П равим предложение между първо и второ четене на промените в Закона за вероизповеданията, с което ще се регламентира не да има опрощаване, а да има отсрочване на задълженията, натрупани от вероизповеданията до края на 2018 г.
Това обяви на брифинг в парламента председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов.
Той уточни, че всичко, което е изискуемо към момента от българските институции и по-конкретно НАП, ще остане такова, само че ще бъде разсрочено за период от време, който допълнително ще се уточни.
Предложението ще бъде направено между двете четения на промените в Закона за вероизповеданията, които предизвикаха обществено недоволство заради заложената вътре финансова амнистия. По данни на финансовото министерство задълженията на вероизповеданията към държавата са около 8,2 млн. лв., а вече стана ясно, че около 8 млн. от тях са само на Главното мюфтийство.
Борисов, патриархът и главният мюфтия обсъдиха дълговете на вероизповеданията
Периодът на разсрочване все още не е договорен, защото се търсят различни варианти.
С предложението за отсрочване на дълговете на вероизповеданията много ясно показваме, че търсим вариант за решение, а не казваме, че сме алтернатива без да правим такова, каза още Цветанов. БСП се заиграха с тази тема по един изключително непочтен начин. Те като парламентарна сила, която са избрани от техните народни представители, не смятам, че е редно да дават трибунки от техните партийни централи, а да дойдат тук и да защитават интересите както на тяхната политическа сила, така също и от техните избиратели. Не им прави чест, че всеки ден се занимават, за да провокират теми, които могат да отблъснат българските избиратели“, каза Цветанов като изрази надежда, че ПГ на ГЕРБ ще бъде подкрепена между първо и второ четене по Закона за вероизповеданията.
"Задълженията на вероизповеданията остават дължими и върху тях се начислява лихва – те са обезпечени с имущество. Това каза министърът на финансите Владислав Горанов по време на брифинг в Народното събрание във връзка със Закона за вероизповеданията. По думите му периодът на отсрочка ще бъде така изчислен, че да даде възможност средствата, отделяни по силата на Закона за вероизповеданията да бъдат достатъчни за финансиране на дейността на отделните вероизповедания, така и да бъдат като източник на погасяване на задълженията. Горанов обърна внимание, че така субсидията ще може да се получава в по-голямата си част. Именно това е целта на дебата от последните седмици и месеци. Ако сме имали за цел веднага законът да сработи за всички вероизповедания, то тези, които имат по-големи задължения бързо трябваше да ги покрият. На практика законът щеше да бъде ефективно прилаган след година-две за някои вероизповедания“, допълни още Горанов. Той посочи, че отсрочката е съществуващ способ. Това не е някаква иновация. Ще даде възможност Закона за вероизповеданията веднага да изпълни основната си цел – финансирането на възнагражденията на свещенослужителите от различните вероизповедания да могат да бъдат осигурени частично, така както беше разговорът по време на КСНС“, допълни Горанов.
Попитан дали премиерът Борисов е решил ГЕРБ да направи такова предложение, министърът на финансите заяви, че лидерът на партията заедно с парламентарната група участва във взимането на всички решения. „Първоначалното предложение за амнистиране дойде в съвместен анализ между ПГ на ГЕРБ и експерти от Министерство на финансите. "Промяната в подобно решение идва на база на обществените реакции и дебата, като крайната цел отново е законът да стане работещ“, допълни финансовият министър. Той обясни, че решението е от последните няколко дни и е формирано в рамките на ПГ на ГЕРБ и експерти от Министерство на финансите.
"Доволни сме от решението на ГЕРБ за отсрочване на дълговете на вероизповеданията, а не амнистирането им - това беше правилният път, каза народният представител от ПГ на "Обединени патриоти“ Александър Сиди. От името на "Обединени патриоти“ поздравяваме нашите партньори от ГЕРБ, за това че се вслушаха в разумните аргументи на хората, които казаха, че не е справедливо да бъде поощрявано едно вероизповедание за сметка на всички останали“, каза още Сиди. По думите му така всеки един ще заплаща своите задължения. Така е правилно, честно и справедливо“, допълни депутатът. На въпрос дали очаква да има напрежение, Сиди изрази надежда да няма. В крайна сметка мюсюлманското вероизповедание е едно от всички. Ако си позволят да създават напрежение, това не би било добре за държавата по принцип“, допълни той.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!