З ам.-председателят на ГЕРБ и досегашен лидер на парламентарната група Цветан Цветанов обяви в специално изявление в Народното събрание, че подава оставка като депутат.
"Няма драма в това, че председателят на ПГ на ГЕРБ ще напусне, аз ще бъда зам.-председател на ГЕРБ, председател на предизборния щаб, за да консолидираме структурите и да покажем, че сме по-силни", заяви Цветанов и се обърна с призив към журналистите да не правят спекулации за разцепление в ГЕРБ.
Решението, което взех е да се даде възможност за успокояване на всички спекулации, че Цветанов иска да овладее ГЕРБ че иска да разцепи ГЕРБ, отбеляза той и подчерта, че за него, както и за премиера, ГЕРБ е кауза. Винаги съм се ръководил от семейните ценности, защото, ако има раздори, ако има развод, страдат децата, каза още той.
"Всичко, което съм правил през целия си съзнателен живот съм го правил, ръководен от законността и обществения интерес. Когато съм имал отношения с някого, винаги съм минавал по всички изисквания на законодателството", каза Цветанов по повод скандала с апартамента от фирма "Артекс".
"При заблуждение и поднасяне на невярна информация се създава напрежение, което рефлектира върху политическите партии и управлението - в случая жертвата бях аз, каза още той. „За тези обвинения, че има лобизъм, свързан със сградата на фирма „Артекс“ - за всички тези, които разбират както от право, така и от начина на прилагане на ЗУТ, заявяват, че този закон няма никакво отношение към тази сграда.
Цветанов обясни, че оставката му е морален акт и в случая не е имало друго решение, освен да постъпи като колегите си министрите Николай Нанков, Ивайло Московски, Валентин Радев, Цецка Цачева, както и на заместник-министъра на енергетиката, без да имат някаква вина.
Попитан от присъстващите журналисти
дали ще го видят в листите при следващи избори и за евровота,
Цветанов посочи, че един от вариантите е бил да бъде водач на листата за предстоящия вот. „Това отпадна, защото щеше да бъде несериозно. Ние не сме хора, които отиваме където и да било”, коментира Цветанов.
На въпрос дали той е казал на Цецка Цачева и на зам.-министъра на спорта Ваня Колева да си потърсят жилище от „Артекс”, председателят на ГЕРБ посочи, че Колева е клиент на фирмата от преди 20 години. „Кажете ми, преди 20 години те са станали клиент на „Артекс”, сега отново са станали клиент на „Артекс”, какво е нарушението в това? Всеки си определя какво решение да взима в неговото семейство и какво да прави. Тук Ваня Колева си купува жилището през 2016 г.”, уточни Цветанов.
Лоялността ми към премиера, към проекта ГЕРБ, което за мен е кауза, ще продължи и занапред, декларира по-рано днес Цветанов при завръщането си от САЩ.
Цветанов влезе в политиката през 2006 г.
Той винаги е сочен като втория човек в ГЕРБ и най-довереният на Бойко Борисов. При основаването на партия ГЕРБ през 2006 г. Борисов е кмет на София и по закон не може да бъде и официален партиен лидер. Така Цветанов става първият председател на ГЕРБ. Той е изграждал партийните структури в страната и, според наблюдатели, и до днес той е човекът, който има влияние върху тях.
Двамата са заедно в МВР от 2001 г до 2005 г., като Цветанов е оперативен помощник на главния секретар. След като Борисов е избран за кмет на София Цветанов става него заместник.
В първото правителство на ГЕРБ Цветан Цветанов е вицепремиер и вътрешен министър. В този период, а и още от 90-те години, фигурата на вътрешния министър се смята за една от най-влиятелните заради информацията, с която разполага.
Именно докато е на този пост избухва първият скандал, свързан с негови имоти. През 2010 г. лидерът на РЗС Яне Янев, чието име медии свързваха с Алексей Петров, го обвинява, че не е декларирал доходи и така се е сдобил с шест апартамента и два гаража в София. Самият Цветанов обясни, че става дума за наследствени имоти, а последвалите проверки не откриха нищо нередно.
РЗС: Забогатяването на Цветанов е шокиращо
Сравняват казуса Цветанов с Доган и "Цанков камък"
Докато беше вътрешен министър, опозицията го обвиняваше в прекомерно използване на СРС. Скандал за подслушване доведе и до осъдителна присъда от 4 години затвор за Цветанов през 2015 г. и забрана да заема висши държавни длъжности за 3 години. Самият Цветанов тогава твърдеше, че разполага с информация, че върху съда е бил оказан натиск да бъде прочетена осъдителна присъда. След няколко месеца присъдата му бе отменена на следваща инстанция.
4 години затвор за Цветанов заради спрените СРС-та срещу Орлин Тодоров
След 2013 г., докато ГЕРБ е в опозиция, Цветанов отново е най-близкият човек до Борисов. След връщането на ГЕРБ във властта Цветан Цветанов оглавява парламентарната група на ГЕРБ - пост, който също му осигурява сериозно влияние. През последните седмици той трябваше да осигурява кворума, след като БСП напусна парламента. Цветанов успя да осуети напускането и на "Воля", но пък получи упреци за проекта за опрощаване на дълговете към държавата на мюфтийството - идея, от която ГЕРБ впоследствие се отказа.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!