 вече се настани трайно не само в новинарските емисии, но и в ежедневието ни. Носим маски, спазваме дистанция и всеки път се чудим дали да прегърнем приятелите си или не. По всичко личи, че ще трябва да свикнем с това заболяване, както свикнахме с грипа например, и да живеем с него. Припомнете отново какви са симптомите на тази коронавирусна инфекция?
Здравейте! Коронавирусната инфекция протича в повечето случаи като банална вирусна инфекция. Особено при децата водещи са неспецифичните и общи симптоми като: температура, гърлобол, суха кашлица, отпадналост, безапетитие, диария, понякога може да се развият прояви на затруднено дишане (задух) и да се стигне до допълнителна бактериална инфекция. В детска възраст коронавирусната инфекция често протича безсимптомно.
Повечето от нас, ако нямат хронични заболявания, вероятно ще прекарат инфекцията с леки симптоми, но това не значи, че няма да чувстват неразположение. Какви са работещите лекарствени продукти, с които личните лекари овладяват коронавируса?
Все още няма утвърдено специфично лечение, работи се в посока на създаване на ваксина, но засега остава неспецифичното лечение с повече течности, витамини, имуностимуланти, антипиретици и симптоматични средства според клиничните симптоми.
Появиха се информации, че някои от най-популярните лекарства за понижаване на температурата биха влошили симптомите на заболяването. Какви са вашите наблюдения и опит?
През април 2020 г. излязоха съобщения за групата на НСПВС, по-точно на лекарства, съдържащи ибупрофен, информация, която бързо беше отхвърлена на високо ниво от престижни организации като ЕМА и FDA. Така че на този етап индикациите за използване на НСПВС, в частност лекарствата, съдържащи ибупрофен, не са променени: остри инфекции, температура, главоболие, ревматологични заболявания, ставни и мускулни болки, болки на растежа, менструални болки и др., разбира се, в съответни дози и дозов интервал.
Кои са другите най-опасни слухове, предизвикали притеснения във вашите пациенти?
Не бих ги нарекла „слухове“, а по-скоро разнопосочни мнения относно изграждането на имунитет при коронавирусната инфекция или възможността за повтаряне на инфекцията. Също така децата бяха „набедени“ за основни безсимптомни преносители, което също се оказа, че не винаги отговаря на истината.
Остана ли нещо неказано за коронавируса?
Много данни тепърва ще излязат и ще се анализират ретроспективно, с натрупването на повече клиничен материал и терапевтичен опит. Има много все още неясни феномени, като например: кое определя по-лекото протичане на инфекцията в Източна Европа, има ли значение имунизационният статус на нациите, ще мутира ли вирусът, оставайки да циркулира в света? И още много въпроси и загадки...
Има ли какво още да направим в ежедневието си, за да сме спокойни, че защитаваме себе си и семействата си и се грижим за здравето си ?
Това, което следва да правим, е да използваме и много нефармакологични методи за укрепване на имунната защита като рационално хранене, достатъчно сън и почивка, достатъчно физическа активност и по-малко психически стрес и паника. Последните са много важни за нормалната психика на човек, което корелира с начина на справяне и с инфекциозни заболявания.
По-готови ли са лекарите и здравната ни система в сравнение с март?
Лекарите и здравната ни система са по-готови от март 2020 г., но са доста изморени и кадровият дефицит е все по-сериозен. Въпрос, който е стоял на дневен ред години наред и върху който не се работи.
А какво ще стане през есента, когато обичайно се обострят и други респираторни заболявания, не само коронавирусните инфекции?
Няма да можем да отдиференцираме вирусните инфекции, вероятно ще има отново вълни на по-висока заболеваемост и ограничения. Но все пак ние следва да живеем живота си с COVID-19 по един или друг начин. Скоро няма да изчезне.
Вашият личен съвет за превенция на COVID-19?
Най-нормални хигиенни навици: миене на ръце със сапун, по-малко събирания на закрито и много физическа активност и разходки в планината. Повече спокойствие и трезва преценка на ситуацията. Да си пожелаем да сме здрави!