Политическите решения не трябва да влияят на съвместната оперативна полицейска работа, която е в интерес на сигурността на ЕС, заяви министърът на вътрешните работи в оставка Цветан Цветанов пред журналисти в Брюксел.
В белгийската столица той пристигна за участие в заседанието на Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи, на което ще бъде обсъден въпросът за разширяването на Шенгенското пространство с България и Румъния.
Вече бе съобщено, че не се очаква взимане на каквито и да било решения
по тази тема, тъй като няма постигнато единодушие за приемането на двете държави в пространството без гранични проверки.
По думите на Цветанов днес ще бъде търсено съгласие за следващ период от време България и Румъния присъединят към Шенген.
За мен е важно да имаме конструктивен и ползотворен диалог и да търсим решение всички заедно, добави Цветанов.
Той отбеляза, че приемането на България в Шенген бе отложено заради позициите на Холандия и Финландия преди две години.
Цветанов посочи, че през юли миналата година в България са били задържани 16 т хашиш, предназначен за Холандия и Белгия. Нашата страна участва много активно в операциите с Европол, в координация с няколко държави от ЕС, допълни министърът в оставка.
Холандия обяви, че няма да подкрепи присъединяването на България и Румъния към Шенген
поне до декември, когато се очакват следващите мониторингови доклади
на Европейската комисия, съобщи БНР.
Преди днешното заседание на вътрешните министри, на което въпросът ще се обсъжда отново, Германия също потвърди резервите си заради оставащите проблеми с корупцията, престъпността и съдебната система.
Необходимото за приемането на двете страни единодушие отново се оказа невъзможно, след като Германия заплаши с вето, Холандия заяви, че ще следва нейната позиция, Финландия също се обяви "против".
Според дипломатически източници резерви имат и други страни, като всички те сочат като основна причина корупцията и проблемите с върховенството на закона в България и Румъния.
Така поетапното влизане на двете страни в Шенген се отлага най-рано за есента - защото по технически причини отварянето на въздушни граници е възможно само два пъти в годината - при смяната на зимното часово време с лятно и обратното.
"Не виждаме
никакъв напредък в Румъния и България
Шенген не е само технически въпрос. Двете страни не отговарят дори на минималните критерии, за да влязат в Шенген", заяви германският евродепутат Маркус Фебер, член на Европейската народна партия, в интервю за Радио Франс Ентернасионал, цитирано от румънския вестник "Журналул национал".
Фербер добави, че "позицията на германския вътрешен министър е напълно оправдана", защото не се вижда никакъв напредък.
Дори нещо повече, ситуацията и в двете страни се влошава,
подчерта евродепутатът.
Нито Румъния, нито България е подобрила борбата с корупцията, затова има логика да не отваряме границите, посочи той.
Германският министър на вътрешните работи Ханс-Петер Фридрих заяви в интервю за списание "Шпигел" в неделя, че неговата страна ще наложи вето на присъединяването на Румъния и България към Шенгенското пространство, защото не са направили достатъчно за спиране на злоупотребите на имигранти със системата.
Фербер подчерта, че въпросът за Шенген не е само технически, а и политически.
"Освен това, ако е технически въпрос, тогава Румъния трябва да покаже, че всички условия са изпълнени. Ако говорим сериозно, румънските представители не могат да кажат, че са изпълнили всички условия", отбеляза германският евродепутат.
Франция също е сред страните, които блокират присъединяването
на Румъния към Шенген, съобщава днес румънският вестник "Ромъния либера", като добавя, че няма да бъде взето решение по този въпрос на Съвета по правосъдие и вътрешни работи, който се състои днес и утре в Брюксел.
Франция, също като Германия и Холандия, се противопоставя на определянето на срок за присъединяването на Румъния и България към Шенген, заявиха европейски източници, цитирани от сайта на австрийския вестник "Йостерайх".
Трите държави са недоволни от недостатъчните усилия в борбата с корупцията в Румъния и България.
Според всекидневника Австрия не се противопоставя на влизането на двете страни в Шенген, но предпочита поетапния подход.
"Ромъния либера" напомня, че вчера сутринта Финландия съобщи, че ще блокира присъединяването на Румъния и България към Шенген заради проблемите с корупцията в двете страни.
От друга страна, източник от ирландското председателство на ЕС обяви, че няма да бъде взето никакво решение на Съвета по правосъдие и вътрешни работи по отношение на искането на Румъния и България за влизане в Шенген заради несъгласието на редица страни членки.Засега няма консенсус, защото редица страни имат резерви и безпокойства, посочи цитираният източник. Той отбеляза, че
въпросът няма да се реши в рамките на ирландското председателство
и ще премине към литовското, което започва от юли.
Микеле Черконе, говорител на еврокомисаря по вътрешните работи Сесилия Малмстрьом, заяви вчера, че Европейската комисия подкрепя определянето на "ясен календар" за присъединяването на двете страни към Шенген, но това решение принадлежи стриктно на Съвета по правосъдие и вътрешни работи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!