Столичната пожарна се помещава в началото на улица "Екзарх Йосиф" в центъра на София. Забелязва се отдалеч. А вляво на централния вход се открояват и две паметни плочи. Тези на две имена, отдали живота в изпълнение на служебния си дълг - Цветан Делийски и Иван Нешев Иванов.
(Видеото по-горе: Наградиха десетки пожарникари, пилоти и доброволци)
Първият има и паметник, недалеч от тук. Намира се на мястото на някогашната цигарена фабрика на ул. "20 април" в близост до площад "Македония". Същото място, на което през далечната 1966 година загива по време на огромния пожар, обхванал сградата.
В деня на трагедията, два етажа от фабриката били обхванати от пламъците, а отровният дим по стълбището бил толкова гъст, че нямало видимост дори и на метър. Въпреки това старшина Делийски продължил напред. И платил с живота си за това решение.
Паметникът му бе открит през 2018 година, повече от половин век след разигралите се тук събития. А паметта му почетена от негови колеги, повечето от които дори не са го познавали, но са наясно колко тежка професия е тази на пожарникаря.
Капитан Иван Нешев Иванов пък загива четири години след колегата си, през март 1970 година. Но с тяхната саможертва съвсем не се изчерпва мрачната хроника в битката с пламъците в България.
По-горе: Рисунки на български деца, посветени на една от най-трудните и опасни професии
Трудно можем да забравим и шестимата загинали през 1999 година, дали живота си при потушаването на пожара в склад 3 на Централните взривни складове на Мини "Бобов Дол" в село Големо село.
Тогава около 5 тона тротил се взривиха, като взривната вълна предизвика щети и разрушения на къщи и остави завинаги там младши лейтенант Иван Факирски, младши лейтенант Венцислав Георгиев, младши лейтенант Бисер Калистратов, младши лейтенант Ивайло Иванов, младши лейтенант Ивайло Парасков и капитан Крум Зарев.
На това място днес може да се види и паметната им плоча, пред която всяка година на 4 септември се събират близки, приятели и колеги, за да се поклонят пред паметта им.
Имената в черния списък могат да се споменават дълго, затова със сигурност днешната дата е правилният момент да се замислим дали почитаме достатъчно делото и каузата, в чието име загинаха тези хора. Професията на пожарникаря - една от най-опасните и тежки професии, за която саможертвата е и принцип, и ежедневие...
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!